Mapa kleszczy 2024. Sprawdź, gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy!
Kleszcze są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt, a sezon na nie w pełni. Pajęczaki te powodują wiele groźnych chorób. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to jedne z najczęściej występujących w Polsce, ale nie jedyne. Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy w Polsce? Sprawdź swoją okolicę lub też miejsce, do którego się wybierasz - interaktywna, aktualizowana na bieżąco, mapa kleszczy 2024.
Spis treści
- Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?
- Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy?
- Interaktywna mapa kleszczy 2024
- Czym są kleszcze?
- Jak atakują kleszcze i dlaczego są groźne?
- Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz?
Gdzie w Polsce jest najwięcej kleszczy?
Kleszcze są wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Tam gdzie trawa, drzewa, krzaki. Najwięcej spotkamy ich na spacerując w lesie, wylegując się na polanie czy zwykłej łące, wypoczywając nad rzeką czy nad jeziorem. Nawet w miejskim parku nie odpuszczają. Bezpieczni nie jesteśmy również w swoim ogrodzie, gdyż często do nich przybywają z innych zakątków, przenoszone przez psy i ludzi.
Coraz większe natężenie występowania kleszczy obserwuje się szczególnie w województwach:
- mazowieckim,
- podlaskim,
- warmińsko-mazurskim.
Gdzie jest najwięcej zakażonych kleszczy?
Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju, czasami nawet do 60-70 proc. - twierdzi prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Ekspert dodaje, że najwięcej badanych kleszczy jest zakażonych krętkami Borrelia. Powiedział, że zależy to w głównej mierze od obszaru geograficznego. Podał, że średnio w Polsce ten wskaźnik kształtuje się na poziomie ok. 10-15 proc.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż okazuje się, że we wschodniej Polsce jest więcej siedlisk kleszczy, niż na zachodzie kraju przede wszystkim ze względu na zalesienie terenu.
Nie ma jednego czynnika, który wpływa bezpośrednio na to, że w danym regionie jest większy odsetek zakażonych kleszczy. Kleszcze są tylko przenosicielami tej choroby. Same też muszą ulec zakażeniu np. od dzikich zwierząt, które stanowią dla nich rezerwuar bakterii Borrelia – wyjaśnił lekarz.
Interaktywna mapa kleszczy 2024
Czym są kleszcze?
Kleszcze to jedne z bardziej niebezpiecznych pajęczaków, jakie mogą nam zagrażać latem. Wprawdzie ugryzienie kleszcza nie boli i nie jest on tak natarczywe jak komar czy osa, ale kiedy padniemy jego ofiarą, może nam przekazać wiele groźnych zarazków w tym wyjątkowego niebezpiecznej boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Ukąszenie kleszcza może być też przyczyną reakcji uczuleniowej, na którą są narażone osoby cierpiące na alergię. Z tego względu należy wykorzystać wszelkie sposoby, aby uchronić się przed atakiem insektów.
Autor: GettyImages
Kleszcze mogą przenosić groźne dla człowieka choroby
Jak atakują kleszcze i dlaczego są groźne?
Kleszcze skradają się w trawach, zaroślach, na liściach krzewów lub innych roślin i polują na ofiarę, której czepiają się dzięki odnóżom i haczykowatym pazurkom. Chwytają się zazwyczaj ubrania, włosów, skóry, zwierzęcej sierści (zwierząt domowych lub dzikich, np. myszy, szczurów, kun).
Powszechnie wiadomo, że kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych ze względu na przenoszone przez nie groźne choroby, między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, które mogą powodować groźne powikłania, prowadzące do trwałej utraty zdrowia, a nawet śmierci. Ocenia się, iż obecnie na terenie Polski co trzeci kleszcz może być nosicielem przynajmniej jednej choroby (a nierzadko kilku).
Co zrobić, gdy ugryzie kleszcz?
W pierwszej kolejności trzeba spróbować usunąć kleszcza samemu. Można usunąć kleszcza specjalnym lasso na kleszcze, kleszczołapkami lub pęsetą. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć bez obracania. Nie wolno też naciskać odwłoku kleszcza bo to właśnie tam znajdują się niebezpieczne dla człowieka patogeny.
Nie można też smarować miejsce ugryzienia z kleszczem żadną maścią ani kremem, bo to także może spowodować ulewanie się u kleszcza i zakażenie człowieka niebezpiecznymi chorobami.
Następnie, miejsce po ugryzieniu kleszcza należy zdezynfekować i obserwować przez kilka tygodni. Jeśli pojawi stan zapalny, który nie ustąpi po kilku dniach, rumień w miejscu ugryzienia będzie szybko się powiększał a do tego pojawią się objawy grypy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.