Kiedy można szczepić wierzbę? [Porada eksperta]
Jaki jest najlepszy termin szczepienia wierzby?
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Najlepszy termin szczepienia wierzby przypada od połowy stycznia do połowy marca. Zrazy, czyli pędy odmiany, którą chcemy rozmnożyć i zaszczepić na podkładce, należy pobrać już późną jesienią lub wczesną zimą, przed nastaniem silnych mrozów - najczęściej około połowy grudnia. Pobrane pędy należy umieścić w pojemnikach wypełnionych wilgotnym piaskiem i pozostawić w chłodnym pomieszczeniu do czasu szczepienia.
Szczepienie wierzby można przeprowadzać na ukorzenionych lub nieukorzenionych pędach podkładki. Od tego zależy termin pobrania podkładek do szczepienia. Jeśli szczepimy na podkładce nieukorzenionej (tak jest prościej, bo łatwiej manewrować pędami), jej jednoroczne pędy odpowiedniej grubości i długości wycinamy bezpośrednio przed szczepieniem. Jeśli szczepimy na podkładce ukorzenionej, należy jej pędy po wycięciu ukorzenić (trwa to zwykle ok. miesiąca) w wilgotnym piasku lub w wodzie. Ukorzenione pędy sadzimy w donicy wypełnionej ziemią ogrodniczą i przysypujemy warstwą kory lub torfu, aby zmniejszyć parowanie i zapobiec szybkiemu przesychaniu podłoża. Teraz dopiero możemy przystąpić do szczepienia.
Zrazy tniemy na odcinki 5-10 cm, bez pąków kwiatowych i szczepimy. Najlepsze są odcinki rozgałęzione, bo ułatwiają i przyspieszają uzyskanie gęstej, ładnie ukształtowanej korony. Miejsce szczepienia należy zabezpieczyć przed wysychaniem, np. specjalnym woskiem. Jeśli szczepimy na podkładce nieukorzenionej, zaszczepione wierzby wstawiamy do pojemników z wodą i umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu na ok. miesiąc aby się ukorzeniły. Po tym okresie, gdy pojawią się korzenie, można drzewka wysadzić do doniczek, jak w opisie powyżej.
Podkładki: dla wierzb najlepsza jest wierzba Smitha (Salix x smithiana), która dobrze zrasta się z większością odmian wierzb ozdobnych (oprócz wierzby babilońskiej Salix banylonica). Jednak, że może być trudno dostępna, można zamiast niej użyć wierzbę wiciową (Salix wiminalis). Jest to jeden z gatunków popularnej wierzby zaroślowej, sprzedawanej też jako wierzba energetyczna, łatwiej dostępnej na rynku.
Polecany artykuł:
Autor: www.thinkstockphotos.com
Wierzba płacząca
Inne porady tego eksperta