Fuksja (ułanka) – roślina balkonowa i rabatowa o fantazyjnych kwiatach. Fuksje odmiany ZDJĘCIA

2019-07-10 8:51 Opracowanie: na podstawie materiałów firmy PLANTPOL

Fuksja to roślina balkonowa i rabatowa o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Odmiany fuksji różnią się nie tylko kolorami, wielkością i budową kwiatów, ale także pokrojem. Zobacz zdjęcia pięknych odmian fuksji.

Fuksja (łac. Fuchsia), zwana też ułanką, to roślina balkonowa i rabatowa, która od dawna cieszy się dużą popularnością. Ze względu na ogromną różnorodność form – od zwisających i półzwisających do tych o pokroju wzniosłym, fuksje mają wszechstronne zastosowanie. Fantazyjne kwiaty fuksji – pojedyncze bądź pełne, w wielu ciekawych barwach, różnią się między sobą wielkością i budową.Fuksje wyglądają efektownie sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami w pojemnikach stojących, wiszących bądź w skrzynkach balkonowych ustawianych na balkonach, tarasach, w ogrodach, a także posadzone na rabatach.

fuksja
Autor: PLANTPOL Fuksja Shadow Dancer® Sundancer

Wymagania i pielęgnacja fuksji

Najlepsze podłoże do sadzenia fuksji to substrat torfowy z dodatkiem gliny i piasku. Na miejsce stałe (do gruntu) nie należy sadzić roślin zbyt głęboko. W zależności od wielkości zakupionej rośliny, do pojemnika o średnicy 20 cm, sadzi się od 1 szt.(odmiany silnie rosnące) do 3 szt.(seria Shadow Dancer). Fuksje doskonale nadają się do kompozycji z innymi roślinami.Stanowisko dla fuksji powinno być przede wszystkim przewiewne, najlepiej dobrze oświetlone. Fuksje dobrze rosną w pełnym słońcu, choć znoszą również stanowiska półcieniste. Rośliny należy podlewać systematycznie, utrzymując równomierną wilgotność podłoża. By fuksje pięknie i obficie kwitły, należy je regularnie nawozić, najlepiej co 2–3 dni nawozami wieloskładnikowymi z dużą zawartością potasu. Przycinanie roślin nie jest konieczne. Przekwitłe kwiaty zawiązujące nasiona można oberwać – zachęci to roślinę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych.Fuksje są często atakowane przez mszyce i mączlika – szkodniki te należy zwalczać dostępnymi w sklepach ogrodniczych środkami chemicznymi niezwłocznie po ich zauważeniu.

Fuksje - odmiany

Odmiany z serii California Dreamers® odznacza się bardzo dużymi kwiatami (średnicy do 10 cm). Doskonale prezentują się w wiszących koszach lub dużych pojemnikach stojących.

 • California Dreamers® Bella Rosella – odmiana o bardzo dużych różowych kwiatach, na półcieniste stanowisko, kwitnienie: średnio-wczesne,
 • California Dreamers® Deep Purple – odmiana o kwiatach purpurowych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne,
 • California Dreamers® Flamenco Dancer – odmiana wielkokwiatowa o kwiatach czerwonych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.

Shadow Dancer® to grupa wczesnych odmian fuksji, kwitnących całe lato, również przy wysokiej temperaturze. Odmiany z tej grupy mają drobne kwiaty i liście oraz zwarty, krzaczasty pokrój. Są alternatywą dla odmian standardowych. Fakt tworzenia dwóch kwiatów w jednym międzywęźlu ma ogromny wpływ na obfite kwitnienie i związaną z tym dekoracyjność roślin. Rozpoczynają kwitnienie wcześnie i kwitną przez całe lato. Polecane do stojących pojemników, a także na ogrodowe rabaty.

 • Shadow Dancer® Alice – odmiana o czerwonych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Amelie – odmiana o kwiatach różowych, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Anna – odmiana o biało-czerwonych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Carlotta – odmiana o czerwonych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Improved Rosella – odmiana o biało-różowych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Martha – odmiana o kwiatach fioletowych i drobnych liściach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Shadow Dancer® Sundancer – odmiana o czerwonych kwiatach, na stanowisko
 • półcieniste i słoneczne, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Shadow Dancer® Violette – odmiana o kwiatach fioletowych, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: średnio-wczesne.

Inne odmiany fuksji:

 • Diana Princess of Wales – ciekawa odmiana o kwiatach różowych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Marinka – popularna odmiana o intensywnie wybarwionych czerwonych kwiatach, obficie kwitnąca, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Sunangels White Deep Purple – odmiana o kwiatach białych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: późne, dobrze się krzewi.
 • Thalia – odmiana o czerwonych kwiatach w kształcie trąbki, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.

Kliknij tutaj i zobacz zdjęcia pięknych odmian fuksji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE