Rozsada lawendy z nasion [Porada eksperta]

2021-03-30 10:42
Lawenda
Autor: GettyImages Lawenda w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie, a jej pielęgnacja nie jest trudna

W tym roku po raz pierwszy postanowiłam wysiać lawendę i zrobić własną rozsadę kwiatków, ale nie mam pojęcia co dalej.... Chciałabym się doczekać miedzy innymi pięknych kęp lawendy. Czy mam przepikować po parę sztuk roślinek w jednym miejscu, czy też jak jest napisane na opakowaniu - po jednej roślince w odstępie co 40 cm?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Jeśli siejemy nasiona lawendy na rozsadę, czyli np. w małych doniczkach, a nie na miejscu docelowym, wszystko zależy od wielkości dostępnego miejsca, liczbie doniczek i nasion. Możliwości są dwie:

  • pierwsza to wysiew oszczędny jeśli chodzi o nasiona, zgodnie z opisem na opakowaniu, czyli w dużych odstępach lub po 1 nasionku do 1 doniczki; wtedy ryzykujemy marnotrawienie doniczek i miejsca, jeśli w niektórych z nich nasionka nie wykiełkują;
  • druga to wysiew po kilka nasion do 1 doniczki lub w małych odstępach; w tym przypadku mamy większą pewność, że we wszystkich doniczkach nasionka wykiełkują i oszczędzamy miejsce. Marnujemy za to nasiona, gdyż jeśli wykiełkuje duży ich odsetek, część uzyskanych roślin na pewnym etapie trzeba będzie usunąć w celu przerzedzenia rozsady, aby pozostałe rośliny miały dość miejsca i światła do dalszego swobodnego rozwoju i wzrostu.

Jeśli chodzi o lawendę, to 40-centymetrowy odstęp dotyczy już docelowo uzyskanej rozsady. Nawet duże doniczkowane krzewy lawendy radzę sadzić w odstępie nie większym niż 40 cm, aby uzyskać docelowo ładnie zagęszczone rabaty.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.