Pomidorki koktailowe - czy przerzedzać zawiązki? [Porada eksperta]

2019-07-09 11:20

Jak prowadzić uprawę pomidorków, na ile gron, a może wcale nie obrywać? Pomidory posadziłem w gruncie przy palikach i rosną bujnie. Pomidory o dużych owocach prowadzę na dwa lub trzy grona a owoce są dorodne i szybciej dojrzewają ale jak postąpić z koktajlowymi przecież owoce mają być drobne?

Pomidorki koktajlowe - uprawa na balkonie
Autor: GettyImages Pomidorki koktajlowe - uprawa na balkonie
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wielkość owoców pomidora oraz ich ilość w gronie są cechą odmianową. Może ona się nieco różnić w zależności od warunków uprawowych (np. pogody) i zabiegów agrotechnicznych (np. zapylenia, przerywania zawiązków itp.), ale niewiele to zmieni. Proszę pozostawić tę część pracy naturze. W tym wypadku roślina jest "zaprogramowana" na mniej więcej określoną wielkość i ilość owoców.
W uprawie pomidorów o dużych owocach, rzeczywiście, przerywanie zawiązków, przy ich zbyt dużej ilości powoduje zwiększenie masy i wielkości pozostałych owoców w gronach, ale u pomidorów koktajlowych (choć zasada będzie podobna), na dłuższą metę nie ma sensu, bo jak sam Pan słusznie zauważa - tu chodzi właśnie o to, aby owoce były małe.

Inne porady tego eksperta