Budleja Dawida, czyli motyli krzew. Uprawa budlei w ogrodzie

2021-04-20 8:12 Opracowanie: redakcja serwisu
Budleja Dawida
Autor: thinkstockphotos.com Budleja Dawida "Summer Beauty" (Buddleja davidii "Summer Beauty")

Budleja Dawida (Buddleja davidii) to okazały krzew ozdobny o dekoracyjnych kwiatostanach, który warto posadzić w ogrodzie, by cieszyć się odwiedzinami motyli. Poradnik: jak uprawiać budleję w ogrodzie?

Budleja Dawida (łac. Buddleja davidii) to szybko rosnący krzew ozdobny, pochodzący z rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Budleja ma rozłożysty pokrój, a końce jej pędów zwisają pod ciężarem kwiatostanów. Liście budlei są jajowato-lancetowate, ciemnozielone, od spodu biało owłosione, jesienią opadają. Budleja znana jest też pod nazwą motyli krzew, bowiem jej kwiaty przywabiają motyle.

Budleja Dawida kwitnie od czerwca aż do października. Pachnące kwiaty zebrane w długie, wąskie, wiechowate kwiatostany, pojawiają się na wierzchołkach tegorocznych pędów. Charakterystyczną cechą kwiatu budlei jest pomarańczowe „oczko” w środku kwiatu. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

>>Przeczytaj też:

Budleja Dawida: uprawa – podłoże, podlewanie, nawożenie

Budleja Dawida uprawa: ten krzew dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, żyznej, gliniasto-piaszczystej, lekko wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Podczas suszy budleja Dawida wymaga podlewania. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe, ponieważ budleja nie jest w pełni mrozoodporna. W czasie wegetacji krzew należy 2–3-krotnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi.

Budleja Dawida: okrywanie przed zimą

Przed zimą budleję należy okryć, najlepiej usypując u podstawy krzewu kopczyk z ziemi, kory, trocin lub liści.

Przeczytaj: Jak i kiedy okrywać budleję Dawida na zimę? >>>

Budleja Dawida - konieczne przycinanie

Kwiaty budlei tworzą się w drugiej połowie lata tylko na pędach najmłodszych, które wyrosły w tym sezonie. Im więcej będzie tych pędów, tym obficiej krzew zakwitnie. A właśnie coroczne cięcie powoduje wyrastanie licznych, nowych i silnych pędów.

Nawet jeśli zimą budleja nie przemarzła, w drugiej połowie marca warto skrócić wszystkie ubiegłoroczne pędy, pozostawiając jedynie ich 5-10-centymetrowe fragmenty. Pędy, które przemarzły, należy wyciąć aż do zdrowego drewna, jeśli jest to konieczne – nawet tuż przy ziemi.

budleja
Autor: Magdalena Michalak Budleja Dawida to efektowny krzew ozdobny
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE