Etapy urządzania ogrodu. Projektowanie ogrodu

2013-05-20 16:49 Anna Skórkowska

Projektowanie ogrodu wymaga dobrego planu. Projekt ogrodu, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas i odpoczywać, jest niemal tak ważny, jak sama budowa domu. Aby ogród wyglądał ładnie i był funkcjonalny, warto zaplanować etapy urządzania ogrodu. Urządzanie ogrodu: poradnik.

Zanim zrobisz projekt ogrodu najpier zastanów się jakie masz marzenia i możliwości. Projektowanie ogrodu musi być zgodne z twoimi upodobaniami i potrzebami. Ogród musi być stworzony dla ciebie, a wtedy na pewno docenisz uroki posiadania zadbanego i ładnego ogrodu. Również pielęgnacja dobrze zaprojektowanego ogrodu będzie przyjemnym zajęciem.

Projektowanie ogrodu a budowa domu

Zanim zabierzesz się za projektowanie ogrodu uporządkuj działkę. Najpierw usuwamy pozostałości po budowie, śmieci i chwasty (nie wystarczy je ściąć, bo z pozostawionych w ziemi fragmentów wyrosną nowe). Trzeba dobrze przygotować teren pod projektowanie ogrodu. Działkę należy przekopać glebogryzarką lub szpadlem, a następnie usunąć rozłogi chwastów. Oprysk herbicydem, który zniszczy wszystkie rośliny, potraktujmy jako ostateczność.

Urządzanie ogrodu: projekt ogrodu, kształtowanie terenu

Robiąc projekt ogrodu, zastanówmy się, jak ma wyglądać ogród. Ważne pytania podczas projektowania ogrodu to: jakie planujemy elementy małej architektury, gdzie będą nawierzchnie, śmietnik czy altana, a gdzie podziemne instalacje? Jeśli nie wykonujemy szczegółowego projektu ogrodu, zróbmy chociaż szkic koncepcyjny zagospodarowania działki i oszacujmy koszty założenia ogrodu.

W zaplanowanych miejscach w ogrodzie usypujemy pagórki, niwelujemy teren, kopiemy nieckę oczka wodnego. Ziemię na wzniesieniach pozostawiamy na kilka miesięcy, aby osiadła. Możemy tego uniknąć, jeśli będziemy ją sypali warstwami grubości 30 cm i każdą dokładnie zagęszczali. Nie należy mieszać nieurodzajnego podglebia z próchnicą – żyzną wierzchnią warstwą gleby. Próchnicę rozkładamy tam, gdzie posadzimy rośliny. Po ukształtowaniu terenu wyznaczamy drogi i place.

Zakładanie ogrodu: instalacja elektryczna i mała architektura

Instalację wysokonapięciową (230 V) mogą projektować i wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami. Instalację niskonapięciową (12 lub 24 V) możemy wykonać sami. Kable najlepiej zakopać na głębokości co najmniej 30 cm (by nie przeciąć ich w czasie przekopywania ziemi). Można je też ułożyć na powierzchni gruntu i ukryć między roślinami lub zamaskować korą. Wszystkie urządzenia elektryczne, także lampy do oświetlania zadaszonych tarasów i altan, muszą być przeznaczone do montowania na zewnątrz budynków.

Wykonujemy zaplanowane budowle ogrodowe: schody, pergole, trejaże, altany, murki oporowe czy staw. Dzięki nim ogród stanie się atrakcyjniejszy i wygodny w użytkowaniu. Teraz układamy też nawierzchnie.

Urządzanie ogrodu: przygotowanie gleby

Jeżeli nie jest w złym stanie, wystarczy ją przekopać, a następnie zbadać jej odczyn (czyli pH) kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Większość roślin potrzebuje podłoża o pH 6,0-7,0 (wyjątkiem są azalie, borówki, golterie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, które lubią kwaśne podłoże o pH 3,5-5,0). Zbyt kwaśną glebę wapnujemy, czyli dodajemy do niej kredy lub dolomitu. Po dwóch-trzech tygodniach nawozimy ją, najlepiej kompostem. Można też zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Jeśli ziemia nie jest urodzajna, należy nawieźć żyznej; jej warstwa powinna mieć 20-25 cm.

Urządzanie ogrodu: system nawadniający

W pielęgnacji ogrodu najwięcej czasu pochłania podlewanie (w czasie upałów codzienne). Na podlanie działki o powierzchni 1000 m2, na której jest piaszczysta, przesychająca gleba, trzeba ponad godzinę. Dlatego warto zainstalować system nawadniający, najlepiej automatyczny.

Urządzanie ogrodu: rośliny i trawnik

Jeżeli nie mamy czasu na zajmowanie się roślinami, wybierzmy łatwe w uprawie gatunki i sadźmy je w dużych, łatwych do pielęgnowania grupach.
Możemy rozłożyć darń z rolki lub wysiać nasiona, najlepiej mieszankę rekreacyjną, która rośnie nawet w słabszej glebie, dobrze znosi półcień i deptanie. Jeśli nie zdążyliśmy założyć trawnika wiosną, lepiej poczekajmy do końca sierpnia, gdy nie ma już upałów i łatwo zapewnić wystarczającą wilgotność podłoża. Jeżeli jesteśmy w stanie codziennie nawadniać trawnik, możemy go zakładać także w czerwcu i w lipcu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE