Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny pienne na balkony

2017-06-26 11:32 Opracowanie: redakcja serwisu

Wśród kwiatów balkonowych na uwagę zasługują uprawiane w donicach rośliny w formie drzewek (tzw. forma pienna). Pięknie kwitnące róże pienne, lantany, kloniki czy fuksje to prawdziwa ozdoba balkonu. Poznaj kwitnące drzewka na balkony.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się uprawiane w donicach formy pienne roślin balkonowych. Obsypane kwiatami pienne róże, lantany, kloniki (Abutilon), fuksje, bugenwille, datury, oleandry, ketmie, tibuchiny czy złocienie krzewiaste (Argyranthemum) w sezonie są prawdziwą ozdobą balkonu czy tarasu.

Rośliny balkonowe pienne: pielęgnacja

Decydując się na ozdobienie balkonu czy tarasu kwitnącymi drzewkami, pamiętajmy że choć ich pielęgnacja nie jest trudna, to warto poświęcić na nią trochę czasu.
Rośliny balkonowe pienne najlepiej posadzić w ziemi do kwiatów balkonowych. Pojemniki obowiązkowo powinny mieć otwór bądź otwory w dnie i około 10-centymetrową warstwę drenażu. Sadząc rośliny balkonowe do donic czy skrzyń wymieszajmy z podłożem wolno działający nawóz, który uwalniając się stopniowo podczas sezonu zapewni zasilanie drzewek w potrzebne składniki pokarmowe. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu kwitnących drzewek na balkonie. Najlepiej nawadniać rano lub wieczorem, a w czasie upałów podlewać bardziej intensywnie. Usuwając systematycznie przekwitające kwiatostany pobudzamy roślinę do wytwarzania nowych, a tym samym do obfitszego kwitnienia.
Korony obsypanych kwiatami drzewek stają się ciężkie, a cienkie pnie – szczególnie młodych roślin – nie zawsze mogą je utrzymać. Dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczenie przed złamaniem, przywiązując pień do podpórki (na przykład bambusowego kija). Nie ustawiajmy piennych roślin balkonowych w miejscach, gdzie mogą być narażone na silne podmuchy wiatru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE