Czy można spryskiwać liście fiołka alpejskiego? [Porada eksperta]

2020-12-21 13:19

Czy można spryskiwać liście i kwiaty fiołka alpejskiego wodą, tak aby roślinie zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza? Jaka temperatura jest najkorzystniejsza dla tej rośliny?

Cyklamen
Autor: GettyImages
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Absolutnie nie należy spryskiwać fiołka alpejskiego wodą, gdyż może to powodować pojawienie się brązowych gnilnych plam na kwiatach oraz zagniwanie liści i całej rośliny. Nie wolno też stosować nabłyszczaczy. Wilgotność można podnieść przez ustawienie rośliny na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, ale tak, aby dolna część doniczki nie dotykała stale lustra wody. Cyklamen najlepiej czuje się w chłodnym pomieszczeniu. Najlepiej ustawić go na parapecie północnego okna, z dala od źródeł ciepła (kaloryfery).

Inne porady tego eksperta