Czy saletrzak dolomitowy nadaje się do nawożenia iglaków? [Porada eksperta]

2021-10-28 12:24

Chciałbym wiedzieć, czy saletrzak dolomitowy nadaje się do nawożenia iglaków, głównie jałowców. Jeżeli tak, to w jakiej dawce go stosować, oraz czy na ten nawóz jest jakiś termin ważności gdybym zrobił większy zapas.

Nawożenie iglaków
Autor: Maria Muszalska
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Saletrzak dolomitowy to azotowy nawóz uniwersalny, mieszanina azotanu amonowego z drobno zmielonym dolomitem. Zawiera ok. 27% azotu, z czego połowa to azot w formie amonowej, a druga połowa to azot w formie saletrzanej. Dodatkowo zawiera też 6% tlenku wapnia i 4% tlenku magnezu. Może być stosowany przedsiewnie i podczas wzrostu roślin, pod wszystkie rośliny i na wszystkie gleby, głównie ubogie w magnez i zakwaszone. Ponieważ iglaki wymagają gleb lekko zakwaszonych - proszę zmniejszyć dawkę, aby zbyt mocno nie odkwasić gleby wokół nich. Nawóz należy stosować bezpośrednio na powierzchnię gleby wokół roślin. Bezwzględnie należy unikać posypywania roślin nawozem, ponieważ po ich rozpuszczeniu w kroplach rosy lub deszczu dochodzi do uszkodzenia ich nadziemnych części. O ile jest to możliwe nawóz należy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Jeśli rośliny iglaste rosną w gęstej darni bądź gleba wokół nich jest wyściółkowana korą, trocinami, rozdrobnionymi gałęziami lub włókniną, wtedy koniecznie nawozy te powinny zostać wmyte do gleby przez obfite podlanie roślin. Najlepiej nawożenie wykonać bezpośrednio przed spodziewanymi niewielkimi opadami deszczu. Trzeba także przestrzegać zasady, by rośliny młode, w pierwszym roku po posadzeniu nawozić połową zalecanej dawki. Rośliny sadzone wczesną wiosną nawozić można dopiero po 4-5 tygodniach od posadzenia (w tym czasie rośliny się ukorzeniają).

Jeśli iglaki są sadzone latem, zaleca się zrezygnować z nawożenia w danym roku. Zabiegów dokarmiania azotem nie należy wykonywać później niż do połowy lipca, gdyż intensywniejszy wzrost pod koniec sezonu wegetacyjnego powoduje, że pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i są mniej odporne na mróz. Proponowana dawka to 50-100 kg/ha (zależy od gleby i kondycji roślin).

Jeśli do tej pory nawóz był przechowywany w odpowiednich warunkach, powinien dotrwać w dobrym stanie do końca daty ważności, która powinna być umieszczona na opakowaniu. Jeśli natomiast nawóz jest zbrylony lub zmienił barwę - proszę o ostrożność, ponieważ świadczy to o jego złym magazynowaniu, a co za tym idzie - mógł zmienić swoje właściwości. Wtedy może podczas nawożenia przynieść więcej szkody niż pożytku.

Inne porady tego eksperta

Iglaki w ogrodzie. Jak uprawiać drzewa iglaste?