Budleja Dawida, czyli motyli krzew. Uprawa budlei w ogrodzie

2021-04-20 8:12 Opracowanie: redakcja serwisu
Budleja Dawida
Autor: thinkstockphotos.com Budleja Dawida "Summer Beauty" (Buddleja davidii "Summer Beauty")

Budleja Dawida (Buddleja davidii) to okazały krzew ozdobny o dekoracyjnych kwiatostanach, który warto posadzić w ogrodzie, by cieszyć się odwiedzinami motyli. Poradnik: jak uprawiać budleję w ogrodzie?

Budleja Dawida (łac. Buddleja davidii) to szybko rosnący krzew ozdobny, pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Budleja ma rozłożysty pokrój, a końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście budlei są jajowato-lancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają. Budleja znana jest też pod nazwą motyli krzew, bowiem jej kwiaty przywabiają motyle.

Budleja Dawida kwitnie od czerwca aż do października. Pachnące kwiaty zebrane w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe „oczko” w środku kwiatu. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

>>Przeczytaj też:

Budleja Dawida: uprawa – podłoże, podlewanie, nawożenie

Budleja Dawida uprawa: ten krzew dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy budleja Dawida wymaga podlewania. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna. W czasie wegetacji krzew należy 2–3-krotnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi.

Budleja Dawida: okrywanie przed zimą

Przed zimą budleję należy okryć, najlepiej usypując u podstawy krzewu kopczyk z ziemi, kory, trocin lub liści.

Przeczytaj: Jak i kiedy okrywać budleję Dawida na zimę? >>>

Budleja Dawida - konieczne przycinanie

Kwiaty budlei tworzą się w drugiej połowie lata tylko na pędach najmłodszych, które wyrosły w tym sezonie. Im więcej będzie tych pędów, tym obficiej krzew zakwitnie. A właśnie coroczne cięcie powoduje wyrastanie licznych, nowych i silnych pędów.

Nawet jeśli zimą budleja nie przemarzła, w drugiej połowie marca warto skrócić wszystkie ubiegłoroczne pędy, pozostawiając jedynie ich 5-10-centymetrowe fragmenty. Pędy, które przemarzły, należy wyciąć aż do zdrowego drewna, jeśli jest to konieczne – nawet tuż przy ziemi.

budleja
Autor: Magdalena Michalak Budleja Dawida to efektowny krzew ozdobny
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.