Jakie iglaki wybrać na mały balkon? [Porada eksperta]

2021-04-12 8:36
Iglaki na balkon
Autor: GettyImages

Mam malutki balkon i trzy prostokątne doniczki wysokości około 15 cm. Balkon jest od strony ruchliwej ulicy, więc pomyślałem nad zasadzeniem krzewów (coś a'la jałowiec) o wysokości około 0,5 metra, żeby zasłoniły niezbyt piękny widok. Nie chcę żadnych roślin ozdobnych z kwiatów. Czy taki karkołomny pomysł jest możliwy do wykonania z praktycznego punktu widzenia? Jakich krzewów szukać?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Jeśli chce Pan posadzić rośliny, które mają osiągnąć wysokość około 0,5 m, donice w których będą rosły powinny mieć minimum 30-40 centymetrów szerokości, długości i wysokości (na 1 roślinę). W innym wypadku korzenie zbyt szybko wypełnią całą donicę i roślina nie będzie w stanie pobierać wody ani składników odżywczych (w wyniku czego roślina obumrze). Rośliny w zbyt małych donicach nie mają szans na przezimowanie, gdyż wrażliwe na mróz korzenie, po wypełnieniu całej dostępnej w pojemniku przestrzeni, będą bezpośrednio narażone na mróz.

Jeśli już zaopatrzymy się w donice odpowiedniej wielkości, należy dodatkowo zabezpieczyć je wewnątrz (zanim posadzimy rośliny). Będą do tego potrzebne maty styropianowe (dostępne w każdym większym sklepie z artykułami budowlanymi). Wyścielamy nimi wnętrze donicy (w warstwie pokrywającej dno, należy dodatkowo zrobić otwory, które pozwolą swobodnie wypływać nadmiarowi wody). Dopiero w tak zabezpieczoną donicę wsypujemy podłoże i sadzimy rośliny. Tak zabezpieczone donice dadzą roślinom większe szanse na przetrwanie zimy.

Jeśli chodzi o wybór roślin, zależy to od strony świata, na którą wychodzi balkon (jak jest nasłoneczniony).

  • Jeśli balkon jest słoneczny przez większość dnia, dobrze powinny się tam sprawdzić wąsko kolumnowe, zwarte rośliny iglaste, takie jak: Chamaecyparis lawsoniana (cyprysik Lawsona)'Columnaris', Juniperus chinensis (jałowiec chiński) 'Stricta' , Juniperus communis (jałowiec pospolity) 'Arnold', 'Gold Cone', 'Sentinel' lub 'Suecica' albo Juniperus scopulorum (jałowiec skalny)'Blue Arrow'.
  • Zarówno na stanowiska słoneczne, jak i półcieniste doskonale będą nadawały się karłowe odmiany świerka białego (Picea glauca): 'Conica', 'Laurin', 'Sanders Blue'lub żywotnika wschodniego (Thuja orientalis): 'Aurea Nana' lub 'Justyna'.
  • Jeśli zaś na balkonie panuje cień, można posadzić wąskie odmiany cisa pospolitego (Taxus baccata): 'Fastigiata', 'Fastigiata Aureomarginata'. Pamiętajmy też, że jeżeli balkon jest choć w części zadaszony, należy pilnować wilgotności podłoża i rośliny podlewać w razie konieczności (również zimą, jeśli nie ma mrozu).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.