Cedr w ogrodzie: gatunki i odmiany, sadzenie, uprawa

2021-04-30 16:45

Cedry (Cedrus) to potężne, wiecznie zielone drzewa, masowo uprawiane pod produkcję drewna. Mają jednocześnie duże walory dekoracyjne, dlatego sadzi się je w ogrodach i parkach. Które gatunki i odmiany cedru warto wprowadzić do ogrodu? Jak uprawiać cedr w ogrodzie?

Cedr
Autor: GettyImages Cedry to potężne drzewa występujące naturalnie na kilku kontynentach

Cedry to potężne drzewa występujące naturalnie na kilku kontynentach. Dostarczają człowiekowi cennego surowca drzewnego, a ponadto pełnią funkcje ozdobne. W Polsce można uprawiać kilka gatunków cedru w różnych „wariantach” odmianowych. Dokładne zastosowanie cedru zależy od cech gatunku/odmiany.

Iglaki w ogrodzie. Jak uprawiać drzewa iglaste?

Spis treści

  1. Cedr atlaski (Cedrus atlantica)
  2. Cedr libański (Cedrus libani)
  3. Cedr himalajski (Cedrus deodara)
  4. Cedr himalajski - wymagania i uprawa
  5. Cedr w ogrodzie - zastosowanie

Cedr atlaski (Cedrus atlantica)

W polskich warunkach klimatycznych najlepiej radzi sobie cedr atlaski (Cedrus atlantica). Podstawowy gatunek (a formalnie podgatunek cedru libańskiego) w Polsce osiąga 25-30 m wysokości. Ma rozłożysty pokrój. Igły są niebieskozielone, zebrane w pęczki po 30-40 sztuk. Ma szarobrunatną korę, łuszczącą się płytkowato.

  • Jedną z najbardziej barwnych odmian cedru atlaskiego jest 'Aurea'. Jej igły przebarwiają się na krańcach na złoto.
  • Pod względem pokroju uwagę zwraca cedr 'Glauca Pendula'. Osiąga do 12 m wysokości. Wytwarza płaczące pędy pokryte niebiesko-szaro-zielonymi igłami.
  • Cenna jest również odmiana cedru 'Saphir Nymphe' - karłowa i wolno rosnąca, po 30 latach osiągająca 1,5 m wysokości.

Iglaki płaczące - 10 najpopularniejszych iglaków o zwisłym pokroju >>>

Cedr libański (Cedrus libani)

Cedr libański ma miękkie igły długości 1,5-3,5 cm, zebrane w pęczki po 10-20 sztuk. Kora jest czarnobrunatna. W ogrodach, w których jest mało miejsca na rozłożyste drzewa, warto wybrać odmianę cedru libańskiego 'Fastigata', gdyż ma wąski i zwarty pokrój. Osiąga zwykle do 10 m wysokości. Natomiast cedr libański 'Sargentii' wytwarza płożące się lub pokładające pędy. Przybiera kopulasty kształt. Po wielu latach dorasta do 1 m wysokości. 'Hedgehog' to karłowa odmiana cedru libańskiego osiągająca do 50 cm wysokości, o bardzo długich igłach.

Cedr himalajski (Cedrus deodara)

Cedr himalajski jest najbardziej znany i rozpowszechniony. W Polsce osiąga 20-25 m wysokości (dwukrotnie mniej niż w naturalnym obszarze występowania). Ma długie igły (3-5 cm), miękkie, niebieskozielone, zebrane w pęczki po 25-30. Atrakcyjne odmiany cedru himalajskiego to m.in.

  • 'Pendula' o płaczących pędach,i
  • 'Feelin Blue' o niebieskich igłach, krótszych niż u podstawowego gatunku,
  • krótsze igły ma także cedr himalajski 'Karl Fuchs'. Odmiana rośnie wolno, po 15 latach osiąga do 5 m wysokości,
  • 'Golden Horizon' ma początkowo nieregularny, lekko płożący pokrój, wraz z wiekiem nabiera stożkowatego kształtu. Przebarwia się na zielonozłocisty kolor.

Iglaki: dlaczego warto sadzić rośliny iglaste w ogrodzie >>>

Cedr himalajski - wymagania i uprawa

  • Cedr - stanowisko

Cedr zaleca się uprawiać w miejscach słonecznych. Gatunki cedru o nietypowej barwie igieł lubią miejsca widne, o dużej ilości światła rozproszonego. Wtedy intensywnie wybarwiają się. Cedr dobrze radzi sobie także w półcieniu. Warto wybierać mu stanowisko zaciszne, wolne od silnych, wysuszających, jak również mroźny wiatrów (np. od strony wschodniej).

  • Mrozoodporność cedru

Większość gatunków i odmian cedru toleruje mrozy do ok. -17°C, a nawet -20°C. Młode drzewa są mniej odporne, dlatego przed nadejściem zimy podstawę pędu zaleca się okrywać grubą warstwą ściółki. Można stosować także ścianki osłonowe, np. od wschodu. Cedr ma niewielkie wymagania glebowe. Toleruje szeroki zakres pH.

  • Sadzenie cedru

Cedr zaleca się sadzić na początku jesieni lub wiosną (wrzesień, październik). Młode cedry warto palikować, gdyż wolno tworzą system korzeniowy i mogą być podatne na krzywienie lub przewracanie. Najważniejszy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie cedru.

Sadzenie iglaków: kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie >>>

  • Podlewanie i nawożenie cedru

Młode rośliny podlewa się regularnie, starsze w czasie susz. Wszystkie cedry powinno się sporadycznie podlewać zimą, w czasie bezmroźnej, bezśnieżnej pogody. To ochrona przed suszą fizjologiczną. Jeśli zależy nam na szybszym wzroście raz do roku można zaaplikować cedrom nawóz do iglaków. Zabieg zaleca się wykonywać wiosną. Odmiany karłowe cedru dokarmia się nawozami o niskiej zawartości azotu. U cedru libańskiego czasem odgina się gałęzie boczne (za pomocą drewnianych podpór). Dzięki temu wyglądają jeszcze atrakcyjniej.

Cedr
Autor: GettyImages Cedr himalajski (Cedrus deodara)

Cedr w ogrodzie - zastosowanie

Podstawowe gatunki cedrów, a także odmiany płaczące, warto uprawiać w ogrodzie jako solitery. Pełnie swojej krasy ukazują w miejscach dobrze wyeksponowanych, np. na froncie ogrodu. Odmiany niskie i karłowe cedru można uprawiać w dowolnym zakątku ogrodu: w wydzielonym miejscu na trawniku, w ogrodzie skalnym, na wrzosowisku, a także w rabatach mieszanych. Cedry pasują do ogrodu niezależnie od obranego stylu urządzania.

Zastosowanie iglaków w ogrodzie. Zalety roślin iglastych >>>

Prawidłowe nawożenie roślin iglastych. Nawożenie iglaków wiosenno-letnie i jesienne >>>

Czy iglaki i liściaste rośliny zimozielone trzeba podlewać zimą? >>>