Kompakt w łazience

2009-05-25 2:00

Mimo że furorę robią miski podwieszane, ich starszy brat – kompakt – wciąż się nie poddaje. Do jego montażu wystarczy kilka prostych narzędzi i parę wskazówek.

Kompakt w łazience
Autor: archiwum muratordom Kompakt w łazience

Choć coraz popularniejsze są wiszące miski ustępowe montowane na stelażach, wiele osób woli klasyczne – stojące. Mimo że nie ma podstaw do niepokoju, pewniej się czują, korzystając z urządzenia stojącego. We wszystkich marketach budowlanych i sklepach z armaturą łazienkową jest wielki wybór sedesów kompaktowych. To urządzenia 2 w 1: miska ustępowa jest zintegrowana ze zbiornikiem na wodę (rezerwuarem). Są tańsze niż te wiszące na stelażach i łatwiejsze do samodzielnego zamontowania, zwłaszcza jeśli nie chcemy zmieniać usytuowania sedesu i montujemy go do istniejącego podejścia kanalizacyjnego. Standardowy sedes kompaktowy zajmuje, mierząc od ściany, do której jest dosunięty, około 65 cm. Są też mniejsze modele – około 60 cm – które sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach.

Kompakt w łazience
Autor: Piotr Mastalerz
Warto wiedzieć
  • Średnica podejścia kanalizacyjnego, łączącego miskę z pionem, powinna wynosić 0,1 m.
  • Długość podejścia nie powinna być większa niż 1 m (jeśli jest, trzeba na podejściu zamontować dodatkowy przewód wentylacyjny), a różnica wysokości między syfonem a miejscem podłączenia miski do pionu nie powinna przekraczać 3 m.
  • Spadek podejścia powinien być nie mniejszy niż 2%.
  • Odpływ z miski ustępowej powinien być podłączony do pionu poniżej wszystkich innych odpływów na danej kondygnacji.
  • Jeśli miska umieszczona jest poniżej punktu podłączenia do pionu lub w znacznej od niego odległości, można zainstalować urządzenia do rozdrabniania i przepompowywania ścieków.

Wygoda i jakość

W sklepie warto usiąść na wybranym sedesie i sprawdzić, czy jest wygodny. Miski ustępowe są produkowane z różnego rodzaju ceramiki. Może być szkliwiona (bardziej odporna na uszkodzenia) lub nie. Im jest lepsza, tym wyższa cena urządzenia. Szkliwo używane przez poszczególnych producentów różni się składem, a więc i jakością. Ale najczęściej jesteśmy w stanie ocenić tę jakość niestety dopiero po pewnym czasie. Powierzchnia ceramiki może być polerowana bądź matowa lub pokryta specjalnymi powłokami, które zapobiegają pow- stawaniu osadów i ułatwiają utrzymanie urządzeń w czystości. W sklepie możemy obejrzeć, czy nie ma żadnych uszkodzeń, pęknięć, przebarwień. Najczęściej spotykane wady to niedokładne pokrycie szkliwem, zacieki, drobne kamyczki, chropowata powierzchnia. Zdecydowanie najwięcej jest białych misek ustępowych. Do białej miski najłatwiej dobrać pozostałe elementy wyposażenia łazienki.

Uwaga! Biała ceramika różnych producentów może się różnić odcieniem (widać to już w sklepie, gdzie różne modele stoją obok siebie). Dlatego najlepiej wyposażyć łazienkę w urządzenia jednej firmy i to pochodzące z jednej serii. Można kupić kompakty w innym kolorze, np. błękitne. Ich cena jest zwykle wyższa niż ich białych odpowiedników. Zdarza się jednak, że markety budowlane co pewien czas sprzedają kolorowe wyroby ceramiczne (jako mniej popularne od białych) po promocyjnych cenach.

Ważne

Gdzie ustawić?

By wygodnie korzystać z sedesu, trzeba zachować odpowiednie odległości od ścian i innych urządzeń:

  • minimalna odległość od bidetu – 30 cm
  • minimalna odległość od ściany i umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej oraz innych elementów wyposażenia łazienki – 20 cm
  • wygodne do korzystania wolne miejsce przed sedesem – 60-80 cm

Woda pod kontrolą

Podczas zakupów zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika spłukującego. Zwykle mieści się w nim 6 l wody. Zamiast zwykłego mechanizmu spłukującego można wybrać urządzenia z dwudzielnymi przyciskami 3/6 l. Innym sposobem na ograniczenie zużycia wody jest zbiornik z przyciskiem „stop” umożliwiającym przerwanie spłukiwania w dowolnym momencie. Nie trzeba się natomiast martwić, po której stronie pionu wodociągowego będzie montowany kompakt. W zbiorniku na wodę na jego bocznych ściankach są otwory, dzięki którym można go podłączyć do pionu albo z prawej, albo z lewej strony. Giętki przewód doprowadzający wodę montuje się w tym otworze, który jest bliżej pionu. Drugi zaślepia się korkiem.

Sprawdź, jakie masz podłączenie

Kompakt w łazience
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Po warszawsku lub po poznańsku

Miski różnią się sposobem podłączenia, dlatego zanim pójdziemy do sklepu, musimy wiedzieć, gdzie mamy umieszczone podejście kanalizacyjne. Do modeli misek z odpływem poziomym – tzw. poznańskich – podejście musi być w ścianie, do tych z odpływem pionowym – tzw. warszawskich – w podłodze. Niektóre modele są też dostępne w wersji uniwersalnej.

Z siłą wodospadu

Kompakty różnią się też sposobem spłukiwania miski ustępowej. Większość ma spłukiwanie zwykłe z czterech stron. Inny rodzaj to system kropelkowy. Malutkie otwory spłukujące są rozmieszczone w równych, niewielkich odstępach dookoła miski.

Osobno lub w komplecie

Wiele modeli kompaktów jest sprzedawanych w kompletach zawierających miskę, zbiornik na wodę, śruby mocujące, a także deski sedesowe. Wtedy jednak są pewne ograniczenia, np. do wybranego przez nas modelu nie będzie zbiornika z funkcją „stop”. Część ceramiki, zwłaszcza tej droższej, jest sprzedawana w częściach. Dzięki temu do jednej miski mamy do wyboru kilka zbiorników z różnymi systemami spłukującymi. Możemy też dobrać dowolną deskę sedesową. Wybór zarówno pod względem materiałów, jak i wzorów jest spory. Można też zdecydować się na tzw. deskę wolno opadającą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie