Przycinanie drzew. Jakie pędy należy wycinać?
Drzewa oprócz systematycznego podlewania i zasilania trzeba odpowiednio przycinać. Jak prawidłowo należy przycinać drzewa.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Podczas cięcia regulujemy kształt korony, wycinając pędy naruszające jej bryłę
Nowo posadzonym drzewom trzeba przez pierwsze lata poświęcić nieco uwagi. Odwdzięczą się bujnym wzrostem, ładnym kształtem, a niektóre także obfitym kwitnieniem. Mniej też przysporzą kłopotów później. Drzewa oprócz systematycznego podlewania i zasilania trzeba odpowiednio przycinać. Cięcie stymuluje wzrost. Na skutek usuwania wierzchołków pędów te położone niżej rosną intensywniej, co sprawia, że rośliny się zagęszczają.
Dlaczego należy ciąć rośliny?
Cięcie w pierwszych latach wzrostu ułatwia roślinom przyjęcie się. Jest też okazją do pierwszego, chyba najważniejszego formowania ich pokroju. Decyduje nie tylko o gęstości i kształcie korony, lecz także o późniejszej wytrzymałości rośliny na rozłamanie. Młodym drzewom cięcie formujące pomaga utrzymać dobrze rozwinięty, silny szkielet i równomiernie rozmieszczone gałęzie. Systematyczne przycinanie roślin ogranicza ich wzrost, co jest niezwykle istotne na małych działkach. Trzeba pamiętać, że starsze drzewa zwykle źle znoszą przycinanie grubych gałęzi. Zabliźnianie się ran o średnicy powyżej 10 cm może trwać dziesięć lat lub dłużej, a u niektórych gatunków drzew nie następuje nigdy (na przykład u orzecha i robinii, zwanej potocznie akacją). W miejscu cięcia rozwijają się mikroorganizmy powodujące rozkład drewna. Z czasem powstaje tam dziupla, a infekcja postępuje w głąb drzewa. Dlatego lepiej nie czekać z formowaniem korony, aż drzewo się rozrośnie, ale zacząć ją przycinać tuż po posadzeniu.
Jakie pędy wycinać?
- Pędy chore, suche, słabe lub uszkodzone. To potencjalne ogniska infekcji. Na nich mogą rozwinąć się choroby, które zaatakują inne, zdrowe części rośliny.
- Pędy krzyżujące się. Niepotrzebnie zagęszczają i deformują koronę, sprawiają, że do jej wnętrza dociera mniej światła potrzebnego do prawidłowego rozwoju rośliny (na przykład intensywnego kwitnienia).
- Odrosty pędowe. Są to pędy wybijające z podkładki, na której zaszczepiona jest szlachetna odmiana. Trzeba je usuwać możliwie jak najbliżej miejsca, z którego wyrastają. Odrosty można poznać po tym, że rosną intensywniej niż pędy odmiany szlachetnej i mają inne liście. Pozostawione na roślinie w krótkim czasie zagłuszyłyby szlachetną odmianę.
- Odrosty korzeniowe. Wyrastają z korzeni niektórych roślin. Koniecznie trzeba je systematycznie usuwać, jeśli wyrastają z podkładki. Pozostawione - zagłuszą odmianę szlachetną.
- Pędy konkurujące z przewodnikiem drzewa. Jeśli na drzewie wyrosną dwa (lub więcej) konkurencyjne przewodniki (czyli główne pnie), to wszystkie oprócz najsilniejszego trzeba wyciąć tuż przy jego nasadzie tak, by go nie uszkodzić.