Miedzian na pomidory - kiedy pryskać pomidory miedzianem? Ile miedzianu na pomidory?

2024-05-08 10:31

Miedzian to skuteczny środek ochrony roślin. Preparat zwalcza choroby grzybowe, ale jest również bardzo pomocny w profilaktyce. Miedzian zawiera tlenochlorek miedzi, który jest substancją silnie bakterio- i grzybobójczą. Opryski z miedzianu pomogą rozwiązać problem, gdy zmagamy się z chorobami wielu roślin, w tym pomidorów. Warto zastosować ten środek grzybobójczy, by uratować zaatakowaną m.in. przez zarazę ziemniaka uprawę pomidorów.

Spis treści

  1. Co to jest miedzian?
  2. Kiedy stosować miedzian na pomidory?
  3. Ile miedzianu na pomidory? Jak stosować?
  4. Choroby pomidorów. Zdjęcia

Co to jest miedzian?

Korzystny wpływ miedzi w ogrodnictwie i sadownictwie był już znany od dawna. Można powiedzieć, że jest to jeden z najstarszych znanych środków ochrony roślin, który pomaga w walce z grzybami czy bakteriami. Już w XIX wieku stosowano preparat o nazwie ciecz bordoska, w skład której wchodziła miedź w postaci siarczanu miedzi i wapno gaszone.

Ciecz bordoska to substancja, którą po raz pierwszy zastosowano we francuskich winnicach, by zwalczać znanego także i u nas mączniaka rzekomego. Środek był również używany do ochrony przed parchem jabłoni i pozbywania się gąsienic owadów. Obecnie na rynku mamy gotowe preparaty do ochrony roślin. Miedzian, w którym aktywną substancją jest tlenochlorek miedzi, oferowany jest w sprzedaży w dwóch formach, to:

  • Miedzian WP jako proszek do przygotowania oprysku;
  • Miedzian Extra 350 SC w formie płynnego koncentratu.

Oba produkty są certyfikowane i znajdują się na liście środków ochrony roślin dopuszczonych w uprawach ekologicznych. Listę tę prowadzi Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy.

Kiedy stosować miedzian na pomidory?

Miedzian pomoże nam zwalczyć choroby pomidorów: zarazę ziemniaka, pochodzącą od organizmu grzybowego i bakteryjną cętkowatość. Opryski miedzianem wykonujemy natychmiast po zauważeniu i zidentyfikowaniu choroby na pomidorze. Dzięki szybkiemu działaniu są duże szanse na to, że uda nam się roślinę uratować.

W przypadku profilaktyki pryskamy pomidory wtedy, gdy choroba pojawiła się w poprzednich latach i podejrzewamy, że może znów zaatakować uprawę. W ciągu sezonu warzywa możemy pryskać miedzianem od dwóch do trzech razy, przy czym odstępy między opryskami powinny wynosić od 7 do 10 dni. Pomidory pryskamy od momentu, gdy pojawią się kwiaty do czasu, gdy połowa owoców uzyska typową barwę – będzie dojrzała. Po oprysku nie wolno zrywać owoców pomidora co najmniej przez siedem dni, tyle wynosi okres karencji.

Ile miedzianu na pomidory? Jak stosować?

Sposób aplikacji miedzianu na pomidory różni się w zależności od tego, gdzie uprawiamy rośliny i jaki preparat wybierzemy. Jeśli chodzi o Miedzian WP w formie proszku, to rozpuszczamy od 2,5 do 3 g proszku w 0,7 litra wody w przypadku pomidorów gruntowych, a 3 g proszku na 1 litr wody – to roztwór, którym pryskamy uprawę w szklarni czy pod folią.

Gdy mamy Miedzian Extra 350 SC, to rozpuszczamy od 2 do 2,5 ml środka w 0,7 litra wody do oprysku pomidorów rosnących w polu czy na działce. Natomiast 3 ml środka rozprowadzamy w 1 litrze wody, gdy planujemy pryskać uprawę pod osłoną. Wystrzegamy się pryskania w dni słoneczne, ale także deszczowe, powinno być pochmurnie i bezwietrznie.

Podczas kwitnienia roślin uprawnych należy środek stosować poza okresem aktywności pszczół. Także należy zwrócić uwagę na to, by aplikować miedzian w oddaleniu od zbiorników wodnych. Ważna jest także temperatura powietrza, powinna być powyżej 6 st. C. W przypadku stosowania środków ochrony roślin trzeba kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie środka grzybobójczego.

Choroby pomidorów. Zdjęcia