Wiosenne opryski drzew owocowych [Porada eksperta]

2021-03-02 8:59

Czy powinno pryskać się nowo posadzoną gruszę oraz jedno mocno przycięte stare drzewo jabłoni? Czy najlepszy będzie Miedzian 50WP? Kiedy wykonać pierwszy oprysk, a kiedy kolejne?

Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wszystko zależy od tego, przeciwko jakim chorobom i/lub szkodnikom zamierza Pan opryskiwać drzewa owocowe. Miedzian 50 WP to środek grzybobójczy, w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i leśnych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. W uprawie roślin sadowniczych (jabłoń, grusza), stosowany jest on zapobiegawczo przeciwko parchowi. Zalecane dawki to 1,5 kg/ha środka, rozpuszczone w 500-750 l/ha. Ze względu na możliwość spowodowania oparzeń środek stosować należy tylko wiosną, przed całkowitym rozwinięciem się liści, podczas 1-2 zabiegów. Aby zabieg był efektywny, ciecz robocza musi dokładnie pokryć pędy, do całkowitego ich zwilżenia. Jeśli preparat nie zostanie zmyty przez deszcz, jego działanie zapobiegawcze wynosi 6-8 dni. Pierwsze zabiegi zapobiegawcze należy wykonywać od momentu rozpoczęcia wegetacji, czyli mniej więcej tzw. okresu pękania pąków, a następnie po 7-10 dniach. Wszystko zależy też od pogody... Sprawa oprysków drzew owocowych jest dość skomplikowana, podobnie jak schemat ich zastosowania. Proponuję wiec sięgnąć do literatury fachowej lub zaopatrzyć się w Program Ochrony Roślin Sadowniczych, na podstawie którego można choć w przybliżeniu określić terminy poszczególnych oprysków i możliwości zastosowania różnych preparatów (szczególnie, jeśli chcemy stosować opryski zapobiegawcze, zanim wystąpi dana choroba).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.