Wrzosy i iglaki w skrzyni na balkonie [Porada eksperta]

2020-08-24 10:04

Chciałabym zrobić mini ogródek na swoim balkonie - zamierzam wsadzić w jedną dużą skrzynkę iglaki, np. cyprysik groszkowy (lub inne małe, do 50 cm) i wrzosy. Mam pytanie: czy oba te gatunki muszą mieć glebę kwaśną torfową? I czy można nawozić je obornikiem granulowanym? Nie zaszkodzi? Nie lubię chemii i jeżeli można, to wolałabym nawozić obornikiem.

Sadzenie wrzosów do skrzynki
Autor: GettyImages
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Zarówno iglaki, jak i wrzosy wymagają kwaśnego podłoża. Jednak poziom zakwaszenia podłoża dla wrzosów powinien być wyższy (czyli pH niższe). Można w jednej skrzyni posadzić iglaki i wrzosy, należy jednak pamiętać o corocznym stosowaniu nawozów zakwaszających podłoże, gdyż raz zastosowane podłoże kwaśne stopniowo staje się obojętne. Zakwaszałabym jednak tylko podłoże w bezpośrednim sąsiedztwie wrzosów. Iglaki sobie poradzą.

Sadząc rośliny, skrzynię wypełniłabym mieszanką uniwersalnego podłoża ogrodniczego z torfem kwaśnym i piaskiem, w stosunku 40%-50%-10%. Dodatkowo, pod same wrzosy zastosowałabym torf kwaśny. Nawożenie obornikiem granulowanym - mile widziane, ale dopiero w drugim roku po posadzeniu.

Inne porady tego eksperta