Jak usunąć stokrotki i mniszek z trawnika [Porada eksperta]
Na moim trawniku wysiały się stokrotki i mniszek. Mechaniczne usuwanie jest mało skuteczne. Jakie są inne metody pozbycia się "nieproszonych gości"? Czy są metody naturalne, które nie zaszkodzą moim psiakom? Bardzo proszę o pomoc.
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Stokrotka i mniszek lekarski to rośliny dwuliścienne. W związku z tym, aby je usunąć z trawnika, należy zastosować herbicydy (środki chemiczne zwalczające chwasty) z grupy selektywnych, czyli takich, które nie zniszczą trawy (ta należy do roślin jednoliściennych). Najskuteczniejsze jest stosowanie herbicydów selektywnych, to znaczy takich, które wnikają przez liście do rośliny i krążąc w niej niszczą wszystkie jej części, również podziemne. Ponadto nie ma konieczności dokładnego pokrywania usuwanej rośliny preparatem, tak jak w przypadku herbicydów kontaktowych. Najlepiej sprawdzą się preparaty: Mniszek 540 SL, Starane 250 SL, Chwastox D, Bofix 260 EC. Efekty powinny być widoczne już po około tygodniu od zastosowania. Jeśli chwastów jest dużo, być może jeden zabieg nie wystarczy. Przed opryskiem należy pamiętać o bardzo dokładnym przeczytaniu ulotki i zastosowaniu wszelkich zaleceń tam zawartych.
Zakładam, że trawnik jest kilkuletni. Jeśli jednak jest inaczej, należy pamiętać, że na młodym trawniku środki tego typu można stosować dopiero, gdy trawa dobrze się rozkrzewi i ukorzeni - minimum 2 tygodnie po pierwszym koszeniu. Dodatkowo należy pamiętać o opryskaniu tylko trawnika, gdyż jeśli preparat trafi na rośliny ozdobne z grupy dwuliściennych (czyli w zasadzie wszystkie oprócz traw) może je zniszczyć. Od wykonania oprysku przez jakiś czas (w zależności od użytego środka - info powinno być na ulotce) pieski nie powinny mieć wstępu na trawnik. Jeśli tylko po niej biegają, to okres ten zakończy się po pierwszych obfitych opadach deszczu. Jeśli jednak lubią "podskubywać" trawę, proponuję dla ich bezpieczeństwa zastosować się do zaleceń na ulotce. Niestety wszystkie herbicydy są szkodliwe dla organizmów żywych, dlatego są zakazane w uprawach ekologicznych. Z całkowicie bezpiecznych zabiegów usuwania chwastów pozostaje jedynie ich niszczenie mechaniczne, czyli wyrywanie lub wykopywanie. Życzę powodzenia!
Inne porady tego eksperta