Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Pnącza ozdobą każdego ogrodu. Aktinidia, powojnik, wiciokrzew, glicynia

Pnącza ozdobą każdego ogrodu. Aktinidia, powojnik, wiciokrzew, glicynia

Jeśli chcemy w krótkim czasie mieć zielono i kolorowo wokół domu – posadźmy pnącza, takie jak aktinidia, powojnik, glicynia czy wiciokrzew! Pnącza stanowią szczególną grupę roślin, gdyż wymagają niewiele miejsca, a rosną szybko, tworząc zielone lub barwne oazy w ogrodach, na balkonach i tarasach.

Autor: Andrzej Szandomirski

Oferta pnączy jest niezwykle bogata. Wśród nich znajdziemy gatunki i odmiany o dekoracyjnych liściach, ozdobne z kwiatów, różniące się siłą wzrostu i wymaganiami. Do posadzenia tej wiosny w ogrodach godnymi polecenia są następujące pnącza, jeszcze mało rozpowszechnione, ale bardzo wartościowe.

Niezwykle dekoracyjne kwiaty mają powojniki Clematis. Szczególnie warto zainteresować się odmianami z grupy Viticella, ze względu na to, że są odporne, mało wymagające i łatwe w pielęgnacji. Wprawdzie ich kwiaty nie są duże, ale za to rośliny kwitną bardzo obficie. Jedną z najlepszych odmian jest ‘Polish Spirit’ (zdjęcie powyżej) o kwiatach niebieskopurpurowych, średniej wielkości. Kwitnie obficie od końca czerwca do końca lipca i nieco mniej obficie kontynuuje kwitnienie do drugiej połowy października. Ma ładne drobne, ciemnozielone liście. Dorasta do 3–4 m i tyle może mieć przyrostu rocznego. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych.

Mało kłopotliwe w uprawie, długo i obficie kwitnące są odmiany z grupy Tangutica. Do najlepszych zaliczana jest odmiana ‘Lambton Park’ o ciemnożółtych, dzwonkowatych, małych, ale bardzo licznych kwiatach. Obficie kwitnie od połowy czerwca do połowy października. Po przekwitnięciu obsypuje się puszystymi owocostanami, których zwiewne „peruki” zdobią aż do wiosny. Szczególnie ładnie wyglądają, gdy pokryje je szron lub śnieg. Pnącze dorasta do 4–5 m, przyrastając rocznie 3–4 m. Świetnie nadaje się do tworzenia osłon, okrywania ogrodzeń i ekranów, maskowania brzydkich konstrukcji. Ma małe wymagania glebowe i dobrze toleruje lekkie lub podsychające gleby. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych i podmokłych. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych.

Do okrywania ogrodzeń, ekranów, tworzenia osłon – również na balkonach i tarasach – doskonała jest również odmiana ‘Paul Farges’ z grupy Vitalba (znana w wielu krajach także pod nazwą SUMMER SNOW). Od końca lipca do połowy września obsypuje się masą białych, niewielkich kwiatów. Dorasta do 7 m wysokości, przyrastając rocznie do 4 m. Pnącze jest mało wymagające, toleruje zarówno gleby ubogie, jak i gliniaste, charakteryzuje się szczególnie dużą mrozoodpornością.

Wyjątkowo piękne kwiaty ma glicynia Wisteria i choć kwitnie stosunkowo krótko – tylko 1–2 tygodnie – warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie. Glicynia jest dość wrażliwa na mróz i wiosenne przymrozki, dlatego może być uprawiana tylko w zachodniej Polsce i w osłoniętych miejscach Polski centralnej. Stosunkowo najbardziej mrozoodporna jest wyselekcjonowana w Polsce glicynia kwiecista Wisteria floribunda ‘B’ o jasnofioletowych kwiatach zebranych w długie groniaste kwiatostany. Kwitnie w 3–4 roku po posadzeniu, w maju. Rośnie silnie osiągając 6–10 m wysokości i wytwarzając rocznie przyrosty długości 1–3 m. Najlepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach południowych lub południowo-zachodnich. Silne cięcie sprzyja obfitemu kwitnieniu.

W ogrodach, gdzie jest niezbyt dużo miejsca warto posadzić wiciokrzew pomorski ‘Chojnów’ Lonicera periclymenum  o zwartym wzroście i intensywnie pachnących, rozkwitających od czerwca do września kwiatach, ciemnopurpurowych na zewnątrz i kremowych wewnątrz. Po kwitnieniu roślinę pokrywają ciemnoczerwone owoce. Dorasta do wysokości 2–3 m, przyrastając około 1 m rocznie.

Na stanowiskach północnych lub półcienistych, osłoniętych od bezpośredniego nasłonecznienia, wspaniale prezentuje się przywarka japońska ‘Moonlight’ Schizophragma hydrangeoides , bliska kuzynka hortensji pnącej. Ma efektowne srebrzysto-zielono-niebieskie cieniowane liście, a w lipcu dekoracyjne białe kwiatostany. Rośnie wolno (około 0,5 m rocznie) dorastając do 6 m. Porowatych podpór przytrzymuje się korzeniami czepnymi, ładnie wygląda na przykład porastając pnie drzew.

Zarówno na stanowiskach półcienistych, jak i słonecznych może rosnąć akebia pięciolistkowa Akebia quinata o egzotycznie wyglądających półzimozielonych, palczasto złożonych liściach. Odmiana ‘Silver Bells’ ma białe i różowe, pachnące kwiaty rozwijające się na przełomie kwietnia i maja. We wrześniu bardzo efektownie wyglądają jej duże owoce przypominające „hot-dogi”. Dorasta do 5–6 m (1–3 m rocznie). Znakomicie nadaje się do tworzenia cienistych zakątków w ogrodzie, porastając altany, pergole bądź bramki.

Innym zimozielonym pnączem wartym upowszechnienia jest wiciokrzew zaostrzony Lonicera acuminata, który od czerwca do października obsypuje się początkowo kremowymi, a w pełnym rozkwicie – żółtymi kwiatami. Dorasta do 4 m (1–2 m rocznie), owijając się pędami wokół podpór. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na słońcu, dobrze znosi polskie zimy.

Pnącza - mało wymagające rośliny pnące do ogrodu. Sadzenie i pielęgnacja pnączy

Trudno znaleźć mniej wymagające rośliny od pnączy. Wystarczy spełnić kilka warunków, aby...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Warzywa i zioła w ogrodzie - dobry pomysł na...

Warzywa i zioła w ogrodzie sadzimy zwykle oddzielnie, w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie...

Wycięcie drzewa: wniosek o pozwolenie na ścięcie...

Wycięcie drzewa na działce wiąże się często z uzyskaniem pozowlenia na ścięcie. Niektóre drzewa i krzewy na...

Kwiaty i rośliny cebulowe sadzone jesienią -...

Koniec października to dobry moment sadzenie kwiatów i roślin cebulowych takich jak tulipany, narcyzy,...

Kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny sadzić, by ogród...

Największą ozdobą każdego ogrodu są kolorowe i kwitnące kwiaty. Warto wiedzieć, jakie rośliny będą zdobiły...

Jak dopasować rośliny do ogrodu według Twojego...

Sprawdź o czym powinieneś pamiętać przystępując do projektowania ogrodu. Wybór roślin powinien być...

Poznaj rośliny na taras pięknie kwitnące wiosną i...

Rośliny w donicach staną się ozdobą tarasu i niewielkiego ogrodu, pod warunkiem że odpowiednio je dobierzesz....

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.