Dekoracje z dyni na Halloween. Pomysły na ozdoby do domu i ogrodu

2021-10-25 11:25
Dekoracje z dyni
Autor: GettyImages Lampion z dyni to popularna i efektowna dekoracja na Halloween

Dekoracje z dyni są nieodłącznym symbolem Halloween. Można ustawić je przed domem, na balkonie, tarasie, schodach wejściowych do domu czy parapecie okna. Można je także wykorzystać w ogrodzie, gdzie będą tworzyć niesamowity halloweenowy nastrój.

Dekoracje z dyni wprowadzają kolorowy, ciepły, jesienny nastrój. Coraz częściej nasze domy i ogrody na Halloween zdobią wydrążone dynie, w których zapala się świeczki. Lampiony z owoców dyni, świecąc wieczorem i w nocy, tworzą niepowtarzalną i magiczną atmosferę. 

Samodzielne wycinanie dyni, aby powstał z niej lampion, jest świetną zabawą, w której może uczestniczyć cała rodzina. Tak naprawdę jest to zadanie, które nie wymaga zmysłu artystycznego ani zdolności plastycznych, gdyż wzory dyń halloweenowych są bardzo proste.

Przepis na ciasteczka na Halloween
Dekoracje z dyni
Autor: GettyImages Dekoracje z owoców dyni można zrobić samodzielnie. Ilość wzorów jest olbrzymia, tak naprawdę wszystko zależy od naszej pomysłowości i wyobraźni

Dekoracje z dyni na Halloween - jak wyciąć i zrobić lampion z dyni

Dekoracje z wydrążonych owoców dyni można zrobić samodzielnie. Wystarczy kupić dynie - jak duże, to zależy od naszych upodobań i miejsca, gdzie chcemy je wyeksponować. Wycinanie śmiesznych min lub upiornych uśmiechów sprawi nam wiele zabawy i radości.

Przeczytaj też:

Kolorowe dekoracje z dyni do ogrodu, mieszkania i na balkon >>>

Odcinamy górę dyni, wydrążamy dokładnie miąższ (można to zrobić za pomocą łyżki) i wycinamy otwory przypominające oczy, nos i usta (najlepiej wcześniej narysować wzór na owocu). Używamy do tego ostrego noża. Do tak przygotowanej dyni wystarczy wstawić świeczkę i jesienna dekoracja z dyni gotowa.

GALERIA: 12 pomysłów na dekoracje z dyni do domu i ogrodu

Jak ozdobić dynię na Halloween bez wycinania?

Wycinanie nie jest jedynym sposobem na udekorowanie dyni. Można to zrobić w bardzo prosty sposób – wystarczy namalować na dyni dowolne wzory - buźki, oczka, uśmiechy lub groźne miny. Można użyć do tego zwykłego czarnego flamastra, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Co prawda do tak pomalowanej dyni nie włożysz świeczki, ale za to będzie się ona pięknie prezentowała nie tylko po zmroku, ale również w ciągu dnia.

Dynia na Halloween
Autor: GettyImages Wycinanie nie jest jedynym sposobem na udekorowanie dyni. Można to zrobić w bardzo prosty sposób – wystarczy namalować na dyni dowolne wzory. Mogą być uśmiechnięte lub groźne buźki

Skąd się wzięła tradycja wycinania dyń na Halloween

Najprawdopodobniej zwyczaj ten wziął się z Wysp Brytyjskich, a konkretnie z Irlandii, gdzie opowiadano sobie historię o skąpym Jacku. Według legendy któregoś dnia Jack zaprosił diabła. Ponieważ skąpy Jack nie chciał płacić za picie, namówił diabła, żeby ten zamienił się w monetę, dzięki czemu będzie mógł kupić napoje. Diabeł dał się nabrać i zamienił się w pieniądz. Wtedy Jack schował monetę do kieszeni obok srebrnego krzyża, przez co diabeł nie mógł wrócić do swojej pierwotnej postaci. 

Kiedy w końcu jack zlitował się na diabłem i go uwolnił wymusił na nim obietnicę, aby ten dał mu spokój przez kolejny rok. Po upływie tego czasu Jack znów kilka razy diabła oszukał. Kiedy jednak zmarł nie wpuszczono go do nieba za konszachty z szatanem, lecz do piekła też nie chciano go przyjąć. Od tego czasu dusza jego błąka się po świecie trzymając w dłoni latarnię,  Jack wsadził rozżarzony węgiel w wydrążone warzywo i tak wędruje od wieków. Odtąd zwą go Jack O Lantern, czyli Jack Latarenka.

Dekoracje z dyni
Autor: GettyImages Dekoracje z dyni są świetną, jesienną ozdobą domu i ogrodu, która sprawdzi się nie tylko podczas Halloween
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE