Wybieramy płytki do łazienki. Jakie płytki ceramiczne będą najlepsze?

2021-05-19 11:41

Wybór odpowiednich płytek do łazienki nie jest prostym zadaniem. Na szczęście oferta płytek ceramicznych jest bardzo bogata i różnorodna, pozwala na wykończenie łazienki niemal w każdym stylu.

Płytki do łazienki
Autor: Igor Dziedzicki Kolory w łazience są nieco zgaszone, by optycznie nie zmniejszyć pomieszczenia. Gresy to imitacja drewna i betonu uzupełniona błękitnym dekorem w kabinie prysznicowej

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że idziemy do sklepu i wybieramy płytki do łazienki, które nam się podobają, a dopiero potem zastanawiamy się, jak je ułożyć. To błąd! Architekci wnętrz są zgodni co do tego, że najpierw należy wykonać projekt łazienki uwzględniający rozmieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych i mając go przed oczami, dobrać najlepiej pasujące do niego płytki łazienkowe.

Czym przykleić płytki ceramiczne? Klej do płytek - 5 cech

Jakie płytki wybrać do małej, a jakie do dużej łazienki

Do niedużej łazienki, w której jest wiele urządzeń, lepiej będą pasowały płytki w stonowanych barwach, bo uspokoją wnętrze. Do przestronnej możemy wybrać płytki ceramiczne bardziej dekoracyjne, które je ożywią.

Wielkość, kształt łazienki i rozmieszczenie sprzętów łazienkowych mają także znaczenie podczas wyboru wielkości płytek ceramicznych. Wbrew pozorom nie sprawdza się zasada, że do małej łazienki najlepsze są nieduże płytki. Pięknie mogą w niej wyglądać również te wielkoformatowe. Pod jednym warunkiem – że znajdziemy takie miejsce, w którym możemy pokazać co najmniej jeden, a lepiej dwa rzędy takich płytek bez ich przycinania.

O optymalnym wymiarze płytek łazienkowych na ścianach decydują też poziomy, na jakich będą umieszczone wanna i umywalka. Warto przeanalizować, jakie płytki zagwarantują optymalny układ fug - bez konieczności tworzenia wąskich pasków nad urządzeniami łazienkowymi. Najkorzystniej jest dobrać taki rozmiar płytek, by trzeba je było jak najmniej przycinać.

Ważny jest projekt łazienki

Zanim wybierzesz płytki do łazienki...

Zanim wybiorę płytki do łazienki, zawsze najpierw robię projekt rozmieszczenia w niej wszystkich urządzeń łazienkowych. To z niego wynika, jaki rodzaj płytek ceramicznych będzie najlepszy. Dotyczy to zarówno ich wielkości, jak i tego, czy powinny być jednobarwne, czy też wzorzyste. Jeśli w projekcie przestrzennym dużo się dzieje – w łazience jest natłok urządzeń i sprzętów – nie ma sensu wybierać płytek wzorzystych. Lepiej zdecydować się na gładkie płytki łazienkowe, które uspokoją przestrzeń.

Maria Tyniec z Design Studio, architekt wnętrz

Łazienka w stylu rustykalnym
Autor: www.muratorprojekty.pl Efektowne płytki imitujące stary dębowy parkiet to znakomity wybór do łazienki w stylu rustykalnym. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C365. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Płytki do łazienki: jakie płytki ceramiczne są najmodniejsze

Dominują dwa trendy we wzornictwie płytek ceramicznych. Modne są te o największych rozmiarach pozwalające na uzyskanie powierzchni podzielonej jak najmniejszą liczbą fug. Takie płytki są doskonałym tłem dla urządzeń i mebli, które pojawią się w łazience.

Sprawdź też:

Drugi trend stawia na dekoracyjność. W kolekcjach oferowanych przez producentów płytek są różne rodzaje dekorów oraz listew ściennych (z reguły kilka w jednej kolekcji). W tym nurcie mieszczą się też mozaiki, które mogą stanowić samodzielne wykończenie łazienki albo być dekoracją uzupełniającą dla innych płytek.

Rodzaj płytek do łazienki a styl wykończenia wnętrza

Oferta płytek ceramicznych jest tak bogata, że każdy znajdzie wymarzone płytki pasujące do wybranego przez siebie stylu aranzacji łazienki.

  • Do minimalistycznej łazienki można dobrać duże gładkie płytki ceramiczne – dostępne są nie tylko jednobarwne, ale także imitujące szkło, skórę, metal.
  • Do nowoczesnej łazienki, która z założenia nie musi być aż tak oszczędna, można wybrać płytki ceramiczne z wyraźną geometryczną fakturą albo takie, które można ułożyć w wielkoformatową fotografię.
  • Na zwolenników klasycznego stylu czeka bogata oferta płytek łazienkowych imitujących kamień, drewno oraz takich w stylu vintage. Źródłem dla tych wzorów są standardowe płytki z paryskiego metra, łaźni z lat 20., hiszpańskie majoliki oraz francuskie szachownice.
  • Do rustykalnej łazienki najlepiej wybrać płytki o nierównych brzegach i pofalowanej powierzchni – matowe albo z przetartym połyskiem. W takim pomieszczeniu bardzo dobrze będą wyglądały dekory, płytki łazienkowe z kwiatowymi wzorami czy naśladujące drewno.

Sprawdź też: Modne białe łazienki - ZDJĘCIA i ARANŻACJE>>>

Łazienka w stylu industrialnym
Autor: www.muratorprojekty.pl Duże płytki imitujące beton znakomicie współgrają z naturalną cegłą, tworząc klimatyczną łazienkę w stylu industrialnym. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C333a. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Płytki do łazienki: efekt na wejście, czyli aranżacja ściany vis-à-vis drzwi

Kolejne istotne kryterium przy wyborze ceramicznych płytek do łazienki to aranżacja ściany vis-à-vis drzwi. Efekt na wejście czasami przesądza o odbiorze całego wnętrza. Umywalkę lub umywalki na frontowej ścianie można wyeksponować, na przykład układając nad nimi pas dekoracyjnych płytek albo wykańczając blat umywalkowy płytkami innymi niż w pozostałej części łazienki. Jeśli jest tam wanna, można nad nią ułożyć wzory albo zrobić wnękę i wykończyć ją mozaiką.

Sprawdź też:

Praktyczne i dekoracyjne wnęki w łazience, czyli jak dobrze wykorzystać przestrzeń >>>

Sprawa jest trudniejsza, gdy na głównej ścianie musi być toaleta. Wtedy najlepiej postarać się, żeby znikła na tle płytek – taki efekt można osiągnąć, układając na podłodze i ścianach płytki zbliżone do niej kolorystycznie.

Minimalistyczna łazienka
Autor: www.muratorprojekty.pl Sposób na ciepły minimalizm – zestawienie jasnych, stonowanych płytek z delikatną fakturą. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator M212. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl
Warto wiedzieć

Rodzaje płytek ceramicznych

Glazura – cienkie i kruche płytki fajansowe pokryte szkliwem, przeznaczone do układania wyłącznie na ścianę.

Terakota – płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej bądź fakturowanej. Mają dużą wytrzymałość, ale są bardziej kruche od gresów. Mają budowę niejednorodną – po obtłuczeniu odsłania się czerep płytki. Używane głównie na podłogę, można je też układać na ścianie.

Gres porcelanowy – płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione, a dodatkowo również polerowane. Dobre na podłogi, mogą też zastąpić płytki ścienne.

Klinkier szkliwiony – bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych występujący w różnych kolorach. Nierówności w wymiarach są wpisane w rustykalną estetykę płytki. Dobry na ściany i podłogi.

Uwaga! Do łazienek nie poleca się gresu technicznego – na powierzchni płytek są chropowatości, które zatrzymują brud, powodując szarzenie płytek. W mokrej strefie łazienki nie powinno się stosować gresu polerowanego – niezaimpregnowany jest mało odporny na plamienie.

Łazienka w kamieniu
Autor: www.muratorprojekty.pl Płytki imitujące kamień naturalny są ponadczasowe. Te w intensywnym kolorze stworzą elegancką łazienkę, której nie powstydzi się żaden właściciel. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator HK60 autorstwa Home Koncept. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Większy wybór płytek ceramicznych na ścianę niż na podłogę

Pewną niedogodnością w projektowaniu łazienki wykańczanej płytkami jest to, że oferta płytek ściennych jest znacznie bogatsza niż płytek podłogowych. Z reguły w gotowych kolekcjach producenci proponują różne odcienie beżowych, szarych albo białych płytek, które mają być jedynie tłem dla ścian.

Jeśli inwestor planuje barwną podłogę, wprawdzie znajdzie płytki pomarańczowe, zielone, niebieskie albo fioletowe, ale o różnych odcieniach tych kolorów może jedynie pomarzyć. Także ci, którzy chcieliby mieć podłogę wzorzystą, mają ograniczony wybór.

Sprawdź też:

Ciekawa aranżacja ściany w łazience - TAPETA i FOTOTAPETA>>>

Łazienka wyłożona płytkami imitującymi drewno
Autor: www.muratorprojekty.pl W nowoczesnej łazience granica między ścianą a podłogą zostaje zatarta. Obie płaszczyzny można wykończyć mozaiką lub większymi płytkami. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator HK70 autorstwa Home Koncept. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Wymiary płytek ściennych i podłogowych

Możliwość dowolnej aranżacji łazienki ogranicza również inny wymiar płytek ściennych i podłogowych. Sposobem na pokonanie tej trudności jest układanie płytek podłogowych zarówno na podłodze, jak i na ścianach.

Jeśli chcemy podążać za trendami, a wykończenie łazienki nie musi być oszczędne kolorystycznie i fakturowo, możemy się zdecydować na modne kontrastowe zestawienia. Takie płytki podłogowe mogą być ozdobione na przykład mozaiką. Można z niej ułożyć na ścianach poziome lub pionowe pasy podkreślające wybrane części łazienki, na przykład nad blatem umywalkowym, zrobić ramkę wokół podłogi albo pod sufitem. Mozaika może też wypełniać wnęki łazienkowe lub po prostu zająć miejsce kilku płyt. Interesujący efekt można uzyskać, łącząc płytki różnej szerokości z jednej kolekcji, na przykład te o wymiarach 45 x 45 cm z takimi 15 x 45 cm.

Płytki łazienkowe o różnym kształcie
Autor: www.muratorprojekty.pl Zastosowanie płytek o różnych kształtach, formatach i kolorach to sposób na niebanalną łazienkę. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić, gdyż efekt końcowy może nas męczyć. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C333o. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Bardzo istotny jest również sposób połączenia ściany vis-à-vis drzwi z podłogą. W takim miejscu fugi z podłogi powinny przechodzić na ściany, a jeżeli płytki podłogowe mają inne wymiary niż ścienne, można tam zastosować jakiś element dekoracyjny.

Innym rozwiązaniem wykorzystującym płytki ścienne i podłogowe, które różnią się wymiarami, jest ułożenie podłogi we wzór karo. Jeśli nad podłogą zaczyna się glazura, cokół traci rację bytu, bo nie trzeba dodatkowo chronić ściany. Gdy jej tam nie ma, można zrobić cokół. Jednak architekci wnętrz z reguły unikają stosowania cokołów z gotowych listew albo docinanych płytek terakoty. Zastępują je innymi rozwiązaniami, na przykład wybierają listwę metalową lub MDF albo wywijają mozaikę na ścianę.

Sprawdź też: Układanie płytek podłogowych - instrukcja KROK PO KROKU>>>

Płytki ceramiczne do łazienki
Autor: Tubądzin Dużą monochromatyczną łazienkę rodzinną można ożywić różnymi wzorami płytek. Tym razem obok gładkiego gresu pojawia się imitujący bielone drewno i wzór przestrzennej kratki

Kolor fugi ma znaczenie przy wyborze płytek ceramicznych do łazienki

Fuga jest bardzo ważną częścią łazienkowej aranżacji. Jej dobór może ją całkowicie odmienić. Zanim zastosujemy wybraną fugę, warto najpierw wykonać próbę na sucho. Wprawdzie sucha zaprawa do fugowania będzie nieco jaśniejsza niż efekt końcowy, ale i tak wiele o nim powie.

Projektanci wnętrz łazienkowych mają różne upodobania dotyczące doboru fug. Jedni wybierają takie, które stworzą z płytkami subtelną kompozycję – o ton jaśniejsze od płytek. Inni decydują się na takie, które wyraźnie podkreślą kształt płytek, i uzyskują wyraźny efekt graficzny.

Przy wyborze fugi bardzo ważne są też względy praktyczne. Na podłodze najlepiej położyć tę odporną na zabrudzenia. Najodporniejsze na wnikanie brudu są fugi epoksydowe. Łatwo je też utrzymać w czystości – wystarczy przetrzeć je ścierką zwilżoną wodą z detergentem. Mają jeszcze inną ważną zaletę – są elastyczne, więc doskonale sprawdzą się na ogrzewanej podłodze.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu szerokości fug, powinniśmy wybrać płytki rektyfikowane. Wtedy nawet przy płytach wielkoformatowych fugi mogą mieć zaledwie 1,5 mm. Wykończenie z takich płyt jest nie tylko praktyczne, ale też ważne dla stylu łazienki. Jest zalecane do wnętrz minimalistycznych. Poza tym płytki rektyfikowane lepiej imitują naturalne materiały – kamień i drewno.

Kolory płytek do łazienki

Z reguły w niedużych łazienkach decyduję się tylko na podłogę z płytek. Wtedy jest ona barwna, w wyraziste wzory, a ściany są pomalowane białą farbą. Na styku między tymi dwiema płaszczyznami projektuję listwę z MDF-u albo metalową – nie ceramiczną. Zwykle bez względu na wielkość łazienki stosuję jasne barwy – biele, perłowe szarości, rozbielane beże. W takich kolorach wnętrze wydaje się przestronniejsze i lepiej doświetlone. Poza tym biała ceramika bardzo dobrze prezentuje się na takim tle – tworzy subtelną kompozycję. Lubię kontrastowe, ale stonowane zestawienia. Dlatego kontrasty z reguły dotyczą wielkości płytek, na przykład na główne wykończenie wybieram te wielkoformatowe, a jedną ze stref łazienki wyodrębniam mozaiką. Często też decyduję się na łączenie matowych płyt z bardzo błyszczącą moziką.

Anna Mirkowska, koordynator projektów budowlanych i wykończeń wnętrz

PŁYTKI: inspiracje, zdjęcia, porady, wskazówki wykonawcze

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie