Dynie ozdobne – najciekawsze odmiany dyni ozdobnej, zasady uprawy i zastosowanie owoców

2021-09-14 12:46

Dynie ozdobne zachwycają kolorami i niezwykłymi kształtami owoców. Dynie ozdobne można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, a potem wykorzystać ich niezwykłe owoce. Czy owoce dyni ozdobnej można jeść? Do czego wykorzystać ozdobne dynie? Dynie ozdobne - najciekawsze odmiany, zasady uprawy i zastosowanie.

Dynie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich wielkie, pękate, pomarańczowe owoce, dostarczają wartościowego i smacznego miąższu, który idealnie nadaje się do przetworów i dań obiadowych, zup, a nawet deserów. Od niedawna coraz większym zainteresowaniem cieszą się też dynie ozdobne, wyprowadzone najczęściej od dyni zwyczajnej (łac. Cucurbita pepo) i dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima) lub ich mieszańców z dynią piżmową (Cucurbita moschata) i dynią figolistną (Cucurbita ficifolia).

>>Przeczytaj też: Dynia Hokkaido - opis odmiany, uprawa, właściwości, zastosowanie >>>

Dynie ozdobne - różnorodność kształtów i barw

Dynie ozdobne zaskakują różnorodnością kształtów i barw, przybierając formę jabłek, gruszek, kapeluszy, turbanów, grzybków, dysków czy pękatych butelek. Ich skórka może być żółta, zielona, pomarańczowa, czerwona lub kremowa, często również pokryta cętkami, plamkami lub smugami w kontrastowym kolorze. Powierzchnia skórki rzadko jest gładka, gdyż zwykle zdobią ją wgłębienia, bruzdy, żebrowania, wypustki lub brodawki.

Ze względu na kształt owoców wyróżniono kilka form i grup odmianowych dyń ozdobnych, jak np.:

 • turbaniformis (owoce podobne do turbanu),
 • parvifructina (owoce małe, okrągłe),
 • hubbardina (owoce posiadające liczne brodawki),
 • citrullina (owoce butelkowate),
 • piriformis (owoce w gruszkowate),
 • patissonina (owoce spłaszczone, o dyskowatym kształcie). 

Kolorowe dekoracje z dyni do ogrodu, mieszkania i na balkon >>>

  Najciekawsze odmiany dyń ozdobnych

  Do najciekawszych odmian ozdobnych dyni należą:

  • 'Turecki Turban' - owoce dwukolorowe, przypominające kształtem turban,
  • 'Korona Cierniowa' owoce otoczone żebrowanymi wypustkami,
  • 'Autumn Wings' - owoce wydłużone, ozdobione wzdłuż brzegów podłużnymi, nieregularnymi wypustkami,
  • 'Yellow Crookneck' - owoce o butelkowym kształcie z przewężoną szyjką oraz żółtą skórką, pokrytą licznymi brodawkami,
  • 'Little Indian' - owoce małe, o różnych kształtach i kolorach,
  • 'Cobra' - owoce przypominające kształtem kobrę, posiadające zieloną skórkę w jasne, duże cętki,
  • 'Chameleon' - owoce wielobarwne, o bruzdowanej skórce,
  • 'Pear Bicolor' - owoce gruszkowate, w połowie zielone w połowie żółte, pokryte smugami,
  • 'Flat Striped' - owoce ciemnozielone, okrągłe, pokryte podłużnymi, jasnymi pasami),
  • 'Galaxy of Stars' - wielobarwne owoce w kształcie gwiazdy.
  Lampion z dyni na Halloween

  Do czego wykorzystać owoce dyni ozdobnej?

  Owoce dyni ozdobnej przeważnie nie nadają się do spożycia (z wyjątkiem niektórych odmian), doskonale sprawdzają się natomiast jako element dekoracyjny jesiennych balkonów, tarasów czy ogrodów (mogą pokrywać altany, siatki, pergole lub ogrodzenia). Dynie ozdobne wspaniale wyglądają też w dużych misach, płaskich paterach, drewnianych skrzynkach lub wiklinowych koszach, chociaż równie dobrze mogą być położone bezpośrednio na podłodze lub umieszczone na stole obok donicy z jesiennymi kwiatami. Dynie ozdobne mogą też stanowić doskonałą dekorację wnętrza, gdyż pięknie prezentują się na ławach, stołach czy komodach, gdzie mogą pozostać przez wiele miesięcy. Ozdobne odmiany dyni często wykorzystuje się także jako oryginalne świeczniki i dekoracje, podczas zapożyczonego z amerykańskiej tradycji święta halloween.

  >>Przeczytaj też: Dekoracje z dyni na Halloween. Zrób to sam >>>

  Jak uprawiać ozdobne dynie w ogrodzie

  Zanim jednak dynia ozdobna trafi na balkony, tarasy i do mieszkań, trzeba ją najpierw posadzić w ogrodzie. Jej uprawa nie jest najłatwiejsza, ale uroda owoców z pewnością wynagrodzi nam cały wysiłek włożony w pielęgnację roślin. Oto podstawowe zasady uprawy dyni ozdobnej:

  1. Dynia ozdobna jest wybitnie ciepłolubna, dlatego oczekuje ciepłego, słonecznego, przewiewnego, ale osłoniętego od silnego wiatru stanowiska uprawy oraz żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby.
  2. Dynie wymagają też systematycznego nawadniania w okresie suszy, gdyż na niedobór wody szybko reagują więdnięciem i zasuszaniem liści, a także zrzucaniem kwiatów oraz karleniem owoców.
  3. Większość odmian dyni ozdobnej to rośliny o płożącym pokroju, dlatego należy zapewnić im odpowiednio dużo miejsca lub umieścić ich pędy na podporach.
  4. Niektóre z odmian można uprawiać w donicach, pamiętając jednak o zapewnieniu roślinom podpór oraz właściwych warunków uprawy (systematyczne podlewanie i zasilanie).
  5. Dynie ozdobne, podobnie jak inne rośliny z rodziny dyniowatych, uprawia się głównie z rozsady (nasiona wysiewa się do skrzynek w pierwszej dekadzie kwietnia i wysadza na miejsce stałe w drugiej połowie maja) lub z siewu nasion wprost do gruntu po 15. maja, czyli po minięciu ryzyka wiosennych przymrozków.
  6. Uprawiając dynie ozdobne, warto pamiętać, że poza przymrozkami, mogą im też zagrażać choroby (np. mączniak prawdziwy, kanciasta plamistość) i szkodniki (np. przędziorki), dlatego należy systematycznie obserwować rośliny pod kątem zdrowotności i w razie potrzeby zastosować jeden z polecanych preparatów ochrony roślin.
  7. Pierwsze owoce dyni ozdobnej można zbierać po około 3 miesiącach uprawy, jeśli jednak pogoda jest sprzyjająca, dojrzewają wcześniej (skórka staje się twarda, a pędy obsuszone) i termin ich zbioru może zostać przyspieszony.
  8. Po zbiorze dynie należy przetrzeć wilgotną ściereczką i osuszyć. Dobrze jest też przetrzymać owoce przez 2-3 tygodnie w suchym, ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu, gdzie będą mogły spokojnie doschnąć.  Jeśli zostały zebrane w fazie pełnej dojrzałości, mogą przetrwać w pomieszczeniu nawet kilka miesięcy.
  Dynie ozdobne
  Autor: www.thinkstockphotos.com Kolorowe ozdobne dynie chętnie są wykorzystywane do jesiennych dekoracji
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE