Wybieramy najlepszą farbę do łazienki. Jaka powinna być farba do malowania płytek w łazience, a jaka do ścian?

2024-04-19 8:13

Jaka jest najlepsza farba do łazienki? To zależy od tego, czy potrzebujemy czegoś na ściany, czy też farby do malowania płytek. W łazience największym wyzwaniem jest wilgoć, dlatego trzeba wybierać produkty, które sobie z nią poradzą. Zanim zdecydujemy się na konkretny produkt, sprawdźmy, co rekomendują producenci.

Murator Remontuje: Malowanie szafek kuchennych
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Szukamy najlepszej farby do łazienki
  2. Farby na ściany do łazienki
  3. Farba do malowania płytek w łazience
  4. Zawartość lotnych substancji w farbie
  5. Farba do łazienki biała, zielona, niebieska – czyli kolory
  6. Stopień połysku farby
  7. Malowanie ścian w łazience – jak to zrobić?
  8. Ile farby na m² ściany?
  9. Ceny farb do malowania ścian i płytek

Znacznie wyższa wilgotność, a często też wyższa temperatura powietrza w łazience sprawiają, że farba musi sprostać o wiele trudniejszym warunkom niż w pozostałych pomieszczeniach. Powłoka, którą tworzy na ścianach, bywa też znacznie częściej narażona na kontakt z wodą, a okresowo jest poddawana czyszczeniu. Gdy do wykończenia nowej łazienki wybierze się odpowiednią farbę, przez długie lata może nas zadowalać osiągnięty efekt.

Ale pomieszczenia sanitarne wymagają co jakiś czas modernizacji – wymiany armatury, odświeżenia i unowocześnienia ich wyglądu. Wiele osób odkłada tę decyzję z obawy, że pozostawiając stare okładziny ceramiczne, i tak nie uzyska pożądanego efektu, a ich skuwanie i wymiana na nowe spowoduje dodatkowe prace i koszty. Jednak wcale nie musi tak być. Aby uniknąć generalnego remontu, istniejące płytki można pomalować. Zastosowanie odpowiedniego produktu pozwoli uzyskać szybki i trwały rezultat.

Szukamy najlepszej farby do łazienki

Poprosiliśmy producentów farb, żeby zarekomendowali wyroby w dwóch kategoriach: farba do dekoracyjnego wykończenia tynkowanych ścian oraz te specjalistyczne, służące do przemalowania płytek. Zakładamy, że stan techniczny podłoża jest zadawalający i nie wymaga ono naprawy, a przemalowanie ma za zadanie odświeżenie pomieszczenia i ewentualnie zmianę jego wyglądu. Aby ułatwić porównywanie prezentowanych wyrobów, prosiliśmy o podanie wybranych przez nas parametrów.

Otrzymaliśmy dwanaście rekomendacji. Siedem z nich to farby przeznaczone do malowania ścian tynkowanych, a pięć jest do odnowienia płytek.

Farby na ściany do łazienki

Wszystkie farby zaprezentowane w tej kategorii zostały przez producentów określone jako produkty klasy premium, czyli najlepsze. Są przeznaczone do wnętrz, więc wodorozcieńczalne i zawierają w sobie emulsje żywiczne. W większości są to wyroby akrylowe i lateksowe (te też zawierają żywice akrylowe) – pośród nich jedna akrylowa o właściwościach ceramicznych – oraz jedna ceramiczna. Spoiwo oraz dodatki decydują o różnicach we właściwościach farb. Im więcej jest spoiwa, tym większa trwałość mechaniczna powłoki, czyli jej odporność na szorowanie i ścieranie, ale trudniej też osiągnąć efekt głębokiego matu. Dzięki komponentom ceramicznym uzyskuje się powłoki hydrofobowe, które łatwo utrzymać w czystości, bo znoszą szorowanie, nawet przy użyciu detergentów.

W trzech przypadkach już nazwa handlowa wyrobu jasno określa, że mamy do czynienia z farbą przeznaczoną do łazienki – Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka, Magnat Ceramic Kuchnia i Łazienka, a także Aura Bath & Spa. Z kolei Easy Hydro-bariera daje jasną sugestię, że utworzy powłokę będącą barierą dla wody. Producent tej ostatniej farby deklaruje, że może ona być także wykorzystania do przemalowania okładziny z płytek.

Farba do malowania płytek w łazience

Wyroby w tej grupie to także farby wodorozcieńczalne. Dominują te akrylowe, tylko w jednej spoiwem jest żywica epoksydowa. Trzy produkty są od razu gotowe do użycia, dwa pozostałe są dwuskładnikowe i przed użyciem trzeba najpierw zmieszać oba komponenty. W przypadku farb do renowacji płytek bardzo istotne jest deklarowane przez producenta miejsce zastosowania farby. Nie wszystkie wyroby nadają się bowiem do malowania podłóg w pomieszczeniach wilgotnych. Innym z kolei nie szkodzi nawet kontakt z wodą i można je nakładać także na płytki we wnękach prysznicowych oraz na podłogi w brodzikach typu walk–in.

Zawartość lotnych substancji w farbie

Obecne wymagania co do ekologiczności farb stosowanych we wnętrzach są na tyle rygorystyczne, że producenci dokładają wszelkich starań, by maksymalnie obniżyć zawartość LZO, czyli lotnych związków organicznych. Są tak zwane rozpuszczalniki, które ulatniają się z farby podczas malowania oraz schnięcia i u osób wrażliwych mogą powodować dyskomfort, na przykład ból głowy. Zgodnie z obowiązującą normą wodorozcieńczalne farby do ścian (klasyfikowane jako kategoria A/a) mogą ich zawierać do 30g/l. Wśród rekomendowanych wyrobów ta wartość jest znacznie niższa i nie przekracza 10 g/l, a dla większości górną granicą jest 4 g/l. Aura Bath & Spa w ogóle nie zawiera LZO, bo za takie uważa się farby, w których zawartość lotnych związków nie przekracza 1 g/l. Takie farby podczas malowania nie wydzielają charakterystycznego zapachu, a pomieszczeń nie trzeba długo wietrzyć po zakończeniu prac, co w przypadku łazienki bez okna ma szczególne znaczenie.

W przypadku farb do płytek obowiązuje inne wymaganie, bo przypisano im klasę A/j, w której dopuszcza się 140 g/l LZO. Porównując wyroby z tej grupy, widać wyraźnie, że jeśli nazwa handlowa jasno go identyfikuje z zastosowaniem (Tikkurila Luja Ceramic Tiles, Izochem EFK KafelNowa, Dulux Szybka Odnowa Płytki Ścienne), producenci tak go klasyfikują. Farby renowacyjne (Easy renowacja Łazienki, Farba do renowacji Hydro-protect) mają znacznie niższą zawartość lotnych związków, nieprzekraczającą 5 g/l, podobnie jak farby ścienne.

Farba do łazienki biała, zielona, niebieska – czyli kolory

Wybierając farby do malowania wnętrz, przywykliśmy do tego, że są one oferowane w bardzo bogatych paletach kolorystycznych. Tak jest też w przypadku czterech zarekomendowanych wyrobów do ścian. Trzy pozostałe są dostępne w wybranych kolorach gotowych – od siedmiu do 30, czasem konkretnie powiązanych ze stopniem połysku farby.

Znacznie mniejszy wybór kolorów jest w rekomendowanych farbach do płytek. Czasem są to zaledwie cztery barwy, częściej od sześciu do ośmiu, a tylko jedna jest barwiona na ponad 13 tys. kolorów.

Stopień połysku farby

To parametr odpowiedzialny za odbijanie światła od pomalowanej powierzchni, czyli efekt wizualny. Coraz częściej do malowania wnętrz wybiera się farby dające matowe wykończenie powierzchni. Taka powłoka słabo odbija światło, pozwala więc ukryć niedoskonałości podłoża. Jednak w przypadku łazienek te preferencje nie są tak wyraźne. Producenci, chcąc sprostać oczekiwaniom jak największej grupy inwestorów, proponują farby o różnych stopniach połysku – od głębokiego matu po satynę. Jednak tylko w przypadku Flügger Dekso możemy dowolnie wybrać kolor i stopień połysku. Jeśli chcemy kupić Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka w głębokim macie, do wyboru są 23 kolory, a w satynie – siedem. Pozostałe wyroby są oferowane w jednym stopniu połysku – trzy w macie i dwa w satynie.

Wszystkie farby do płytek tworzą satynowe (półmatowe) powłoki.

Malowanie ścian w łazience – jak to zrobić?

Aby ocenić, jak szybko uda się pomalować łazienkę, trzeba wziąć pod uwagę zarówno liczbę warstw, w których nakłada się farbę, jak i czas potrzebny na wyschnięcie każdej z nich. Zwykle trzeba też poczekać, aż utworzona powłoka odpowiednio się utwardzi, by nie uszkodzić jej podczas użytkowania pomieszczenia i czyszczenia.

Tylko w przypadku jednej z farb do ścian może wystarczyć naniesienie jednej warstwy, dla pozostałych (także tych na płytki) zaleca się, by powierzchnię malować dwukrotnie. Niektóre farby w bardzo ciemnych lub kontrastowych kolorach mogą wymagać nałożenia trzeciej warstwy farby (rekomendacja firmy Jeger). Można to zrobić pędzlem, wałkiem lub przez natrysk hydrodynamiczny. Te sposoby nanoszenia polecili wszyscy producenci (V33 bez natrysku).

W przypadku wyrobów do malowania okładzin z płytek producenci często określili nie tylko rodzaj narzędzia, lecz także długość włosa.

Znaczne różnice między wyrobami można zauważyć w odniesieniu do przerw technologicznych między kolejnymi wymalowaniami. Wynoszą one 1-12 godz. (farby na ściany) i 1-16 godz. (farby na płytki). Na ścianach farba wysycha od 1-24 godz., ale pełnych właściwości użytkowych może nabrać znacznie później – po 14, a nawet po 28 dniach. W przypadku farby na płytki końcowa powłoka powinna wysychać nawet dobę, ale w pełni eksploatowana może być czasem dopiero po 10 dniach.

Ile farby na m² ściany?

W oszacowaniu potrzebnej ilości farby pomoże określona przez producentów wydajność. Jest ona podana przy jednokrotnym malowaniu podłoża wałkiem. Przy jej wyliczaniu zwykle przyjmuje się najkorzystniejszą sytuację, czyli gładkie, zagruntowane podłoże. W prezentowanych wyrobach 1 l farby można pomalować ściany o powierzchni od 8 do 16 m2. W przypadku farb do płytek jest to zwykle 12 m2.

Aby zmniejszyć zużycie farby na ściany, warto gruntować podłoże. Producenci oferują często odpowiednie środki. Przykładowo pod farbę Dulux zalecany jest Dulux Grunt na miejsca szpachlowane, a jako farba podkładowa na całej powierzchni Dulux Grunt Podkładowy. Z kolei Jeger do przygotowania podłoża poleca Jeger Grunt żelowy lub Jeger Millennium Primer, a Tikkurila – grunt Tikkurila Optiva Primer.

Ceny farb do malowania ścian i płytek

Przy zakupie farby warto sprawdzić nie tylko cenę opakowania czy podaną za litr wyrobu, ale też deklarowane zużycie. Na tej podstawie w naszym zestawieniu najkorzystniej wypadają farby Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka oraz Magnat Ceramic Kuchnia i Łazienka. Nanosząc je dwukrotnie na podłoże, 1 l można pomalować do 8 m2, zatem będzie to koszt ok. 5-6 zł/m2. Niewiele drożej – nieco ponad 7 zł/m2 zapłacimy za Jeger Millennium 10 Satin kupione w największym (10 l) opakowaniu. Decydując się na opakowanie litrowe, koszt wzrośnie niemal dwukrotnie – do 14 zł/m2. Na tym poziomie cenowym są już wymalowania zrobione Flügger Dekso (opakowanie 9,1 l) – 13,5 zł/m2, Tikkurila Luja 7 (przy wydajności 12 m2/l) – 14,4 zł/m2 i Easy Hydro-bariera – 15,6 zł/m2. Najdroższa zarekomendowana farba Aura Bath & Spa, przy wydajności 12 m2 i opakowaniu 3,78 l, generuje koszt dwukrotnego malowania nieco powyżej 30 zł/m2, a to zbliża ją do 30,5 zł/m2 za Flügger Dekso w opakowaniu 0,7 l.

Farba na odnowienie okładziny z płytek kosztuje 13-21 zł/m2, przy dwukrotnym malowaniu farbami akrylowymi kupowanymi w opakowaniach nie mniejszych niż 0,75 l. Drożej będzie z wykorzystaniem farb dwuskładnikowych: 29 zł – akrylowa, i 49 zł/m2 – epoksydowa.