Jak zbudować ogrodzenie, które chroni posesję i cieszy jej właścicieli

2020-05-25 8:33 Materiał sponsorowany F.P.U.H. JONIEC®

Decydując się na budowę ogrodzenia musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata. Ogrodzenie bowiem powinno być trwałą ochroną naszej prywatności, ale także elementem ozdobnym dopełniającym aranżację działki.

Budowa domu to dla każdego ogromne wyzwanie. Wszyscy chcemy, aby dom i jego otoczenie stało się ostoją, do której z przyjemnością wracamy. Spokój i bezpieczeństwo zapewni nam dobrze wybrane i solidnie zbudowane ogrodzenie. Co zrobić, aby takie ogrodzenie stało się nie tylko trwałą ochroną naszej prywatności, ale także elementem ozdobnym dopełniającym aranżację działki?

Spis treści

 1. Planowanie budowy ogrodzenia
 2. Wybór rodzaju ogrodzenia
 3. Budowa ogrodzenia
 4. Wykwity wapniowe na ogrodzeniu
 5. Ogrodzenie, które cieszy

Planowanie budowy ogrodzenia

Decydując się na budowę ogrodzenia musimy uwzględnić kilka ważnych czynników, które sprawią, że będzie ono spełniać swoje funkcje przez długie lata. Przede wszystkim ogrodzenie powinno być budowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz z przepisami Ustawy Prawo Budowlane. Wykonawca powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki którym w sposób fachowy i profesjonalny opracuje sposób i harmonogram budowy uwzględniając wszystkie parametry takie, jak: miejsce budowy, rodzaj gruntu, bezpośrednie otoczenie, pora roku, itp. Znalezienie fachowca nie jest wbrew pozorom sprawą łatwą. Warto spytać o referencje i doświadczenie, gdyż opłata za usługę często przewyższa kwotę wydaną na materiał do budowy ogrodzenia. Zadbajmy, aby ten koszt nam się opłacił.

Ogrodzenia Joniec
Autor: Firma JONIEC® Ogrodzenie modułowe ROMA Classic

Wybór rodzaju ogrodzenia

Ogrodzenie warto dopasować do stylu w jakim zbudowany jest dom. Jeśli architektura domu jest klasyczna i spokojna to dobrym wyborem będzie ogrodzenie łupane GORC® de Luxe. Łupana powierzchnia bloczków nadaje ogrodzeniu niepowtarzalny i szlachetny wygląd. To klasyka, która od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród klientów.

Nowoczesna architektura posesji idealnie zagra z ogrodzeniem ROMA, które doskonale wpasowuje się w aktualne trendy w budownictwie. To produkt, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów poszukujących prostych form. ROMA to system bloczków ogrodzeniowych, których ogromną zaletą jest prosty i szybki montaż. Do wyboru są kolory, które doskonale współgrają zarówno z elewacjami w zimnych, jak i ciepłych tonacjach. Intensywne melanże "z lekkim pazurem" nadają otoczeniu wyjątkowego charakteru.

Osoby ceniące naturalność docenią ogrodzenie GORC® Top. Technologia SCRATCH nadaje powierzchni bloczków niezwykłej łagodności, lekkości i subtelności Delikatne melanże kolorystyczne sprawiają, że ogrodzenie jest wizualnym uzupełnieniem otoczenia budynku, a nie jej centralnym punktem. Dzięki charakterystycznej budowie bloczków słupkowych i murkowych ogrodzenie jest bardzo stabilne i trwałe. System GORC® Top to idealne rozwiązanie do wznoszenia wysokich ogrodzeń i murów.

Ogromnie ważnym parametrem przy wyborze ogrodzenia jest jego kolor. Ogrodzenie dopasowujemy do barwy elewacji, dachu, kostki brukowej lub innego elementu otoczenia. Do wyboru mamy bloczki jednokolorowe lub wykonane w technologii MULTI-COLOR®. W przypadku elementów jednokolorowych warto od razu przewidzieć, ile materiału zużyjemy do budowy całego ogrodzenia. Dokupując materiał musimy liczyć się z tym, że dostaniemy bloczki różniące się nieznacznie kolorem. Różnice w odcieniach jednego koloru mogą być spowodowane produkcją bloczków w różnych warunkach atmosferycznych oraz zmiennością kruszywa, które jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Natomiast cechą charakterystyczną MULTI-COLOR®’u jest to, że każdy bloczek jest troszkę inaczej ubarwiony, co po odpowiednim przemieszaniu i ułożeniu daje przepiękny efekt melanżu. Warto tu zastosować metodę 3 palet, która ułatwi przemieszanie odcieni.

Ogrodzenia Joniec
Autor: Firma JONIEC® Ogrodzenie łupane GORC® de Luxe

Budowa ogrodzenia

Niezależnie od tego, czy ogrodzenie budujemy sami, czy zlecamy tę pracę fachowcom, warto zapoznać się z informacjami, które są ważne podczas każdego z etapów budowy. Pozwoli to na pełną kontrolę prawidłowości wykonywanych prac.

 • Budowa fundamentu. Ławy fundamentu należy wykonać na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu dla danego regionu. Poziom ten określają cztery strefy, na które podzielono Polskę (mapy podziału można łatwo znaleźć w internecie). Nie warto lekceważyć tego parametru, gdyż zamarzająca w zimie woda gruntowa powoduje uszkodzenia fundamentu, a co za tym idzie całego ogrodzenia.
  Podczas budowy fundamentu warto uwzględnić następujące wytyczne: w ławach wykonać dylatację pionową co 10-15 metrów, aby zapobiec pękaniu betonu wskutek nadmiernych naprężeń; w fundamencie ułożyć poziome zbrojenie, które dodatkowo usztywni fundament zapobiegając pęknięciom; w miejscu planowanych słupków ułożyć zbrojenie pionowe. Na fundamencie należy położyć izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu - izolacja znacząco zapobiegnie wystąpieniu wykwitów wapniowych oraz pęknięciom spowodowanych mrozem. Izolacja najczęściej wykonywana jest za pomocą papy lub masy bitumicznej.
 • Montaż ogrodzenia. Bloczki, z których budujemy ogrodzenie, należy układać tak, aby ściśle do siebie przylegały oraz aby nie było odchyleń w pionie i poziomie. Elementy ogrodzenia warto przykleić do siebie za pomocą kleju montażowego, aby uszczelnić wszystkie spoiny. Puste komory bloczków należy szczelnie wypełnić odpowiednio zaprojektowaną mieszanką betonową tak, aby nie powstały rysy skurczowe. Po wypełnieniu mieszanka powinna być odpowiednio zagęszczona. Zabrudzenia powstałe podczas prac należy na bieżąco usuwać z powierzchni bloczków.
  Czynnikiem mającym ogromną wagę i wpływ na jakość ogrodzenia jest odpowiedni beton oraz odpowiednie materiały użyte do przygotowania betonu, którym zalewane są bloczki. Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy budowie ogrodzenia to: konsystencja betonu, czas, który upływa od momentu wymieszania masy betonowej do momentu zalania bloczków (nie dłużej, niż 40 min.), prawidłowe zagęszczenie mieszanki zapewniające wiązanie betonu. Zabronione jest dolewanie wody do wymieszanego i zagęszczonego betonu, gdyż osłabia to jego jakość.
 • Montaż daszków. Daszki z wykonanym kapinosem należy zamontować na mrozoodpornym kleju lub zaprawie cementowej a następnie dokładnie uszczelnić połączenia i szczeliny powstałe między daszkami oraz daszkami a bloczkami. Aby zabezpieczyć daszek przed zabrudzeniami, porostem mchu lub innymi czynnikami zaleca się pomalowanie go dobrą farbą do betonu.
 • Etap końcowy. Po okresie schnięcia betonu należy wyczyścić resztki zabrudzeń z powierzchni bloczków. Po uprzednim osuszeniu wszystkich elementów należy zaimpregnować ogrodzenie preparatem dobrej jakości – ma to ogromny wpływ na zabezpieczenie ogrodzenia przed wilgocią oraz zmniejszenie jego nasiąkliwości.
Ogrodzenia Joniec
Autor: Firma JONIEC® Ogrodzenie modułowe ROMA Horizon onyx
warto wiedzieć

Wykwity wapniowe na ogrodzeniu

Wykwity wapniowe, które czasem pojawiają się na powierzchni bloczków są zjawiskiem naturalnym. Przyczyna wykwitów tkwi w wapieniu, który jest jednym ze składników cementu używanego do produkcji bloczków ogrodzeniowych. Podczas chemicznego wiązania się cementu z wodą, część wapnia zawartego w cemencie pozostaje niezwiązana. Woda deszczowa i rosa wnikając do wnętrza bloczków rozpuszczają wolny wapń. Roztwór ten wydostaje się przez kapilary na powierzchnię i tam następuje odparowanie wody. Wolny wapń reaguje z dwutlenkiem węgla z atmosfery i tworzy trudno rozpuszczalny wapień, który osadza się na powierzchni bloczków tworząc białe naloty.
Wykwity, w zależności od rodzaju oraz intensywności, zanikają pod wpływem użytkowania (ścierania). Aby zabezpieczyć ogrodzenie przed powstawaniem wykwitów wapniowych należy je zaimpregnować. Etap impregnacji powinien nastąpić po okresie całkowitego wyschnięcia betonu.

Ogrodzenia Joniec
Autor: Firma JONIEC® Ogrodzenie modułowe ROMA Horizon piryt

Ogrodzenie, które cieszy

Solidne ogrodzenie okazuje się być dobrą inwestycją na wiele lat. Decyzja o zakupie i montażu powinna być dobrze przemyślana. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań, dobrze jest skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Ważną sprawą przy podejmowaniu decyzji o rodzaju betonowego ogrodzenia jest kwestia rodzaju podłoża, rzeźby terenu, dostępu światła do posesji, itp. Ponadto bardzo ważny jest dobór jednolitych lub zbliżonych do siebie elementów ogrodzenia i elewacji budynku. Dzięki temu zostanie utrzymana estetyka i równowaga wizualna otoczenia. Ogrodzenie zbudowane zgodnie ze sztuką budowlaną będzie nas cieszyć przez długie lata.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE