Jak zapobiec podtopieniu podjazdu i miejsca parkingowego przy domu?

2021-09-01 7:26 Materiał sponsorowany
Przepuszczalne kostki brukowe Posiadalo
Autor: GLADIO Ekologiczne kostki brukowe

Wodoprzepuszczalna kostka brukowa to doskonałe - i ekologiczne! - rozwiązanie na nawierzchnię podjazdu lub parkingu. Dzięki niej nie tylko unikniemy podtapianiu miejsca, w którym parkujemy samochód, ale także zapewnimy wyjątkowy wygląd przestrzeni wokół domu.

Nawierzchnie betonowe

Wszyscy powinni być świadomi, że stan środowiska ma priorytetowe znaczenie dla jakości życia przyszłych pokoleń. Szczególnie projektanci zdają sobie sprawę, iż mogą wpłynąć na powstrzymanie procesu zmian klimatu i śmiało korzystają z innowacyjnych rozwiązań proponowanych, np. przez producenta kostki i płyt brukowych GLADIO. Czy to możliwe, aby w ekspresowym tempie odprowadzić nadmiar wody, która podczas nawalnych deszczy zalewa całe osiedla? Okazuje, że tak, stosując innowacyjne, przepuszczalne nawierzchnie betonowe, które dodatkowo pozwalają na utrzymanie odpowiedniego poziomu wód gruntowych i zachowanie równowagi w środowisku. Na nawierzchniach przepuszczających wodę nie powstają kałuże, a wprost przeciwnie woda opadowa wsiąka wprost do gruntu, gdzie wykorzystywana jest przez rośliny, by później mogła być oddana do atmosfery w postaci pary wodnej w celu nawilżenia powietrza.

Na rynku dostępne są produkty ekologiczne marki GLADIO, tj. kostki z wypustkami dystansującymi PROEKO (coraz częściej wypierają one znane od dawna PŁYTY AŻUROWE), czy kostki i płyty brukowe produkowane z użyciem technologii WATERFLOWTM tzw. kostki wodoprzepuszczalne.

Podbudowa pod kostkę wodoprzepuszczalną WATERFLOW
Autor: GLADIO

Beton korzystniejszy niż asfalt

- W produkcji kostek minimalizujemy zawartość cementu: ilość „czystego” cementu portlandzkiego zmniejszyła się o około 30%-40% na przestrzeni 10 lat. Cement portlandzki CEM I został zamieniony przez granulowane żużle wielkopiecowe, pucolany, popioły lotne czy pyły krzemionkowe, które tak jak cement wpływają na końcową wytrzymałość elementów wibroprasowanych – mówi technolog marki GLADIO – Ponadto do niektórych wytwarzanych przez nas produktów stosujemy w produkcji kruszywa z recyklingu*. Stuprocentowa możliwość RECYKLINGU betonu z konstrukcji to ważna składowa na drodze do urzeczywistnienia neutralności emisyjnej sektora betonowego. Wtórnie rozkruszone produkty betonowe mają pełne zdolności powtórnego wykorzystania jako KRUSZYWO BUDOWLANE, jak i kruszywo w produkcji nowych betonów.  Technolog marki GLADIO dodaje: - Do produkcji kostek wykorzystujemy tylko kruszywa pochodzące z naturalnych, sprawdzonych źródeł. Stosując cement portlandzki domieszkowany (CEM II) przyczyniamy się do redukcji C02 na świecie, ponieważ w składzie tego cementu jest mniej cementu portlandzkiego, którego produkcja powoduje emisję COpodczas produkcji asfaltu, tak zwany cement asfaltowy w reakcji ze światłem słonecznym i deszczem może przekształcać niektóre związki w nim obecne w potencjalnie niebezpieczne węglowodory, zagrażające środowisku i ludziom. Beton natomiast charakteryzuje się karbonatyzacją, czyli wiązaniem CO2 przez nawierzchnię betonową. Proces ten odgrywa pozytywną rolę, gdyż wiąże pewną ilość dwutlenku węgla z powietrza, zmniejszając „ślad węglowy” betonu. Stowarzyszenie Nawierzchni Betonowych oszacowało z kolei, że w skali całej Europy możemy zaoszczędzić 2,5 mln ton CO2 rocznie, wymieniając nawierzchnie na betonowe.

*nie wszędzie możemy takie kruszywo zastosować, bo wpływa ono na końcowe parametry gotowego wyrobu.

Przepuszczalne kostki brukowe Posiadalo
Autor: GLADIO EKO osiedle

Czy nawierzchnia ekologiczna się opłaca?

Koszt wykonania ekologicznej nawierzchni zależy od kilku czynników. Istotne są: rodzaj, grubość podbudowy, a także użyte do niej kruszywo. Orientacyjnie za kompleksowe ułożenie m2 przepuszczającej nawierzchni (kostka ekologiczna, transport, korytowanie, podbudowa, robocizna) zapłacimy 120-150 zł. Niemniej jednak w pełni przepuszczalna dla wody nawierzchnia przez długi czas zachowa walory użytkowe, jak i atrakcyjny wygląd. Nie wymaga bowiem zabiegów konserwacyjnych, a jej powierzchnię wystarczy omieść i oczyścić myjką ciśnieniową. Należy mieć też na uwadze, że beton jest bardziej opłacalny, jeżeli weźmie się pod uwagę późniejsze życie drogi. Ponadto nawierzchnie betonowe EKO poza tym, że przepuszczają wodę opadową, umożliwiają ogromne możliwości aranżacji przestrzeni. Połączenie ekologicznych, betonowych produktów z zielenią korzystnie działa na nasze samopoczucie, a równocześnie przyczynia się do pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. PŁYTY AŻUROWE, KOSTKI PROEKO, KOSTKI i PŁYTY WATERFLOWTM ułożone w odstępach, umożliwiają wegetację roślinności, tworząc powierzchnie biologicznie czynne. To bardzo ważny aspekt pozwalający na zachowanie w projekcie zgodności z wymogami miejscowego planu zagospodarowania terenu odnoszącego się do minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na posesji. Nawierzchnie betonowe EKO oprócz swoich zalet związanych ze zrównoważonym rozwojem, cechują się przyjemnym i naturalnym dla oka wyglądem.

Gdzie szukać takich rozwiązań?

Ekologiczne kostki i płyty GLADIO zwiększające powierzchnię odpływu wód opadowych znajdują zastosowanie przede wszystkim w przypadku uwarunkowań prawnych związanych z zachowaniem jak największej powierzchni biologicznie czynnej oraz w związku z potrzebą retencji wody w zbiornikach podziemnych lub na terenach bez dostępu do infrastruktury odprowadzającej deszczówkę.

Nawierzchnie z produktów EKOLOGICZNYCH można zobaczyć w siedzibie firmy producenta kostki brukowej i ogrodzeń GLADIO - WYKNO 40, 97-225 Ujazd, woj. łódzkie lub skontaktować się bezpośrednio pod numerem infolinii +48 501 105 504 bądź pisząc na adres mailowy info@gladio.pl.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie