Przesadzanie kwitnącego cyklamenu [Porada eksperta]

2019-11-21 8:21

Czy można przesadzić kwitnący fiołek alpejski (cyklamen perski)? Kwiat jest śliczny, mam go już prawie rok. Cały rok kwitnie. Jest w osłonce (wodę wlewam do osłonki), a z doniczki wychodzą długie korzenie. Czy mogę go przesadzić?

Cyklamen (fiołek alpejski)
Autor: Konrad Kalbarczyk Cyklamen (fiołek alpejski)
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Szczerze powiedziawszy gratuluję tak zdrowego i żywotnego okazu. Rzadko bowiem zdarza się, żeby cyklamen kwitł tak długo, bez okresu spoczynku. Obawiam się, że już niedługo może ten okres nadejść, ale mimo wszystko, jeśli tylko podczas przesadzania bryła korzeniowa nie zostanie naruszona - można go bez obaw przesadzić. Proszę postarać się o doniczkę z dziurkami umożliwiającymi odpływ i pobieranie wody, o średnicy większej (od tej, w której teraz rośnie)o 1-2 cm - cyklamen lepiej kwitnie w "przyciasnej" doniczce, dlatego po przesadzeniu można spodziewać się, że na początku kwitnienie będzie mniej obfite. Konieczna oczywiście będzie też podstawka (lub większa osłonka). Najlepiej, aby podłoże było lekko kwaśne oraz próchnicze. Ważne jest, aby podczas przesadzania pozostawić część bulwy ponad poziomem gleby.

Inne porady tego eksperta