Przejrzyste niebo nad twoim domem - ze smogiem walczy się po okresie grzewczym

2019-04-24 9:53 Materiał sponsorowany BOŚ
BOŚ
Autor: BOŚ

Zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie - i każda inicjatywa służąca zahamowaniu i ograniczeniu tego szkodliwego zjawiska zasługuje na rozpropagowanie. Jedną z nich jest program Czyste Powietrze, który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych.

Coraz więcej wiemy o smogu, to zjawisko przebiło się z analiz naukowych, poprzez wypowiedzi aktywistów i polityków na czołówki mediów. Dziś wiemy, że zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. I każda inicjatywa służąca zahamowaniu tego zjawiska, jego ograniczeniu, zasługuje na rozpropagowanie. Jedną z nich jest program Czyste Powietrze, który skierowany jest do grupy odbiorców, właścicieli domów jednorodzinnych.

Walka ze smogiem - wymiana źródła ciepła

W ramach programu można uzyskać dotację i pożyczkę na inwestycje termomodernizacyjne w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych nowobudowanych lub istniejących, pod warunkiem, że znajdują się w nich nie więcej niż 2 lokale mieszkalne. Nie powinno się jednak zapominać o osobach, które mieszkają w jakże licznych starych kamienicach i innych budynkach wielorodzinnych. One także muszą myśleć o jak najefektywniejszym wykorzystaniu energii i ograniczeniu strat ciepła. Dodatkowo, w starszych budynkach często funkcjonują przestarzałe urządzenia, które umożliwiają palenie w nich przysłowiowymi śmieciami, co przyczynia się do zwiększania smogu, a niejednokrotnie wywołuje zagrożenie zatrucia czadem.

Wymiana kotła grzewczego starej generacji, tzw. kopciucha, ma ogromny wpływ na ograniczenie emisji spalin. Obecnie dostępne są bardziej przyjazne dla środowiska kotły gazowe, olejowe, elektryczne lub nowoczesne, niskoemisyjne węglowe. Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na lubiane przez wielu klimatyczne kominki, które często nie są urządzaniami do efektywnego ogrzania pomieszczenia. Warto, aby ich miłośnicy, oprócz zadbania o efekt estetyczny, pomyśleli również o ich wydajności w ogrzewaniu. Taką podwójną funkcję spełnia kominek z płaszczem wodnym, w przypadku którego odpowiednia instalacja umożliwia ogrzewanie wielu pomieszczeń podgrzaną wodą. A najprostszym działaniem ograniczającym utratę ciepła z pomieszczeń jest  wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Jak opłacić termomodernizację?

Jednak te wszystkie propozycje mają jeden wspólny mianownik, wszystkie kosztują. Jak zatem pozyskać środki na zakup szczelnych okien lub nowego pieca? Finansowanie może zapewnić Bank Ochrony Środowiska.

Obecnie, w jego ofercie znajduje się Przejrzysta pożyczka - produkt, skierowany do klienta indywidualnego. Przejrzysta pożyczka idealnie odpowiada na potrzeby osób, które chcą podjąć działania prowadzące do ograniczenia smogu, a nie mogą skorzystać z programu. Zaletą tej pożyczki jest łatwy i szybki dostęp do pieniędzy. Wniosek można złożyć przez internet, a pieniądze otrzymać bez wychodzenia z domu. Pieniądze otrzymuje się od razu po podpisaniu umowy, jeszcze przed wykonaniem prac i otrzymaniem faktury, co zdecydowanie ułatwia znalezienie wykonawcy.

Oprocentowanie pożyczki dla umów do 3 lat jest stałe i obecnie wynosi tylko 4%. Dla dłuższych pożyczek oprocentowanie zmienia się na WIBOR 6M plus 3 punkty procentowe marży, co daje łącznie około 4,79%. Pożyczka zapewnia wysoki budżet na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych. Pożyczyć można nawet 100 000 zł.

Pożyczka na walkę ze smogiem - Przejrzysta Pożyczka

Nawet połowa kwoty Przejrzystej pożyczki może zostać przeznaczona na realizację dodatkowych przedsięwzięć nie związanych wprost z celem ekologicznym. Czyli oprócz np. wymiany pieca, będzie możliwe sfinansowanie remontu pomieszczenia, w którym będzie ustawione nowe urządzenie.

Z pożyczki mogą również skorzystać osoby, które zamierzają ubiegać się o dotację na swoje inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. BOŚ Bank w ciągu jednego dnia może udzielić finansowania rodzinie, która chce wymienić stary piec. Pożyczkę można wówczas spłacić po otrzymaniu dotacji. Jest to idealne rozwiązanie, w przypadku braku oszczędności.

Przejrzysta Pożyczka jest również idealną propozycją dla osób, które korzystając z dofinansowania w programie zdecydowały się na zakupy produktów i urządzeń z wyższej półki cenowej. Chcąc zamontować instalację fotowoltaiczna kosztującą więcej niż 30 tys. zł albo piec gazowy droższy niż 15 tys. zł można zwrócić się do BOŚ Banku o sfinansowanie części kosztów, które przekraczają limity obowiązujące w programie.

Korzystając z dofinansowania w programie Czyste powietrze, można na bardzo preferencyjnych warunkach sfinansować Przejrzystą pożyczką tę część zakupów, które nie są kosztami kwalifikowanymi w programie. W przypadku pożyczki BOŚ Banku oprocentowanie stałe dla beneficjentów Programu wynosi jedynie 2,5% w stosunku rocznym. Tak tanie finansowanie trudno znaleźć na rynku bankowym.

Warto wspomnieć, że od roku 2019 r., jest możliwe odliczenie wydatków na materiały i usługi termomodernizacyjne od podatku dochodowego dla właścicieli domów jednorodzinnych, co w przypadku rodzinnych budżetów rodzin jest wymierną oszczędnością. Zakupy sfinansowane Przejrzystą pożyczką podlegają takiemu odliczeniu.

Pożyczka przygotowana jest również z myślą o osobach zainteresowanych innymi formami wsparcia np. lokalnymi gminnymi programami dopłaty do wymiany źródeł ciepła, które wymagają wkładu własnego od osoby zainteresowanej uzyskaniem dofinansowania.

BOŚ Bank chętnie finansuje tego typu potrzeby i premiuje tych, którzy mają na względzie troskę o środowisko.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE