W kwietniu w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja roślin

2018-04-23 12:37

Kwiecień w ogrodzie to ważny czas. Od tego, co zrobimy w kwietniu w ogrodzie, zależy późniejszy rozwój roślin, a więc i wygląd ogrodu. Ogród w kwietniu wymaga pracy, do której warto się przyłożyć. Jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonać w ogrodzie w kwietniu?

Kwiecień w ogrodzie to intensywny czas prac i zabiegów pielęgnacyjnych po zimie. Ogród w kwietniu budzi się do życia, a więc zdejmujemy zimowe osłony np. z róż, wykonujemy cięcie krzewów i drzew. W kwietniu w ogrodzie sadzimy krzewy z odkrytymi korzeniami. Kwiecień w ogrodzie to także dobry czas na zakładanie trawnika. Ponadto wykonujemy wiosenne nawożenie roślin, przygotowujemy oczko wodne i staw do sezonu. Przeczytajcie nasz poradnik: ogród w kwietniu - co robimy w ogrodzie.

Kwiecień w ogrodzie: drzewa i krzewy

Kwiecień w ogrodzie wymaga zabiegów pielegancyjnych, m.in. przycinanie dzrew i krzewów. W kwietniu kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom te pędy, na których pojawiły się kwiaty skracamy o połowę, a wierzbom – wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2–5 cm. W kwietniu w ogrodzie krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). W kwietniu możemy jeszcze ciąć żywopłoty starsze, pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki.

Kwiecień w ogrodzie: co sadzimy w kwietniu

Co można sadzić w kwietniu w ogrodzie? Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Wykopujemy dół na tyle duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie rośliny, na dno usypujemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania lub – jeśli nie była żyzna – kompostu bądź ziemi próchnicznej). Korzenie skracamy przed umieszczeniem w dole (zranione bądź złamane odcinamy powyżej uszkodzenia) i rozkładamy na kopczyku ziemi na dnie dołu. Ważne, aby roślina po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce. Formujemy w ziemi wgłębienie i obficie podlewamy posadzoną roślinę. Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o 1/3 długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).

Drzewa i krzewy zakupione z bryłą ziemi lub w pojemnikach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, ale należy zadbać, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu, a po posadzeniu rośliny obficie podlać. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy zimowe okrycia z zimozielonych krzewów.

Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy przez odkłady, w kwietniu należy przygiąć gałęzie do ziemi i przysypać ziemią. Przez lato roślina wytworzy w miejscu przysypania korzenie i jesienią będzie można odciąć ukorzeniony pęd. W ten sposób otrzymujemy nową roślinę, którą możemy przesadzić w inne miejsce.

Kwiecień w ogrodzie: róże

Ogród w kwietniu wymaga także pielęgnacji róż. W kwietniu usuwamy zimowe okrycie krzewów. Najlepiej robić to etapami w dni pochmurne, w pierwszym rzędzie odsłaniając pędy, a po kilku dniach rozgarniając usypane jesienią w nasady krzewów kopczyki ziemi. Usuwamy pędy najstarsze, suche i słabe, uszkodzone przez mrozy i choroby. W kwietniu około dwóch tygodni po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić wiosenne cięcie róż. Kwiecień w ogrodzie: cięcie róż. Odmianom miniaturowym róż skracamy pędy o połowę, u pnących pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów (możemy je nieco skrócić), u róż piennym pozostawiamy pędy długości około 20 cm, a wielko- i wielokwiatowym skracamy pędy słabsze (nad 5–6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe. Dodatkowo u róż wielokwiatowych w kwietniu całkowicie wycinamy pędy słabe, cienkie, krzywe lub rosnące w niewłaściwym kierunku. Po zakończeniu cięcia warto zasilić krzewy specjalnym nawozem do róż lub kompostem oraz opryskać krzewy preparatem miedziowym. W kwietniu w ogrodzie można także sadzić nowe egzemplarze, pamiętając o silnym cięciu świeżo posadzonych krzewów.

Kwiecień w ogrodzie: trawnik

Kwiecień w ogrodzie to także pielęgnacja trawnika po zimie. W kwietniu miotłograbiami oczyszczamy trawnik z ubiegłorocznych liści i suchej trawy. Wykonujemy wertykulację (przewietrzanie) trawnika, aby ułatwić dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Zagrabiamy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeśli gleba jest zbyt zwarta, rozsypujemy cienką warstwę piasku. Zasilamy ją kompostem lub nawozem do trawników. Wyrównujemy garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia. Dosiewamy mieszankę traw tam, gdzie trawa zmarniała i widać ziemię. Gdy nie zrobiliśmy tego wcześniej, w kwietniu na trawniki stosujemy selektywny środek chwastobójczy, najlepiej jednak usunąć chwasty ręcznie. Możemy kosić trawnik, gdy zielona trawa osiągnie około 10 cm wysokości. Kwiecień w ogrodzie to dobry czas na zakładanie trawników.

Kwiecień w ogrodzie: nawożenie roślin

Kwiecień w ogrodzie to czas wiosennego nawożenia roślin. W miejscach, gdzie zamierzamy w przyszłości posadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, należy je skosić i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przekopać (wymieszać lekko z wierzchnią warstwą gleby). Nawozy zielone ozime, które zostały wysiane późnym latem i jesienią zeszłego roku, należy ściąć i przekopać.

Kwiecień w ogrodzie: staw

Jeśli mamy oczko wodne lub staw to w kwietniu, pod warunkiem że pogoda dopisuje, trzeba przygotować je do sezonu. Jakie prace wykonujemy w kwietniu? Wyłączone na okres zimowy pompy i filtry biologiczne oczyszczamy przed ich uruchomieniem. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, warto uzupełnić kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, stopniowo zwiększamy przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10°C możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Gdy temperatura wody osiągnie 10°C rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Można też wpuścić nowy narybek. W kwietniu sadzimy nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare za bardzo się rozrosły, ograniczamy rozmiar kęp.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE