Zmarznięta budleja Dawida - czy przemarznięta budleja odbije? Jak uratować zmarzniętą budleję?
Budleja zmarzła? Czy odrośnie?! Co robić, gdy budleja zmarznie? Oto częste pytania po wiosennych przymrozkach. Szkoda ogrodnikom rośliny, bo to piękny krzew ozdobny o dekoracyjnych kwiatostanach, który zwabia mnóstwo motyli do ogrodu. Podpowiadamy jak uratować przemarzniętą budleję Dawida.
Autor: Getty Images
Cięcie budlei wiosną - kiedy i jak wykonać?
Budleja Dawida to piękny i bardzo szybko rosnący krzew ozdobny. Ma rozłożysty pokrój, a na końcach gałązek wytwarzają się piękne kwiatostany. Warto posadzić obok siebie kilka krzaczków budlei w różnych kolorach np. różowym, fioletowym, białym. Wtedy krzew wydaje się być wielokolorowy. Budleja znana jest też pod nazwą motyli krzew, bowiem jej kwiaty przywabiają mnóstwo motyli. Niestety, budleja pierwsze korzenie ma dość płytko, więc jest duże prawdopodobieństwo przemarznięcia krzewu zimą (jeżeli nie jest okryta) lub podczas wiosennych przymrozków, kiedy zbyt wcześnie ją przytniemy.
Spis treści
- Kiedy przycinać budleje na wiosnę?
- Kiedy budleja wypuszcza liście?
- Zmarznięta budleja Dawida - co robić? Czy budleja odbije z korzenia?
- Jak uratować budleję?
- Czy budleja potrzebuje osłony na zimę?
Kiedy przycinać budleje na wiosnę?
Budleję należy przycinać każdego roku, najlepiej wtedy, gdy minie groźba przymrozków. Jeśli krzew ma być okazały, skracamy go do wysokości około 1 m. W ten sposób zachowamy z ubiegłorocznych przyrostów po 5-10 cm. Skracamy również najstarsze pędy - ich odrosty odmłodzą krzew. Budleje można skracać również do 20 cm nad ziemią, wtedy krzewy będą bardziej wiotkie i rozłożyste. Chore i słabe gałęzie budlei usuwamy całkowicie.
Kiedy budleja wypuszcza liście?
Budleja wypuszcza pierwsze liście dość wcześnie. Może ożywić się nawet z końcem lutego jeśli jest ciepło, ale to nie oznacza, że powinniśmy ją wtedy przyciąć. Musimy odczekać choćby do końca marca, wtedy ryzyko przymrozków maleje. Pamiętajmy też o trzech ogrodnikach w połowie maja. Jeżeli budleja wypuściła liście, a zapowiadane są przymrozki, budleję należy okryć agrowłókniną.
Zmarznięta budleja Dawida - co robić? Czy budleja odbije z korzenia?
Jeśli jednak budleja zmarzła, wycinamy ją aż do zdrowego drewna, często aż do ziemi. Budleja zwykle odrasta od korzeni. Czasami trzeba długo czekać, nawet do czerwca. Dlatego, zanim zdecydujemy się wykopać budleję, podlewajmy ją i cierpliwie czekajmy na listki odbijające od korzenia.
Autor: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Budleja Dawida - ogrodowy wabik na motyle
Jak uratować budleję?
Tak jak pisaliśmy wyżej - obciąć i czekać aż wypuści młode pędy z ziemi. Jest duża szansa, że przycięta tuż nad poziomem gruntu (do „zdrowego” drewna), odbije od korzenia.
Czy budleja potrzebuje osłony na zimę?
Budleję Dawida trzeba osłaniać na zimę i to podwójnie. Wokół podstawy pędu powinno się wyłożyć grubą (10-20-centymetrową) warstwę ściółki z trocin, rozdrobnionej kory sosnowej, igliwia lub liści. Dobrym sposobem jest także usypanie kopczyka z ziemi. Ponadto krzew warto owinąć warstwą agrowłókniny, juty lub słomy.
Oba zabiegi najlepiej przeprowadzić po pierwszych przymrozkach. Jeśli prace te wykona się zbyt wcześnie, osłony mogą zostać zasiedlone przez szkodniki (np. myszy). Jeśli natomiast będziemy zwlekali zbyt długo, budleja może zostać przemarznąć.