Etapy urządzania ogrodu. Projektowanie ogrodu

2013-05-20 16:49

Projektowanie ogrodu wymaga dobrego planu. Projekt ogrodu, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas i odpoczywać, jest niemal tak ważny, jak sama budowa domu. Aby ogród wyglądał ładnie i był funkcjonalny, warto zaplanować etapy urządzania ogrodu. Urządzanie ogrodu: poradnik.

Zanim zrobisz projekt ogrodu najpierw zastanów się jakie masz marzenia i możliwości. Projektowanie ogrodu musi być zgodne z twoimi upodobaniami i potrzebami. Ogród musi być stworzony dla ciebie, a wtedy na pewno docenisz uroki posiadania zadbanego i ładnego ogrodu. Również pielęgnacja dobrze zaprojektowanego ogrodu będzie przyjemnym zajęciem.

Projektowanie ogrodu a budowa domu

Zanim zabierzesz się za projektowanie ogrodu uporządkuj działkę. Najpierw usuwamy pozostałości po budowie, śmieci i chwasty (nie wystarczy je ściąć, bo z pozostawionych w ziemi fragmentów wyrosną nowe). Trzeba dobrze przygotować teren pod projektowanie ogrodu. Działkę należy przekopać glebogryzarką lub szpadlem, a następnie usunąć rozłogi chwastów. Oprysk herbicydem, który zniszczy wszystkie rośliny, potraktujmy jako ostateczność.

Urządzanie ogrodu: projekt ogrodu, kształtowanie terenu

Robiąc projekt ogrodu, zastanówmy się, jak ma wyglądać ogród. Ważne pytania podczas projektowania ogrodu to: jakie planujemy elementy małej architektury, gdzie będą nawierzchnie, śmietnik czy altana, a gdzie podziemne instalacje? Jeśli nie wykonujemy szczegółowego projektu ogrodu, zróbmy chociaż szkic koncepcyjny zagospodarowania działki i oszacujmy koszty założenia ogrodu.

W zaplanowanych miejscach w ogrodzie usypujemy pagórki, niwelujemy teren, kopiemy nieckę oczka wodnego. Ziemię na wzniesieniach pozostawiamy na kilka miesięcy, aby osiadła. Możemy tego uniknąć, jeśli będziemy ją sypali warstwami grubości 30 cm i każdą dokładnie zagęszczali. Nie należy mieszać nieurodzajnego podglebia z próchnicą – żyzną wierzchnią warstwą gleby. Próchnicę rozkładamy tam, gdzie posadzimy rośliny. Po ukształtowaniu terenu wyznaczamy drogi i place.

Zakładanie ogrodu: instalacja elektryczna i mała architektura

Instalację wysokonapięciową (230 V) mogą projektować i wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami. Instalację niskonapięciową (12 lub 24 V) możemy wykonać sami. Kable najlepiej zakopać na głębokości co najmniej 30 cm (by nie przeciąć ich w czasie przekopywania ziemi). Można je też ułożyć na powierzchni gruntu i ukryć między roślinami lub zamaskować korą. Wszystkie urządzenia elektryczne, także lampy do oświetlania zadaszonych tarasów i altan, muszą być przeznaczone do montowania na zewnątrz budynków.

Wykonujemy zaplanowane budowle ogrodowe: schody, pergole, trejaże, altany, murki oporowe czy staw. Dzięki nim ogród stanie się atrakcyjniejszy i wygodny w użytkowaniu. Teraz układamy też nawierzchnie.

Urządzanie ogrodu: przygotowanie gleby

Jeżeli nie jest w złym stanie, wystarczy ją przekopać, a następnie zbadać jej odczyn (czyli pH) kwasomierzem polowym lub elektronicznym. Większość roślin potrzebuje podłoża o pH 6,0-7,0 (wyjątkiem są azalie, borówki, golterie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce, które lubią kwaśne podłoże o pH 3,5-5,0). Zbyt kwaśną glebę wapnujemy, czyli dodajemy do niej kredy lub dolomitu. Po dwóch-trzech tygodniach nawozimy ją, najlepiej kompostem. Można też zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Jeśli ziemia nie jest urodzajna, należy nawieźć żyznej; jej warstwa powinna mieć 20-25 cm.

Urządzanie ogrodu: system nawadniający

W pielęgnacji ogrodu najwięcej czasu pochłania podlewanie (w czasie upałów codzienne). Na podlanie działki o powierzchni 1000 m2, na której jest piaszczysta, przesychająca gleba, trzeba ponad godzinę. Dlatego warto zainstalować system nawadniający, najlepiej automatyczny.

Urządzanie ogrodu: rośliny i trawnik

Jeżeli nie mamy czasu na zajmowanie się roślinami, wybierzmy łatwe w uprawie gatunki i sadźmy je w dużych, łatwych do pielęgnowania grupach. Możemy rozłożyć darń z rolki lub wysiać nasiona, najlepiej mieszankę rekreacyjną, która rośnie nawet w słabszej glebie, dobrze znosi półcień i deptanie. Jeśli nie zdążyliśmy założyć trawnika wiosną, lepiej poczekajmy do końca sierpnia, gdy nie ma już upałów i łatwo zapewnić wystarczającą wilgotność podłoża. Jeżeli jesteśmy w stanie codziennie nawadniać trawnik, możemy go zakładać także w czerwcu i w lipcu.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie