Cebula cyklamena zgniła [Porada eksperta]
Cyklamen stał w pokoju, w którym temperatura wynosi więcej niż 15°C. Zaczęły mu żółknąć liście, kwiaty były małe i szybko opadały. Wyniosłam go do chłodniejszego pomieszczenia (tzw. ganeczka). Podlewałam, bo gdy podlałam to się podniósł. Po jakimś czasie oklapł doszczętnie. Moja mama obejrzała go i stwierdziła, że cebula trochę zgniła, odcięła zgniłe części, ale zauważyłyśmy, że jeszcze z tej cebuli wycieka woda. Cebulę wyjęłam z ziemi - są korzenie i reszta cebulki.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Jeżeli cebula cyklamena zgniła, pozostaje go jedynie wyrzucić. Nawet jeśli cała bulwa nie jest przegniła, grzyby lub bakterie, które ją zaatakowały, na pewno rozprzestrzeniły się już w całości. Poza tym, roślina nie jest w stanie wegetować, jeśli bulwa została uszkodzona i jak Pani pisze - fragment został odcięty. Prawdopodobnie podlewała Pani bezpośrednio do doniczki, a to zazwyczaj tak skutkuje. Na przyszłość proszę podlewać tylko i wyłącznie na spodek. Jeśli chce Pani poeksperymentować, można bulwę wsadzić do doniczki i przesuszyć, aż zacznie się bardzo delikatnie kurczyć. Wówczas można od nowa zacząć ją podlewać, ale bardzo oszczędnie, tylko tyle, by nie zaschła zupełnie. Jeśli przeżyje, po jakimś czasie powinna zacząć wypuszczać nowe liście, wtedy należy zwiększyć podlewanie. Mimo wszystko nie wróżę wielkich efektów po takich przejściach, ale życzę powodzenia.
Polecany artykuł:
Autor: Konrad Kalbarczyk
Cyklameny to popularne kwitnące rośliny doniczkowe
Inne porady tego eksperta