Rośliny ozdobne najczęściej sadzone w ogrodach w 2013 roku

2014-01-13 13:00

Co roku w ogrodach sadzimy nowe rośliny ozdobne: krzewy, byliny i pnącza. Dowiedz się, jakie rośliny najczęściej wybierano do ogrodów w 2013 roku. Ranking: rośliny ogrodowe 2013.

Trendy i mody dotyczą niemal każdej dziedziny naszego życia, dlatego trudno się dziwić, że obowiązują również w ogrodach. Każdego roku na ogrodowych rabatach królują inne gatunki roślin i chociaż zwykle są nam dobrze znane, ich nowe, interesujące odmiany ponownie zwracają naszą uwagę. Poznaj rośliny ozdobne, które najczęściej sadozno w ogrodach w 2013 roku.

Rośliny najczęściej sadzone w ogrodach w 2013 roku: krzewy

W 2013 roku dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim krzewy ozdobne. Chętnie wybieraliśmy ciekawe odmiany budlei Dawida (np. ‘Santana’ o żółto obrzeżonych liściach), hortensji bukietowej (np. ‘Vanilla Fraise’ o zmieniającym się w trakcie sezonu ubarwieniu kwiatów) oraz hortensji ogrodowej (np. ‘Bouquet Rose’, ‘Little Lime’), a także uniwersalne i mało wymagające pęcherznice kalinolistne (o żółtych – ‘Luteus’ lub czerwonych liściach – ‘Diabolo’), piękne derenie o kolorowych pędach (np. dereń biały, dereń rozłogowy), oryginalne perukowce, romantyczne kaliny (np. kalina koralowa, kalina koreańska), obficie kwitnące krzewuszki cudowne, różnorodne berberysy oraz dekoracyjne ogniki szkarłatne.

Rośliny najczęściej sadzone w ogrodach w 2013 roku: byliny

Wśród bylin w 2013 roku w ogrodach królowały ciekawe odmiany żurawek oraz funkii. W ostatnim czasie zapanowała także moda na kocimiętki i lawendy, których delikatna uroda wprowadza do ogrodu nieco przyjemnego, śródziemnomorskiego klimatu. Wśród popularnych roślin znalazły się także języczki pomarańczowe, brunery i nieśmiertelne liliowce.

Rośliny najczęściej sadzone w ogrodach w 2013 roku: pnącza

W ostatnim sezonie wróciły również do łask powojniki botaniczne (np. powojnik alpejski, powojnik tangucki, powojnik pnący), których kwiaty są wprawdzie niezbyt duże, ale za to pnącza te są znacznie łatwiejsze w uprawie od swoich powojników wielkokwiatowych. W minionym roku doceniono także wspaniałe walory dekoracyjne i użytkowe mało popularnych dotychczas gatunków, takich jak cytryniec chiński czy aktinidia ostrolistna (nazywana ogrodowym kiwi).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.