Jesienne nawożenie roślin nawozami mineralnymi

2012-10-17 15:48

Nawożenie roślin jesienią poradnik. Jesienią przygotowując ogród do zimy wykonujemy różne zabiegi. Wśród nich należy pamiętać także o jesiennym nawożeniu roślin nawozami mineralnymi.

W ogrodach, zwłaszcza ekologicznych, staramy się nawozić rośliny nawozami organicznymi. Jednak dla niektórych gatunków roślin nawożenie organiczne nie jest wystarczające do prawidłowego wzrostu, kwitnienia i wydawania owoców. Wtedy koniecznym staje się zasilenie roślin także nawozami mineralnymi. Jesienią podczas przygotowania rabat i grządek do zimowego okresu wprowadzamy do gleby nawozy organiczne w połączeniu z nawozami mineralnymi.Aby obliczyć potrzebne dawki nawozów, najpierw należy przeprowadzić analizę gleby i zaplanować, jakie rośliny posadzimy czy posiejemy w przyszłym sezonie na danym terenie bądź jakie rośliny rosną już w ogrodzie. Zazwyczaj w ogrodach amatorskich nawozy mineralne stosuje się w ilościach obliczonych orientacyjnie dla grup roślin o podobnych wymaganiach pokarmowych.

Jakie nawozy stosuje się jesienią?

Jesienią nie stosuje się nawozów azotowych, ponieważ większość roślin wieloletnich, krzewów i drzew w ogrodzie przestała już rosnąć i przygotowuje się do zimowego spoczynku. Jeśli dostarczymy im jesienią nawozów azotowych, to nie zdążą się odpowiednio przygotować do zimy. Dlatego do nawożenia po zakończeniu wegetacji najlepiej wybrać tzw. nawozy jesienne, które zawierają azot w śladowych ilościach albo nie zawierają go w ogóle. W składzie nawozów jesiennych jest natomiast fosfor i potas – pierwiastki, które są dla roślin w okresie przedzimowych najważniejsze, ponieważ przyczyniają się do lepszego zdrewnienia pędów i zwiększenia odporności na mróz części nadziemnej rośliny i korzeni, właściwie regulują gospodarkę wodną rośliny. Nawozy jesienne stosujemy od końca sierpnia do października.Drzewa lub krzewy sadzone jesienią – zwłaszcza te z tzw. gołym korzeniem – nie wymagają nawożenia mineralnego po posadzeniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają