| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Pnącza ozdobą każdego ogrodu. Wiciokrzew, aktinidia, powojnik, glicynia

Pnącza ozdobą każdego ogrodu. Wiciokrzew, aktinidia, powojnik, glicynia

Jeśli chcemy w krótkim czasie mieć zielono i kolorowo wokół domu – posadźmy pnącza, takie jak wiciokrzew, aktinidia, powojnik czy glicynia! Pnącza stanowią szczególną grupę roślin, gdyż wymagają niewiele miejsca, a rosną szybko, tworząc zielone lub barwne oazy w ogrodach, na balkonach i tarasach.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wiciokrzew

Jakie pnącza posiadzić w przydomowym ogrodzie?

Oferta pnączy jest niezwykle bogata. Wśród nich znajdziemy gatunki i odmiany o dekoracyjnych liściach, ozdobne z kwiatów, różniące się siłą wzrostu i wymaganiami. Godnymi polecenia są pnącza mniej popularne ale bardzo wartościowe np. wiciokrzew, powojnik czy glicynia.

Powojniki w ogrodzie

Niezwykle dekoracyjne kwiaty mają powojniki Clematis. Szczególnie warto zainteresować się odmianami z grupy Viticella, ze względu na to, że są odporne, mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Wprawdzie ich kwiaty nie są duże, ale za to rośliny kwitną bardzo obficie. Jedną z najlepszych odmian jest Polish Spirit o kwiatach niebieskopurpurowych, średniej wielkości. Kwitnie obficie od końca czerwca do końca lipca i nieco mniej obficie kontynuuje kwitnienie do drugiej połowy października. Ma ładne drobne, ciemnozielone liście. Dorasta do 3–4 m i tyle może mieć przyrostu rocznego. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych.

Mało kłopotliwe w uprawie, długo i obficie kwitnące są odmiany z grupy Tangutica. Do najlepszych zaliczana jest odmiana Lambton Park o ciemnożółtych, dzwonkowatych, małych, ale bardzo licznych kwiatach. Obficie kwitnie od połowy czerwca do połowy października. Po przekwitnięciu obsypuje się puszystymi owocostanami, których zwiewne „peruki” są ozdobą ogrodu aż do wiosny. Szczególnie ładnie wyglądają, gdy pokryje je szron lub śnieg. Pnącze dorasta do 4–5 m, przyrastając rocznie 3–4 m. Świetnie nadaje się do tworzenia osłon, okrywania ogrodzeń i ekranów, maskowania brzydkich konstrukcji. Ma małe wymagania glebowe i dobrze toleruje lekkie lub podsychające gleby. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych i podmokłych. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych.

Sprawdź też: Zasady pielęgnacji pnączy

Do okrywania ogrodzeń, ekranów, tworzenia osłon – również na balkonach i tarasach – doskonała jest również odmiana Paul Farges z grupy Vitalba (znana w wielu krajach także pod nazwą SUMMER SNOW). Od końca lipca do połowy września obsypuje się masą białych, niewielkich kwiatów. Dorasta do 7 m wysokości, przyrastając rocznie do 4 m. Pnącze jest mało wymagające, toleruje zarówno gleby ubogie, jak i gliniaste, charakteryzuje się szczególnie dużą mrozoodpornością.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wiciokrzew - pnącze o ozdobnych kwiatach i owocach

W ogrodach, gdzie jest niezbyt dużo miejsca warto posadzić wiciokrzew pomorski Chojnów Lonicera periclymenum  o zwartym wzroście i intensywnie pachnących, rozkwitających od czerwca do września kwiatach, ciemnopurpurowych na zewnątrz i kremowych wewnątrz. Po kwitnieniu roślinę pokrywają ciemnoczerwone owoce. Dorasta do wysokości 2–3 m, przyrastając około 1 m rocznie.

Wiciokrzew zaostrzony

Innym zimozielonym pnączem wartym upowszechnienia jest wiciokrzew zaostrzony Lonicera acuminata, który od czerwca do października obsypuje się początkowo kremowymi, a w pełnym rozkwicie – żółtymi kwiatami. Dorasta do 4 m (1–2 m rocznie), owijając się pędami wokół podpór. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na słońcu, dobrze znosi polskie zimy.

Pnącza do ogrodu: efektowna glicynia

Wyjątkowo piękne kwiaty ma glicynia Wisteria i choć kwitnie stosunkowo krótko – tylko 1–2 tygodnie – warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Glicynia jest dość wrażliwa na mróz i wiosenne przymrozki, dlatego może być uprawiana tylko w zachodniej Polsce i w osłoniętych miejscach Polski centralnej. Stosunkowo najbardziej mrozoodporna jest wyselekcjonowana w Polsce glicynia kwiecista Wisteria floribunda "B" o jasnofioletowych kwiatach zebranych w długie groniaste kwiatostany. Kwitnie w 3–4 roku po posadzeniu, w maju. Rośnie silnie osiągając 6–10 m wysokości i wytwarzając rocznie przyrosty długości 1–3 m. Najlepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach południowych lub południowo-zachodnich. Silne cięcie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

Przywarka japońska

Na stanowiskach północnych lub półcienistych, osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia, wspaniale prezentuje się przywarka japońska Moonlight Schizophragma hydrangeoides, bliska kuzynka hortensji pnącej. Ma efektowne srebrzysto-zielono-niebieskie cieniowane liście, a w lipcu dekoracyjne białe kwiatostany. Rośnie wolno (około 0,5 m rocznie) dorastając do 6 m. Porowatych podpór przytrzymuje się korzeniami czepnymi, ładnie wygląda na przykład porastając pnie drzew.

Pnącza do ogrodu: akebia pięciolistkowa

Zarówno na stanowiskach półcienistych, jak i słonecznych może rosnąć akebia pięciolistkowa Akebia quinata o egzotycznie wyglądających półzimozielonych, palczasto złożonych liściach. Odmiana Silver Bells ma białe i różowe, pachnące kwiaty rozwijające się na przełomie kwietnia i maja. We wrześniu bardzo efektownie wyglądają jej duże owoce przypominające „hot-dogi”. Dorasta do 5–6 m (1–3 m rocznie). Znakomicie nadaje się do tworzenia cienistych zakątków w ogrodzie, porastając altany, pergole bądź bramki.

Mało wymagający winnik tojadowaty

Dotychczas niedocenionym, a wartościowym i mało wymagającym oraz odpornym pnączem jest winnik tojadowaty Ampelopsis aconitifolia. Ma fantazyjnie powcinane liście, które są zielone latem, a żółte jesienią. Dorasta do 4–8 m (2–3 m rocznie). Nadaje się świetnie do okrywania ogrodzeń, ekranów, tworzenia osłon, również na balkonach lub tarasach. Stosuje się go także jako roślinę okrywową. Można go sadzić na stanowisku słonecznym i półcienistym. Ma małe wymagania glebowe i jest mrozoodporny.

Obwojnik grecki

Do tworzenia osłon bądź obrastania altan w miejscach słonecznych dobrze nadaje się obwojnik grecki Periploca graeca mający wąskolancetowate, ciemnozielone, błyszczące liście, przypominające nieco wyglądem liście wierzby białej. Purpurowobrązowe kwiaty rozwijają się w lipcu–sierpniu i chociaż są niewielkie, to zachwycają misterną, istnie jubilerską konstrukcją. Obwojnik rośnie silnie, dorastając do 10 m (1–3 m rocznie) i owijając się pędami wokół podpór.

Aktinidia ostrolistna - pnącze o jadalnych i smacznych owocach

Owoce aktinidii ostrolistnej Geneva Aktinidia arguta dojrzewają w drugiej połowie września, mają około 3 cm średnicy, są słodkie z miodowym posmakiem. Pokrywa je cienka, gładka skórka, dlatego nadają się do jedzenia bez obierania. Aktinidia ostrolistna jest pnączem silnie rosnącym, osiągającym 8–10 m (2–3 m rocznie). Lubi żyzne, lekko wilgotne gleby i dobrze nasłonecznione stanowiska; jest wystarczająco mrozoodporna. Odmiana Geneva jest klonem żeńskim i do zawiązywania owoców wymaga w pobliżu zapylacza, na przykład rośliny męskiej odmiany Weiki.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Popularne świerki do ogrodu. Świerki - uprawa,...

Podstawowe gatunki świerków zaleca się sadzić głównie w dużych ogrodach. Świerki to okazałe...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...