Czy wycinać pędy boczne arbuza? [Porada eksperta]

2024-05-17 12:09

Czy powinnam wycinać część pędów bocznych, aby arbuz dobrze owocował?

Arbuz
Autor: GettyImages Arbuz uprawiany w ogrodzie ma płożący pokrój, pędy dorastają do 2–3 m długości
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Wszystko zależy od odmiany arbuza, a dokładniej od jej właściwości wzrostowych i od tego, na których pędach zawiązuje najwięcej owoców. Generalna zasada mówi, aby nie pozostawiać zbyt dużej liczby zawiązków owoców na roślinie, gdyż prowadzi to do ich opadania i mniejszego wyrośnięcia.

Każdy pęd, na którym powstał zawiązek, skracamy za drugim liściem za zawiązkiem (to, czy będzie to pęd główny, czy pędy boczne, zależy od formy uprawy i sposobu prowadzenia pędów). Jeśli pędów owoconośnych jest mało, można pozostawić po dwa zawiązki na pędzie. Do usuwania zbędnych zawiązków przystępujemy, gdy osiągną wielkość dużego orzecha włoskiego lub małego jabłka. Ponadto usuwamy u nasady pędu głównego wszystkie pędy, na których nie zawiązały się owoce (tzw. pędy płone) i wszystkie pędy osłabione. Lepiej pozostawić dwa zawiązki na jednym silnym pędzie, niż po jednym na dwóch pędach słabych. Trochę to skomplikowane, ale w praktyce okazuje się nie takie straszne i całkiem logiczne!

Inne porady tego eksperta