Podjazd do garażu - jaka nawierzchnia na podjazd?

2022-03-07 8:29
Podjazd do garażu
Autor: Andrzej Szandomirski Wybór materiałów do zbudowania podjazdu do garażu jest duży - jaki wybrać?

Podjazd do garażu powinien być ładny i wytrzymały. Może wyglądać bardzo skromnie lub przeciwnie – kolorowo i efektownie. Z jakiego materiału zbudować podjazd do garażu?

Wielość materiałów dostępnych w składach budowlanych czy centrach ogrodniczych daje mnóstwo możliwości aranżacji ścieżek i podjazdów wokół domu. Z łatwością można stworzyć ciekawe kompozycje. Pamiętajmy tylko, że kształt i barwa tych nawierzchni powinny współgrać z otoczeniem domu. Oto kilka pomysłów na efektowny, a jednocześnie praktyczny podjazd do garażu.

>>Przeczytaj też: Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę. Wiata tańsza i prostsza w budowie od garażu

Podjazd do garażu - nawierzchnia z kostki betonowej

Obecnie najczęściej układana nawierzchnia wokół domów jednorodzinnych. Kostki są produkowane w wielu kolorach: czerwonym, czarnym, szarym, zielonym i brązowym, ale także żółtym czy grafitowym. Mogą być uszlachetnione kruszywem z naturalnego granitu, bazaltu czy innych minerałów. Ich powierzchnia jest gładka lub nierówna, przypominająca naturalny kamień. Kostki mogą mieć różnorodne kształty (kwadratu, prostokąta, trapezu, rombu), o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, mają w ofercie gotowe kolekcje, które zawierają kilka wzorów kostek o różnych kształtach i barwach. W katalogach  pokazane są przykładowe aranżacje danej kolekcji, co znacznie ułatwia zaprojektowanie nawierzchni. Różnorodność kostek jest tak wielka, że z pewnością znajdzie się wzór odpowiedni do aranżacji ogrodu w każdym stylu.

>>Przeczytaj też: Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i wysokość bramy?

Podjazd do garażu - nawierzchnia z płyt betonowych

To elementy o podobnej budowie i właściwościach jak kostka betonowa, tyle że większe. Będą dobrze wyglądały zwłaszcza przy domach nowoczesnych, o prostej bryle i płaskim dachu. Mogą mieć powierzchnię gładką, tłoczoną (we wzory takie jak: kamień, kostka, wzory geometryczne) lub pokrytą ozdobnymi ziarnami kruszywa. Są szare, barwione albo z wierzchnią warstwą lastryko (czyli uszlachetnione dodatkiem mocnego kruszywa). Dobrze wyglądają także w zestawieniu z mniejszymi elementami, czyli kostkami.

Podjazd do garażu - nawierzchnia z betonu stemplowanego

To kolejny przykład zastosowania betonu na podjeździe. Na wylanym betonie odciska się specjalną formą wzór imitujący kamień, kostkę, płytkę kamienną czy deskę. Do betonu można dodać pigment i nadać mu dowolną barwę. Na koniec suchą nawierzchnię należy zaimpregnować uszczelniaczem, który zapobiega wnikaniu wody, benzyny czy oleju oraz utrwala kolor. Jak widać, nawierzchnia z betonu stemplowanego daje wiele możliwości aranżacyjnych, jej dodatkową zaletą jest to, że można ją wylać także na już istniejący stary betonowy podjazd.

Podjazd do garażu - nawierzchnia z klinkieru

To tworzywo ceramiczne, które nawet po intensywnym użytkowaniu zachowuje swój kolor i nie odpryskuje, jest także odporne na działanie olejów, benzyny, kwasów i promieni UV. Jednym słowem – jest najtrwalszym z materiałów nadających się na nawierzchnię przed garażem. Występuje w wielu barwach: odcieniach żółci,  czerwieni, brązu i grafitu, może mieć kształt tradycyjnych płytek, cegieł brukowych lub kształtek z otworami, które pozwalają tworzyć nawierzchnie klinkierowo-trawiaste. Klinkier dobrze wygląda przy domach tradycyjnych, znakomicie komponuje się z elementami z naturalnego kamienia.

Podjazd do garażu - nawierzchnia z kamienia naturalnego

Nawierzchnie wokół domu mogą być wykonane z różnych rodzajów kamieni. Najpopularniejszy jest granit – jest wytrzymały, trwały i występuje w wielu kolorach (szarym, żółtym, brązowym, zielonym i czerwonym), drugi w kolejności to równie wytrzymały bazalt. Rzadziej stosuje się piaskowce i zbite wapienie. Materiały kamienne przeznaczone na podjazdy i inne nawierzchnie występują w trzech formach: kostki (o różnych rozmiarach i kształtach), kamieni łamanych (niesortowanych o różnorodnych, nieregularnych kształtach lub sortowanych, wówczas poszczególne kawałki mają zbliżone do siebie kształty i wymiary) oraz kamieni łupanych warstwowo (taka nawierzchnia nazywa się dzikim brukiem, ponieważ różne kształty kamieni powodują, że spoiny biegną nieregularnie, we wszystkich kierunkach). Zdarzają się także nawierzchnie z owalnych kamieni polnych, najlepiej pasują one do posiadłości wiejskich i drewnianych domów. Nieregularny kształt kamieni i nierówna powierzchnia są tam jak najbardziej na miejscu. Kostki kamienne dobrze wyglądają w każdym otoczeniu, natomiast kamienie łamane i łupane warstwowo będą wyglądały efektownie przede wszystkim w ogrodach rustykalnych, wiejskich.

Dojazd do garażu
Podjazd do garażu

Autor: Andrzej Szandomirski

Dojazd do garażu powinien mieć nie mniej niż 3 m szerokości. Jeżeli jest jednocześnie dojściem do domu, powinien mieć 4,5 m szerokości. Elementy, z których składa się nawierzchnia, muszą mieć co najmniej 6 cm grubości (dla samochodów osobowych) lub 8 cm (dla ciężarowych). Górna powierzchnia podjazdu powinna się znaleźć 2-3 cm powyżej terenu wokół niej. Aby umożliwić odpływ wody, nawierzchnię należy ułożyć ze spadkiem 2-5% wzdłuż i 1-2% w poprzek drogi. Podjazd powinien mieć 20-30-centymetrową podbudowę z tłucznia lub ze żwiru oraz krawężnik ułożony na podkładzie betonowym.

Podjazd do garażu - nawierzchnia z tworzywa sztucznego

Nie jest to popularny materiał do wykańczania podjazdów, a szkoda, bo ma wiele zalet. Takie nawierzchnie mogą występować w dwóch postaciach: wykonane całkowicie z tworzywa sztucznego lub jako kompozyty naturalnego kruszywa i żywicy epoksydowej. Tworzywowe produkowane są w wielu kolorach: niebieskim, żółtym, brązowym, czarnym itd. Są miękkie, dzięki czemu łagodzą skutki upadków, dodatkowo są antypoślizgowe i tłumią odgłosy kroków. Nawierzchnie kompozytowe mają trochę inne zalety: są szorstkie, a więc antypoślizgowe, wytrzymałe, nie zarastają roślinnością, co oszczędzi właścicielom takiego podjazdu pracy przy ich pielęgnacji. Pierwsze kupuje się na metry kwadratowe i układa na przygotowanej nawierzchni podkładowej, drugie zaś sprzedawane są jako masy, które następnie wylewa się na podjeździe i czeka, aż stwardnieją. Podjazdy z tworzywa sztucznego dobrze wyglądają przede wszystkim obok domów nowoczesnych.

Podjazd do garażu - nawierzchnia ze żwiru

To dla odmiany materiał w stu procentach naturalny, który ładnie prezentuje się przede wszystkim w ogrodach naturalnych, niestylizowanych. Wbrew panującej powszechnie opinii prawidłowo wykonana nawierzchnia żwirowa nie jest nietrwała. Jeśli mają po niej jeździć samochody, powinna być zrobiona z trzech lub czterech warstw kruszywa o ostrych, nieregularnych krawędziach, które dobrze się klinują, dzięki czemu łatwiej się po nich chodzi. Każda kolejna warstwa musi być z drobniejszego kruszywa, dzięki temu ziarna lepiej się zagęszczają i klinują.

Sonda
Czy Twój dom będzie z garażem?
Z czego podjazd przed domem?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie