Ułanka (fuksja) – roślina balkonowa i rabatowa o fantazyjnych kwiatach. Odmiany ułanki - zdjęcia

2019-07-10 8:51

Fuksja to roślina balkonowa i rabatowa o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Odmiany fuksji różnią się nie tylko kolorami, wielkością i budową kwiatów, ale także pokrojem. Zobacz zdjęcia pięknych odmian fuksji.

Ułanka to potoczna nazwa fuksji (łac. Fuchsia), zwana też ułanką, to roślina balkonowa i rabatowa, która od dawna cieszy się dużą popularnością. Ze względu na ogromną różnorodność form – od zwisających i półzwisających do tych o pokroju wzniosłym, fuksje mają wszechstronne zastosowanie. Fantazyjne kwiaty fuksji – pojedyncze bądź pełne, w wielu ciekawych barwach, różnią się między sobą wielkością i budową.

Ułanki wyglądają efektownie sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami w pojemnikach stojących, wiszących bądź w skrzynkach balkonowych ustawianych na balkonach, tarasach, w ogrodach, a także posadzone na rabatach.

fuksja
Autor: PLANTPOL Fuksja Shadow Dancer® Sundancer

Wymagania i pielęgnacja ułanki

Najlepsze podłoże do sadzenia fuksji to substrat torfowy z dodatkiem gliny i piasku. Na miejsce stałe (do gruntu) nie należy sadzić roślin zbyt głęboko. W zależności od wielkości zakupionej rośliny, do pojemnika o średnicy 20 cm, sadzi się od 1 szt.(odmiany silnie rosnące) do 3 szt.(seria Shadow Dancer). Fuksje doskonale nadają się do kompozycji z innymi roślinami.Stanowisko dla fuksji powinno być przede wszystkim przewiewne, najlepiej dobrze oświetlone. Fuksje dobrze rosną w pełnym słońcu, choć znoszą również stanowiska półcieniste. Rośliny należy podlewać systematycznie, utrzymując równomierną wilgotność podłoża. By fuksje pięknie i obficie kwitły, należy je regularnie nawozić, najlepiej co 2–3 dni nawozami wieloskładnikowymi z dużą zawartością potasu. Przycinanie roślin nie jest konieczne. Przekwitłe kwiaty zawiązujące nasiona można oberwać – zachęci to roślinę do wytwarzania kolejnych pąków kwiatowych.Fuksje są często atakowane przez mszyce i mączlika – szkodniki te należy zwalczać dostępnymi w sklepach ogrodniczych środkami chemicznymi niezwłocznie po ich zauważeniu.

Ułanka - odmiany

Odmiany z serii California Dreamers® odznacza się bardzo dużymi kwiatami (średnicy do 10 cm). Doskonale prezentują się w wiszących koszach lub dużych pojemnikach stojących.

 • California Dreamers® Bella Rosella – odmiana o bardzo dużych różowych kwiatach, na półcieniste stanowisko, kwitnienie: średnio-wczesne,
 • California Dreamers® Deep Purple – odmiana o kwiatach purpurowych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne,
 • California Dreamers® Flamenco Dancer – odmiana wielkokwiatowa o kwiatach czerwonych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.

Shadow Dancer® to grupa wczesnych odmian fuksji, kwitnących całe lato, również przy wysokiej temperaturze. Odmiany z tej grupy mają drobne kwiaty i liście oraz zwarty, krzaczasty pokrój. Są alternatywą dla odmian standardowych. Fakt tworzenia dwóch kwiatów w jednym międzywęźlu ma ogromny wpływ na obfite kwitnienie i związaną z tym dekoracyjność roślin. Rozpoczynają kwitnienie wcześnie i kwitną przez całe lato. Polecane do stojących pojemników, a także na ogrodowe rabaty.

 • Shadow Dancer® Alice – odmiana o czerwonych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Amelie – odmiana o kwiatach różowych, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Anna – odmiana o biało-czerwonych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Carlotta – odmiana o czerwonych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Improved Rosella – odmiana o biało-różowych kwiatach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: wczesne.
 • Shadow Dancer® Martha – odmiana o kwiatach fioletowych i drobnych liściach, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Shadow Dancer® Sundancer – odmiana o czerwonych kwiatach, na stanowisko
 • półcieniste i słoneczne, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Shadow Dancer® Violette – odmiana o kwiatach fioletowych, na stanowisko półcieniste i słoneczne, kwitnienie: średnio-wczesne.

Inne odmiany fuksji:

 • Diana Princess of Wales – ciekawa odmiana o kwiatach różowych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Marinka – popularna odmiana o intensywnie wybarwionych czerwonych kwiatach, obficie kwitnąca, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.
 • Sunangels White Deep Purple – odmiana o kwiatach białych, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: późne, dobrze się krzewi.
 • Thalia – odmiana o czerwonych kwiatach w kształcie trąbki, na stanowisko półcieniste, kwitnienie: średnio-wczesne.

Kliknij tutaj i zobacz zdjęcia pięknych odmian fuksji

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE