Jak nawozić orzech włoski? [Porada eksperta]

2019-07-24 12:11

Czym najlepiej nawozić nowo posadzony orzech włoski? Teren, na którym został posadzony, jest bogaty w odchody kurze. Jakie składniki mineralne są potrzebne, aby drzewo orzecha prawidłowo rosło i owocowało w późniejszych latach? Z jaką częstotliwością go nawozić i jaką zastosować mieszankę nawozów organicznych przeróżnych rodzajów (mam praktycznie nieograniczoną ich ilość). Do czego stosować najlepiej nawóz kurzy?

Orzech włoski
Autor: GettyImages
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Orzech włoski wymaga przede wszystkim żyznych, przepuszczalnych i głęboko uprawionych gleb o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH około 7). Orzech źle znosi wysoki poziom wód gruntowych oraz gleby kwaśne i podmokłe.

Nawożenie orzecha włoskiego powinno się rozpocząć już dwa lata przed posadzeniem drzewka. Rok przed planowanym sadzeniem należy zastosować nawozy wapniowe oraz nawożenie organiczne.
Jeśli teren, na którym jest posadzony orzech spełnia wymagania co do podłoża, a dodatkowo jest zasobny w odchody kurze, zarówno poziom pH (kurzak zawiera sporo wapnia), jak i nawożenie organiczne powinno być wystarczające. Dodatkowo można przeprowadzić analizę gleby, by sprawdzić poziom składników pokarmowych i mineralnych i zredukować ewentualne niedobory tych ostatnich, stosując nawozy mineralne, ale ze względu na obecność nawozu kurzego (tzw. kurzaka) w glebie, myślę, że będą one również na zadowalającym poziomie.

Zalecenia dla upraw towarowych orzecha mówią, że po posadzeniu i przyjęciu się drzewek, należy im dostarczyć makro- i mikroelementy (szczególnie magnez i żelazo) przez oprysk nawozami dolistnymi, np. chelat żelaza (Mikrovit Fe) i Mikrokomplex oraz azot i Fostar (mocznik i Fostar), a doglebowo saletrę wapniową. Dla drzew owocujących i wchodzących w okres owocowania zaleca się bor (Borvit) i cynk (chelat cynku: Mikrovit Zn). Pierwiastki te są szczególnie ważne w uprawie orzecha, ponieważ decydują o prawidłowym wytworzeniu jądra owocu. Nawozy te należy stosować jesienią przed opadnięciem liści z drzew. Nawozy organiczne należy należy stosować wczesną wiosną. Nawozy "stałe": obornik, kurzak, kompost, skoszona trawa itp., rozkładamy wokół pnia (wszelkie świeże nawozy odzwierzęce nie mogą dotykać bezpośrednio rośliny, bo grozi to jej poparzeniem). Tego typu nawozy stosujemy podczas deszczowej pogody lub przed i po ich zastosowaniu rośliny należy podlać dużą ilością wody, aby składniki pokarmowe zostały dobrze wmyte w głąb gleby (tam będą dostępne dla korzeni), i nie rozłożyły się na jej powierzchni. Jeśli mamy nawozy organiczne dobrze rozpuszczalne w wodzie (gnojówka, gnojowica), można je podawać przez system nawodnieniowy (fertygacja).

Jeśli zdecydujemy się na nawożenie mineralne, stosunek NPK w stosowanym nawozie powinien być zbliżony do 15:15:15, reszta to mikroelementy. Nawozimy wtedy w dawce około 0,5 kg na każde 4 cm średnicy pnia drzewa, wiosną, po ruszeniu wegetacji lub dzielimy tę dawkę na pół i drugą jej część stosujemy w połowie sierpnia (w ten sposób będzie ona miała większy wpływ na jasne wybarwienie i wielkość jąder zawiązujących się orzechów). W nasadzeniach amatorskich, jeśli nie ma niedoborów składników pokarmowych, zwykle wystarcza nawożenie co 5-7 lat. Kurzak jest doskonałym nawozem w zasadzie dla wszystkich roślin, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, szczególnie na glebach lekko kwaśnych (ze względu na zawartość wapnia ma właściwości lekko odkwaszające). Pamiętać należy jednak, by stosować go ostrożnie (zgodnie z zaleceniami powyżej). Nie nadaje się jedynie dla roślin kwasolubnych oraz iglaków.

Inne porady tego eksperta