Aromatyczna lawenda do uprawy w doniczce

2015-06-08 13:09

Pięknie pachnąca lawenda może ozdobić nasłonecznione balkony i tarasy. Posadźmy lawendę w pojemniku, a będzie cieszyła nasze oczy cały sezon.

Tradycyjne odmiany lawendy kwitną jedynie w czerwcu–lipcu. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ‘Aromatico’ odznacza się bardzo wczesnym i długim kwitnieniem. Dwuletnie rośliny lawendy ‘Aromatico’ zaczynają kwitnąć już pod koniec maja i kontynuują je przez całe lato i jesień, aż do mrozów. Okazy rozmnażane w danym roku rozpoczynają kwitnienie w drugiej dekadzie czerwca. Liczne, intensywnie wybarwione, długie, kłosowate kwiatostany mają barwę ciemnoniebieskofioletową u ‘Aromatico Blue’ i srebrzystobiałą u ‘Aromatico Silver’. Obie odmiany cechują się bardzo dobrym krzewieniem, gęstym pokrojem, licznymi, szarozielonymi liśćmi oraz bardzo intensywnym aromatem. W okresie kwitnienia chętnie odwiedzane są przez pszczoły i motyle.

Lawenda ‘Aromatico’ doskonale sprawdza się na rabatach lub jako obrzeżenie zagonów. Można z nich tworzyć także małe, nieformowane żywopłoty. Wyjątkowo ładnie prezentuje się w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach.

Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, sadzona w żyznym, lekko przepuszczalnym podłożu. Ponieważ ciągle tworzy nowe kwiatostany, wymaga regularnego nawożenia, zwłaszcza gdy jest uprawiana w pojemnikach. Odmiana ta dobrze zimuje w naszych ogrodach, jeśli nie będzie narażona na ostre, wysuszające wiatry. Wiosną warto skrócić zeszłoroczne przyrosty pozostawiając dwie trzecie ich długości. Zabieg ten wzmaga krzewienie już od nasady zdrewniałych pędów oraz zwiększa obfitość kwitnienia. Postępując w ten sposób będziemy cieszyć się ich urodą oraz coraz obfitszym kwitnieniem wiele lat.

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa