Rozpuszczam w 10 l wody i podlewam piwonie właśnie teraz. Zobaczysz, że kwiaty będą dużo większe!
Jeśli masz piwonie w swoim ogrodzie, ten patent warto wykorzystać! Możesz im pomóc, aby wydały wyjątkowo piękne i duże kwiaty. Wystarczy podlać je tym domowy nawozem, a piwonie zakwitną wyjątkowo dorodnie. Tę tanią i skuteczną odżywkę do piwonii zrobisz z dobrze znanego produktu spożywczego.
Zamiast sięgać po sklepowe, drogie nawozy do piwonii, zrób swój własny. To świetny zamiennik dla chemicznych specyfików. Wzmacnianie piwonii przed i w trakcie kwitnienia jest bardzo ważne, bo przesądza o tym, czy krzew będzie kwitł obficie, czy też byle jak. Skorzystaj z naszego przepisu na domową odżywkę do piwonii, a przekonasz się, że patent naprawdę działa.
Spis treści
- Domowy nawóz z drożdży idealny dla piwonii
- Jak zrobić domowy nawóz do piwonii?
- Nawóz z drożdży można stosować do innych roślin
Domowy nawóz z drożdży idealny dla piwonii
Tak, chodzi o wykorzystanie zwykłych drożdży, aby mieć przepiękne piwonie. Trzeba wiedzieć, że nawóz z drożdży powoduje bujniejszy wzrost roślin i pobudza roślinę w wejście w kolejne stadia rozwoju np. kwitnienie. Drożdże przyczyniają się także do rozbudowy systemu korzeniowego i zwiększenia jego zdolności pobierania wody i składników pokarmowych z ziemi. Dodatkowo drożdże ograniczają ryzyko występowania chorób korzeni.
Regularnie stosowane nawozy z drożdży tworzą barierę ochronną zmniejszającą podatność na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Ponadto drożdże zawierają wiele związków, których nie ma lub są w śladowych ilościach w nawozach mineralnych. Drożdże są też doskonałym źródłem cukrów, witamin np. z grupy B oraz aminokwasów.
Nawozy z drożdży można przygotowywać w dwóch postaciach:
- z drożdży niesfermentowanych,
- z drożdży sfermentowanych.
Który lepiej działa? O tym w dalszej części artykułu.
Przeczytaj też:
Autor: GettyImages
Dla piwonii wybierzmy miejsce słoneczne lub w delikatnym półcieniu
Jak zrobić domowy nawóz do piwonii?
Najszybciej i najprościej przygotujemy nawóz z drożdży niesfermentowany.
- Rozpuszczamy 100 g świeżych drożdży w 10 l ciepłej wody.
- Po około godzinie nawóz jest gotowy do użycia bez rozcieńczania.
Taki nawóz z drożdży możemy stosować co 2 tygodnie. Nadaje się do stosowania od marca do końca lata. Najlepsza woda do takiego nawozu to deszczówka. Koszt przygotowania to właściwie cena kostki drożdży ok. - około 1,50 zł. Co istotne, do produkcji nawozu można wykorzystać drożdże, którym minął termin przydatności spożywczej.
Mało problematyczny do przygotowania jest również sfermentowany nawóz z drożdży.
- 100 gram drożdży należy umieszczamy w dużym naczyniu i zasypujemy 1-2 szklankami cukru.
- miksturę odstawiamy na 1-2 godziny.
- Następnie dolewamy do wiadra 10 l ciepłej wody.
- Całość dokładnie mieszamy.
- Po około tygodniu drożdże powinny fermentować i nawóz jest gotowy do użycia.
Uwaga! Do podlewania roślin miksturę należy rozcieńczyć – 1 szklanka roztworu na 10 l wody (proporcja 1:40). Ten nawóz jest silniejszy i nadaje się do szerszego wykorzystania.
Nawóz z drożdży można stosować do innych roślin
Nawóz z drożdży, szczególnie ten sfermentowany, można stosować również do podlewania warzyw, drzew i krzewów owocowych, roślin ozdobnych, a także roślin pokojowych i balkonowych.
Horoskop kwiatowy - sprawdź, jaki kwiat odpowiada Twojemu znaku zodiaku
Autor: GettyImages
Kosmos mają osoby urodzone 11–19 lutego. Ich wyjątkowa indywidualność i potrzeba wolności idą w parze z bujną wyobraźnią.