Nawożenie iglaków - kiedy i jak nawozić? Jakie nawozy do iglaków wybrać?
Nawożenie iglaków to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa i krzewy iglaste są bardzo chętnie sadzone w ogrodach, bo są dość łatwe w uprawie, a do tego są dekoracyjne także zimą. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo nawozić iglaki, jakie nawozy do iglaków wybrać.
Iglaki produkowane są przez wiele szkółek drzew i krzewów ozdobnych. Rośliny iglaste można kupić niemal w każdym sklepie czy centrum ogrodniczym – do wyboru jest wiele gatunków i odmian, różniących się rozmiarami, pokrojem czy barwą igieł.
Iglaki to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, ale sadząc je w ogrodzie trzeba pamiętać o kilku ważnych zabiegach, które znacząco mogą wpłynąć na ich zdrowie i wygląd.
- Iglaki nie lubią wielokrotnego przesadzania. Powinniśmy więc od razu wybrać miejsce docelowe, w którym roślina będzie mogła zostać na stałe.
- Poszczególne gatunki iglaków różnią się tempem wzrostu, pokrojem i wymaganiami siedliskowymi. W związku z tym należy dobierać inne rośliny na żywopłot, inne do klombu wokół oczka wodnego czy altanki.
- Iglaki wymagają też rzadkiego, ale obfitego i systematycznego podlewania. Wierzchnia warstwa gleby powinna zostać przemoczona do głębokości około 30 cm.
- Istotne jest również prawidłowe nawożenie iglaków, zarówno to wiosenno-letnie, jak i jesienne. Dzięki nawożeniu możemy zapewnić iglakom optymalne warunki wzrostu dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych: makro- i mikroelementów.
>>Poznaj iglaki do ogrodu
Nawożenie iglaków: jaki nawóz do iglaków wybrać?
Do nawożenia iglaków najlepiej wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, zawierające wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin makro- i mikroelementy. Dzięki temu zapobiegniemy niedoborom tych składników. W sklepach i centrach ogrodniczych wybór nawozów wieloskładnikowych jest ogromny. Znajdziemy tam m.in. produkty o uniwersalnym przeznaczeniu, które można zastosować dla różnych roślin ogrodowych. Jednak producenci zadbali również o to, by w ich ofertach znalazły się specjalistyczne nawozy wyłącznie dla drzew i krzewów iglastych.
Nawozy dla iglaków mają w składzie pierwiastki dopasowane do wymagań pokarmowych iglaków w proporcjach zapewniających odpowiedni ich poziom. Jest to szczególnie ważne, gdyż iglaki są bardzo wrażliwe na zasolenie środowiska korzeniowego. Nawozy do iglaków utrzymują również niskie pH gleby, niezbędne dla większości roślin iglastych.
Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnację naszych iglaków, warto zastosować nawozy o przedłużonym działaniu. Dzięki powolnemu uwalnianiu składników pokarmowych gwarantują one optymalne odżywienie roślin dzień po dniu przez cały sezon wegetacyjny. Stosuje się je raz w sezonie, zarówno pod nowe nasadzenia, jak i pod rośliny już rosnące w ogrodzie.
Wszystkie nawozy stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu produktu.
Jak stosować nawozy do iglaków?
Sposób zastosowania zależy od tego, jaką formę nawozu wybraliśmy.
- Nawóz sypki rozpuszczamy w wodzie (w proporcji podanej na opakowaniu) i tak przygotowanym roztworem podlewamy roślinę albo rozsypujemy nawóz równomiernie wokół rośliny (tak stosuje się granulaty), najlepiej po zewnętrznym obwodzie korony (bo tam liczba drobnych korzeni, które pobierają wodę z solami mineralnymi jest największa). Nawozy rozsypane pod krzewami dobrze jest wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
- Nawóz płynny należy rozpuścić (według wskazówek podanych na opakowaniu) i takim roztworem podlać rośliny. Jeśli nawóz przeznaczony jest do stosowania dolistnego, roztworem opryskujemy całe krzewy.
Nawożenie iglaków wiosenno-letnie
Gwarancją prawidłowego wzrostu iglaków jest ich nawożenie w odpowiednich terminach. Najlepszym okresem rozpoczęcia zasilania drzew i krzewów iglastych jest wiosna, gdy ruszy wegetacja roślin i rozpoczyna się ich intensywny wzrost po zimowym spoczynku. Właśnie wtedy zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe jest największe. Pierwszy zabieg wykonujemy w marcu (ewentualnie w kwietniu, jeśli w marcu aura nie jest jeszcze sprzyjająca). Kolejne nawożenie przeprowadzamy po około dwóch miesiącach, pamiętając, by nie było to później, niż do początku lipca.Sprawdzą się tu zarówno nawozy granulowane, jak i nawozy płynne doglebowe. Przyczynią się one do intensywnego wzrostu roślin i prawidłowego wybarwienia igieł, a także zmniejszą przebarwienia igieł powstałe w okresie zimowym.
>>Przeczytaj też:
Nawożenie jesienne iglaków
Już późnym latem iglaki rozpoczynają przygotowanie do zimy. Procesy życiowe w roślinach przebiegają coraz wolniej, a pędy zaczynają drewnieć. Głównym celem jesiennego nawożenia iglaków, które przeprowadza się od sierpnia do października, jest dostarczenie iglakom potasu i fosforu. Pierwiastki te zwiększają zimotrwałość i mrozoodporność roślin. W okresie jesiennym nie należy stosować nawozów azotowych, które mogą spowodować, że iglaki nie zdążą przygotować się do zimy i zostaną narażone na przemarznięcie.
W okresie jesiennym do nawożenia iglaków stosujemy wyłącznie tzw. nawozy jesienne do iglaków, które nie zawierają azotu (albo jedynie minimalną jego dawkę), a w składzie mają wyłącznie potas i fosfor oraz zestaw mikroelementów (m.in. bor, molibden, miedź, żelazo, cynk).
W uprawie roślin iglastych możemy zastosować również specjalne nawozy zapobiegające brązowieniu igieł, które w swoim składzie nie mają azotu, więc można je aplikować cały sezon. Zawierają one mikroelementy i mają podwyższoną dawkę magnezu, którego niedobór jest jednym z czynników odpowiadających za brązowienie igieł.
>>Przeczytaj też:
Nowo posadzone iglaki nawozimy po raz pierwszy dopiero wtedy, gdy rośliny dobrze się ukorzenią (proces ten trwa kilka tygodni). Nie należy robić tego wcześniej, ponieważ nadmiar składników pokarmowych w glebie spowolni i utrudni ich pobieranie przez młodą roślinę.
Autor: GettyImages
Iglaki mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i półcieniu