Jak wyhodować cedr z nasion? [Porada eksperta]

2021-02-26 10:24

Mam nasiona cedru. Proszę o radę, w jaki sposób wyhodować z nich drzewko.

Cedr
Autor: GettyImages Cedry to potężne drzewa występujące naturalnie na kilku kontynentach
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wyhodowanie cedru z nasion najlepiej rozpocząć na przełomie grudnia i stycznia.

  1. Wtedy wsypujemy nasiona do naczynia o pojemności około 0,5 litra (dla nasion z jednej szyszki) i zalewamy letnią, przegotowaną wodą.
  2. Po 24 godzinach wodę wymieniamy na świeżą i tak 3 razy co 24 godziny.
  3. Po tym okresie nasiona, które nadają się do dalszej obróbki powinny opaść na dno naczynia, pozostałe - pływające na powierzchni należy wyrzucić (są puste i nic z nich nie wyrośnie).
  4. Następnie naczynie napełniamy wodą po raz czwarty, a do niej dodajemy nadmanganianu potasu, aż do uzyskania ciemnoróżowego zabarwienia. Do takiego roztworu wkładamy dobre nasiona na kolejne 24 godziny (tu zachodzi proces dezynfekcji, który zabezpieczy nasiona przed ewentualnymi chorobami grzybowymi w trakcie stratyfikacji).
  5. Następnie nasiona wyjmujemy z roztworu i mieszamy w plastikowym pojemniku z trocinami lub piaskiem w proporcji (1:2).
  6. Całość wstawiamy do lodówki (temperatura 0-4 stopni Celsjusza), na 4 miesiące. Nasiona muszą być całkowicie przykryte piaskiem lub trocinami, a całość musi być stale lekko wilgotna i mieć dostęp powietrza.
  7. Po tym okresie chłodzenia nasiona, po wyjęciu z lodówki, oczyszczamy i ponownie dezynfekujemy przez 24 godziny w mocnym roztworze nadmanganianu potasu (roztwór musi być ciemnoróżowy).
  8. Potem nasiona osuszamy i wysiewamy do doniczek lub skrzynek balkonowych, wypełnionych podłożem: ziemia ogrodnicza lub kompostowa z domieszką popiołu drzewnego, w stosunku 10:1, na głębokość nie większą niż 3 cm.
  9. Po wysiewie, całość przykrywamy 1-centymetrową warstwą torfu niskiego.
  10. Całość regularnie podlewamy (do wody można dodawać nieco nadmanganianu potasu, aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi chorób grzybowych siewek).

Orzeszki cedru powinny zacząć kiełkować po 15-20 dniach. Jeśli kiełkowanie przypada na okres po "zimnych ogrodnikach" (po 15 maja), doniczki można pozostawić na zewnątrz, w półcienistym, zacisznym miejscu. Po około miesiącu od wschodów, młode rośliny można przesadzić do osobnych doniczek lub na miejsce docelowe, w podłoże o składzie podobnym do tego, w które sialiśmy nasiona (można dodać nieco więcej popiołu). Przy przesadzaniu, można dodatkowo zamoczyć korzenie każdej z siewek w roztworze nadmanganianu potasu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają