Wiosenne opryski drzew owocowych [Porada eksperta]

2021-03-02 8:59
Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych

Czy powinno pryskać się nowo posadzoną gruszę oraz jedno mocno przycięte stare drzewo jabłoni? Czy najlepszy będzie Miedzian 50WP? Kiedy wykonać pierwszy oprysk, a kiedy kolejne?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wszystko zależy od tego, przeciwko jakim chorobom i/lub szkodnikom zamierza Pan opryskiwać drzewa owocowe. Miedzian 50 WP to środek grzybobójczy, w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i leśnych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. W uprawie roślin sadowniczych (jabłoń, grusza), stosowany jest on zapobiegawczo przeciwko parchowi. Zalecane dawki to 1,5 kg/ha środka, rozpuszczone w 500-750 l/ha. Ze względu na możliwość spowodowania oparzeń środek stosować należy tylko wiosną, przed całkowitym rozwinięciem się liści, podczas 1-2 zabiegów. Aby zabieg był efektywny, ciecz robocza musi dokładnie pokryć pędy, do całkowitego ich zwilżenia. Jeśli preparat nie zostanie zmyty przez deszcz, jego działanie zapobiegawcze wynosi 6-8 dni. Pierwsze zabiegi zapobiegawcze należy wykonywać od momentu rozpoczęcia wegetacji, czyli mniej więcej tzw. okresu pękania pąków, a następnie po 7-10 dniach. Wszystko zależy też od pogody... Sprawa oprysków drzew owocowych jest dość skomplikowana, podobnie jak schemat ich zastosowania. Proponuję wiec sięgnąć do literatury fachowej lub zaopatrzyć się w Program Ochrony Roślin Sadowniczych, na podstawie którego można choć w przybliżeniu określić terminy poszczególnych oprysków i możliwości zastosowania różnych preparatów (szczególnie, jeśli chcemy stosować opryski zapobiegawcze, zanim wystąpi dana choroba).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.