Problem z rozrastającym się rokitnikiem [Porada eksperta]

2019-07-17 9:27

Jak walczyć z odrostami rokitnika na trawniku?

Rokitnik
Autor: GettyImages Rokitnik tworzy dużo odrostów korzeniowych
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Odrosty rokitnika to rzeczywiście utrapienie, szczególnie w małych ogrodach. Rokitnik jest rośliną silną i niezwykle żywotną, więc każde jej uszkodzenie (zarówno spowodowane przez naturę, jak i np. przez cięcie) powoduje jego jeszcze większą chęć przeżycia, która skutkuje pojawieniem się mnóstwa odrostów korzeniowych, nawet w promieniu kilku metrów od rośliny matecznej.
Sposobów na ich usuwanie jest kilka. Jeśli pojawiają się na trawniku - można je systematycznie wycinać kosiarką. Można również używać w tym celu sekatora i wycinać na bieżąco wszystkie pojawiające się młode odrosty. Niestety walka mechaniczna jest skuteczna tylko na krótki okres czasu, bowiem uszkodzone rośliny w kolejnym sezonie rozrastają się ze zdwojoną siłą. Więc, im więcej wycinamy - tym bardziej się rozrasta. Istna walka z wiatrakami...

Jedynym skutecznym sposobem pozostaje walka chemiczna totalnymi środkami chwastobójczymi, na bazie glifosatu - ten składnik aktywny zawierają m.in. Roundup czy Avans. Preparatami chemicznymi należy "pędzlować" wszystkie nowo pojawiające się liście i pędy odrostów. Po upływie kilku-kilkunastu dni powinny zacząć obumierać. Niestety, należy liczyć się z tym, że glifosat może, przez wspólne korzenie, uszkodzić również roślinę mateczną.

Aby dodatkowo zabezpieczyć ogród przed odrostami na przyszłość, można zastosować zaporę dla rozprzestrzeniania się roślin, wkopując dookoła rośliny blachę lub gruby arkusz plastiku (o grubości 2-3 mm). Aby zabieg ten był skuteczny, należy zaporę wkopać na jak największą głębokość (odrosty mogą "przejść" pod zaporą na głębokość nawet 1 metra i więcej!)

Inne porady tego eksperta