Żywopłot ze świerków

2010-06-29 2:00

Gdy chcemy założyć żywopłot ze świerków musimy wiedzieć w jakiej odległości od siebie należy posadzić rośliny, czy lepiej umieścić je w jednym rzędzie, czy w dwóch i kiedy zacząć ciąć żywopłot.

Świerki, które mają utworzyć żywopłot formowany, sadzi się w jednym rzędzie, co 30-50 cm. W dwóch rzędach rośliny umieszcza się po to, by żywopłot był bardziej zwarty, ale ponieważ świerki są wystarczająco gęste, nie jest to konieczne. Zaczynamy go przycinać dopiero po kilku latach, gdy nieco urośnie (ale nie należy czekać, aż osiągnie planowane 2 m wysokości). Pędy skracamy o 10-20 cm, najlepiej późną wiosną. Roślin nie wolno ciąć później niż w sierpniu, bo mogą źle zimować. Trzeba też pamiętać o tym, by nie przycinać starych, zdrewniałych gałęzi, ponieważ w tym miejscu mogą nie wypuścić nowych pędów i powstanie łysina. Żywopłoty świerkowe najlepiej rosną w pełnym słońcu, w ocienionych miejscach rośliny są rzadkie, a ich dolne gałęzie zasychają.

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE