Podjazd do garażu - jaka nawierzchnia na podjazd?
Podjazd do garażu powinien być ładny i wytrzymały. Może wyglądać bardzo skromnie lub przeciwnie – kolorowo i efektownie. Z jakiego materiału zbudować podjazd do garażu?
Wielość materiałów dostępnych w składach budowlanych czy centrach ogrodniczych daje mnóstwo możliwości aranżacji ścieżek i podjazdów wokół domu. Z łatwością można stworzyć ciekawe kompozycje. Pamiętajmy tylko, że kształt i barwa tych nawierzchni powinny współgrać z otoczeniem domu. Oto kilka pomysłów na efektowny, a jednocześnie praktyczny podjazd do garażu.
>>Przeczytaj też: Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę. Wiata tańsza i prostsza w budowie od garażu
Podjazd do garażu - nawierzchnia z kostki betonowej
Obecnie najczęściej układana nawierzchnia wokół domów jednorodzinnych. Kostki są produkowane w wielu kolorach: czerwonym, czarnym, szarym, zielonym i brązowym, ale także żółtym czy grafitowym. Mogą być uszlachetnione kruszywem z naturalnego granitu, bazaltu czy innych minerałów. Ich powierzchnia jest gładka lub nierówna, przypominająca naturalny kamień. Kostki mogą mieć różnorodne kształty (kwadratu, prostokąta, trapezu, rombu), o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, mają w ofercie gotowe kolekcje, które zawierają kilka wzorów kostek o różnych kształtach i barwach. W katalogach pokazane są przykładowe aranżacje danej kolekcji, co znacznie ułatwia zaprojektowanie nawierzchni. Różnorodność kostek jest tak wielka, że z pewnością znajdzie się wzór odpowiedni do aranżacji ogrodu w każdym stylu.
>>Przeczytaj też: Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i wysokość bramy?
Autor: Andrzej T. Papliński
Podjazd do garażu - nawierzchnia z płyt betonowych
To elementy o podobnej budowie i właściwościach jak kostka betonowa, tyle że większe. Będą dobrze wyglądały zwłaszcza przy domach nowoczesnych, o prostej bryle i płaskim dachu. Mogą mieć powierzchnię gładką, tłoczoną (we wzory takie jak: kamień, kostka, wzory geometryczne) lub pokrytą ozdobnymi ziarnami kruszywa. Są szare, barwione albo z wierzchnią warstwą lastryko (czyli uszlachetnione dodatkiem mocnego kruszywa). Dobrze wyglądają także w zestawieniu z mniejszymi elementami, czyli kostkami.
Polecany artykuł:
Podjazd do garażu - nawierzchnia z betonu stemplowanego
To kolejny przykład zastosowania betonu na podjeździe. Na wylanym betonie odciska się specjalną formą wzór imitujący kamień, kostkę, płytkę kamienną czy deskę. Do betonu można dodać pigment i nadać mu dowolną barwę. Na koniec suchą nawierzchnię należy zaimpregnować uszczelniaczem, który zapobiega wnikaniu wody, benzyny czy oleju oraz utrwala kolor. Jak widać, nawierzchnia z betonu stemplowanego daje wiele możliwości aranżacyjnych, jej dodatkową zaletą jest to, że można ją wylać także na już istniejący stary betonowy podjazd.
Podjazd do garażu - nawierzchnia z klinkieru
To tworzywo ceramiczne, które nawet po intensywnym użytkowaniu zachowuje swój kolor i nie odpryskuje, jest także odporne na działanie olejów, benzyny, kwasów i promieni UV. Jednym słowem – jest najtrwalszym z materiałów nadających się na nawierzchnię przed garażem. Występuje w wielu barwach: odcieniach żółci, czerwieni, brązu i grafitu, może mieć kształt tradycyjnych płytek, cegieł brukowych lub kształtek z otworami, które pozwalają tworzyć nawierzchnie klinkierowo-trawiaste. Klinkier dobrze wygląda przy domach tradycyjnych, znakomicie komponuje się z elementami z naturalnego kamienia.
Podjazd do garażu - nawierzchnia z kamienia naturalnego
Nawierzchnie wokół domu mogą być wykonane z różnych rodzajów kamieni. Najpopularniejszy jest granit – jest wytrzymały, trwały i występuje w wielu kolorach (szarym, żółtym, brązowym, zielonym i czerwonym), drugi w kolejności to równie wytrzymały bazalt. Rzadziej stosuje się piaskowce i zbite wapienie. Materiały kamienne przeznaczone na podjazdy i inne nawierzchnie występują w trzech formach: kostki (o różnych rozmiarach i kształtach), kamieni łamanych (niesortowanych o różnorodnych, nieregularnych kształtach lub sortowanych, wówczas poszczególne kawałki mają zbliżone do siebie kształty i wymiary) oraz kamieni łupanych warstwowo (taka nawierzchnia nazywa się dzikim brukiem, ponieważ różne kształty kamieni powodują, że spoiny biegną nieregularnie, we wszystkich kierunkach). Zdarzają się także nawierzchnie z owalnych kamieni polnych, najlepiej pasują one do posiadłości wiejskich i drewnianych domów. Nieregularny kształt kamieni i nierówna powierzchnia są tam jak najbardziej na miejscu. Kostki kamienne dobrze wyglądają w każdym otoczeniu, natomiast kamienie łamane i łupane warstwowo będą wyglądały efektownie przede wszystkim w ogrodach rustykalnych, wiejskich.
Dojazd do garażu powinien mieć nie mniej niż 3 m szerokości. Jeżeli jest jednocześnie dojściem do domu, powinien mieć 4,5 m szerokości. Elementy, z których składa się nawierzchnia, muszą mieć co najmniej 6 cm grubości (dla samochodów osobowych) lub 8 cm (dla ciężarowych). Górna powierzchnia podjazdu powinna się znaleźć 2-3 cm powyżej terenu wokół niej. Aby umożliwić odpływ wody, nawierzchnię należy ułożyć ze spadkiem 2-5% wzdłuż i 1-2% w poprzek drogi. Podjazd powinien mieć 20-30-centymetrową podbudowę z tłucznia lub ze żwiru oraz krawężnik ułożony na podkładzie betonowym.
Podjazd do garażu - nawierzchnia z tworzywa sztucznego
Nie jest to popularny materiał do wykańczania podjazdów, a szkoda, bo ma wiele zalet. Takie nawierzchnie mogą występować w dwóch postaciach: wykonane całkowicie z tworzywa sztucznego lub jako kompozyty naturalnego kruszywa i żywicy epoksydowej. Tworzywowe produkowane są w wielu kolorach: niebieskim, żółtym, brązowym, czarnym itd. Są miękkie, dzięki czemu łagodzą skutki upadków, dodatkowo są antypoślizgowe i tłumią odgłosy kroków. Nawierzchnie kompozytowe mają trochę inne zalety: są szorstkie, a więc antypoślizgowe, wytrzymałe, nie zarastają roślinnością, co oszczędzi właścicielom takiego podjazdu pracy przy ich pielęgnacji. Pierwsze kupuje się na metry kwadratowe i układa na przygotowanej nawierzchni podkładowej, drugie zaś sprzedawane są jako masy, które następnie wylewa się na podjeździe i czeka, aż stwardnieją. Podjazdy z tworzywa sztucznego dobrze wyglądają przede wszystkim obok domów nowoczesnych.
Podjazd do garażu - nawierzchnia ze żwiru
To dla odmiany materiał w stu procentach naturalny, który ładnie prezentuje się przede wszystkim w ogrodach naturalnych, niestylizowanych. Wbrew panującej powszechnie opinii prawidłowo wykonana nawierzchnia żwirowa nie jest nietrwała. Jeśli mają po niej jeździć samochody, powinna być zrobiona z trzech lub czterech warstw kruszywa o ostrych, nieregularnych krawędziach, które dobrze się klinują, dzięki czemu łatwiej się po nich chodzi. Każda kolejna warstwa musi być z drobniejszego kruszywa, dzięki temu ziarna lepiej się zagęszczają i klinują.