Jesienna aranżacja balkonu: jakie rośliny na balkon jesienią. ZDJĘCIA
Balkon jesienią może zachwycać feerią barw kwiatów, podobnie jak latem. W jesiennej aranżacji balkonu warto wykorzystać jesienne kwiaty: wrzosy, chryzantemy, astry. A dodatkami do kwiatów mogą być owoce i warzywa.
Autor: GettyImages
Do jesiennej aranżacji balkonu użyć warto darów jesieni: kwiatów, owoców i warzyw, których o tej porze roku jest pod dostatkiem. Jesień na balkonie jest kolorowa i radosna. Dominują kolory żółte, czerwone, pomarańczowe i bordowe.
Jesienna aranżacja balkonu - rośliny na jesienny balkon
Podstawą jesiennych kompozycji przygotowywanych do ozdoby balkonu czy tarasu są rośliny kwitnące jesienią: astry, wrzosy czy chryzantemy.
- Wśród chryzantem znajdziemy wiele odmian różniących się nie tylko wielkością krzaczków, ale przede wszystkim kolorami kwiatów; od białych, przez żółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe do różowych, liliowych czy fioletowych. Są także kwiaty dwubarwne. Posadzone w ozdobnych donicach bądź skrzynkach doskonale ozdobią jesienny balkon.
- W jesiennej aranżacji balkonu nie może zabraknąć wrzosów. W tym okresie w sprzedaży dostępna jest ogromna oferta tych krzewinek. Duży wybór odmian pozwoli stworzyć na balkonie ciekawe i niepowtarzalne kompozycje kwiatowe.
- Astry kwitnące jesienią – zarówno astry bylinowe, czyli tzw. marcinki, jak i jednoroczne astry chińskie – to kolejne rośliny chętnie wykorzystywane w jesiennej aranżacji balkonu.
Znakomitymi dodatkami do jesiennych kwiatów są owoce zbierane jesienią. Dynie, jabłka, owoce jarzębiny, głogu czy dzikiej róży warto wykorzystać do tworzenia jesiennych kompozycji na balkonach i tarasach.
>>>Zobacz zdjęcia ciekawych jesiennych kompozycji na balkon i taras
Pelargonie, petunie i surfinie spływające barwnymi kaskadami z balustrad tarasów czy balkonu wraz z nadejściem jesieni przekwitają i nie prezentują się już tak okazale. Rośliny te potrzebują ciepła, dlatego też na czas zimowych chłodów przenieś kwiaty doniczkowe do domu (w ciemny i odpowiednio ciepły kąt). Większe rośliny zimozielone (całoroczne), np. młody bukszpan czy ostrokrzew, także potrzebują osłony przed mrozem, zatem warto je okryć słomianymi matami. Takie nieciekawe chochoły można np. ozdobić koralami z jarzębiny.
Jesienna aranżacja balkonu: wrzosy w doniczkach
Amatorom roślin kwitnących pozostaje delektować się fioletowym urokiem wrzosów, które nie tracą urody aż do przymrozków i z powodzeniem można je uprawiać w doniczkach. Wrzosy to symbol późnego lata. W sprzedaży jest ponad 150 odmian. Wrzosy doskonale sprawdzają się jako ozdoba tarasu i czy aranżacji balkonu aż do późnej jesieni. Przed nadejściem mrozu lepiej je przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć, na przykład iglastymi gałęziami.
Pierwsza grupa to odmiany wrzosów tradycyjne. Ich pączki normalnie się otwierają i przekwitają. Ich pora kwitnienia to koniec września, połowa października. Druga grupa wrzosów to wrzosy pączkowe, znane pod nazwami handlowymi typu 'Garden girls' lub 'Beautiful ladies' - ich pączki się nie otwierają i są bardzo atrakcyjne nawet podczas zimy. Doskonale mogą wypełnić lukę po pelargoniach na balkonie. Sprzedawane w doniczkach są też ładną ozdobą grobów, wypierając chryzantemy. Odmiany, które możemy sadzić jako dekoracje w skrzynkach balkonowych to m.in. 'Alexandra', 'Dark Beauty', czy 'Silvana'.
Sprawdź też:
Jesienna aranżacja balkonu: ciepłe okrycie - chochoły
Chochoły wykonane zostały ze słomianej maty (dostępna w sklepach ogrodniczych) zwiniętej wokół roślin i dekoracyjnie uformowanej w obłe lub bardziej smukłe kształty. By zapewnić kwiatom dopływ powietrza, należy wywinąć na zewnątrz górne brzegi chochołów. Całość można ozdobić kasztanami i żołędziami lub sznurkiem z owoców dzikiej róży nanizanych na drucik.
- Na zimę należy okryć wrażliwe na wiatr gatunki zimozielone (rododendrony, azalie, młody bukszpan, ostrokrzew, lawendę), ale nie można robić tego zbyt wcześnie. Najlepiej zacząć w czasie przymrozków utrzymujących się kilka dni z rzędu.
- Pamiętajmy o obfitym podlaniu roślin przed pierwszymi przymrozkami. Zdarza się, że giną z braku wody, a nie od mrozu.
- Gdy temperatura w nocy spadnie poniżej 3 st. C, zabieramy z tarasów i balkonów pelargonie i przenosimy je do pomieszczeń chłodnych (6-8 st. C), ale widnych; usuwamy zeschłe kwiaty i liście; rośliny nieprzycięte zostawiamy do wiosny.
- Pamiętajmy o umiarkowanym podlewaniu - gleba, w której zimują, powinna być lekko wilgotna.
- Młode wrzosy trzeba także lekko "ubrać" na zimę, ale w odróżnieniu od pelargonii można je zostawić na zewnątrz, zdecydowanie dłużej kwitną.
Jesienna aranżacja balkonu: balkon lilaróż
Żegnamy pelargonie, które kończą kwitnienie spakowane w skrzynki,i witamy wrzosy we wszystkich odcieniach fioletów. Taki monochromatyczny wystrój jest odrobinę melancholijny, za to modny i bardzo rasowy. Wybierzmy dla nich osłonki powtarzające intensywne kolory gałązek lub neutralnie białe. Powinny być mrozoodporne, wtedy nie popękają w niskich temperaturach.
Jesienna aranżacja balkonu: wianki z wrzosów
Wrzosy w wydaniu doniczkowym to nie jedyny pomysł na jesienne dekoracje balkonu. Możemy upleść malowniczy wianek, układając gałązki w długie pasmo i oplątując je drucikiem, a następnie ozdobić chwostem i zawiesić na sznurku.
Bukiet z jesiennych kwiatów na balkon i taras
Zobacz, jak samodzielnie wykonać jesienny bukiet z wrzosu, owoców dzikiej róży i kwiatostanów hortensji. Zaletą bukietu jest to, że jest bardzo dekoracyjny również po zasuszeniu. Do wykonania jesiennego bukietu potrzebne będą:
- owoce dzikiej róży,
- hortensje
- gałązki wrzosu,
- gąbka Oasis do suchych bukietów lub styropian,
- ozdobne szpilki,
- ostry nożyk.
Autor: Marcin Czechowicz
Krok 1. Formujemy za pomocą noża gąbkę lub styropian, nadając im odpowiedni kształt i wielkość. Bukiet będzie ustawiony w ozdobnej donicy lub wazonie, tak więc baza musi do niej pasować