Dlaczego aronia nie kwitnie? [Porada eksperta]

2020-07-07 13:49

Mam aronię w ogrodzie. Bardzo ładny krzew. Raz tylko miała owoce. Teraz od paru lat nie kwitnie. Co jest powodem?

Aronia
Autor: GettyImages Kwiaty aronii pojawiają się, gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Aronia jest krzewem dość odpornym zarówno na choroby, szkodniki, jak i na niekorzystne warunki środowiska, dlatego trudno mi uwierzyć, że w ogóle nie wykształca kwiatów. Nie pisze Pan czy w ogóle nie wykształcają się pąki kwiatowe, czy też roślina pomimo wydania pąków kwiatowych, nie zakwita. Jest kilka czynników, które powodują zmniejszenie kwitnienia, ale bardzo rzadko zdarza się, by zahamowały one kwitnienie całkowicie. Dla roślin bowiem priorytetem jest wydanie potomstwa, czyli zakwitnięcie i wydanie owoców. Często jest tak, że im bardziej niekorzystne warunki, tym roślina intensywniej kwitnie i owocuje, nawet kosztem życia samej siebie.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną braku kwiatów jest przemarznięcie rośliny zimą. Znaczne zmniejszenie liczby kwiatów obserwuje się także u roślin rosnących w głębokim cieniu oraz takich, które są bardzo intensywnie corocznie cięte (najwięcej pąków kwiatowych, kwiatów i owoców wykształca się u aronii na pędach 2-6-letnich). Obniżenie kwitnienia i spadek plonu obserwuje się też w przypadku niedoboru potasu (objawy to charakterystyczne nekrozy - zasychanie brzegów liści u podstawy długopędów). Nawożenie dolistne tym składnikiem wykonuje się w formie oprysków, stosując np. Plonochron zasadowy, Plonochron potasowy, K-300, Plonovit Kal, Alkalin K, Alkalin K, Alkkalin KB+Si. Preparaty te można stosować przed i po kwitnieniu drzew i krzewów owocowych, a także w następnych opryskach stosując co 10–14 dni. Proszę dobrze roślinę poobserwować. Myślę, że wtedy sam odkryje Pan przyczynę, a jeśli działoby się coś niepokojącego.

Co wiesz na temat aronii?

Pytanie 1 z 8
Aronia to:

Inne porady tego eksperta