Atrakcyjny sposób na wykończenie nawierzchni. Płyty i kostki brukowe wokół domu

2019-06-01 4:04
BRUK BET
Autor: Bruk-Bet

Utwardzenie i dekoracyjne wykończenie bezpośredniego otoczenia domu to kropka nad "i" każdej budowy. Wygląd nawierzchni wpływa na to, jak odbieramy całą posesję. Dlatego dobrze jest, gdy kompozycja podjazdu, tarasu i ścieżek wokół domu pasuje do kolorystyki i stylu elewacji, a także ogrodzenia.

Obecnie bardzo popularne jest proste, wręcz minimalistyczne wykończenie domu i jego otoczenia. Dominują stylizacje w stonowanych kolorach, z których najmodniejsze są odcienie szarości i delikatnych beży.

Wielkim hitem są płyty wielkoformatowe. Płyty brukowe przeznaczone na zewnątrz osiągają rozmiary podobne do wielkości płyt gresu stosowanych we wnętrzach. Na rynku znajdziemy płyty betonowe o wymiarach nawet 100 x 100 cm. Taki wymiar mają na przykład płyty Novator Solo firmy Bruk-Bet. Płyty i kostki brukowe mają pięknie wykończoną powierzchnię, często również nawiązującą do wyglądu płyt gresowych. Dzięki temu na przykład taras można dopasować do podłogi w salonie. Dodatkowo stosuje się powłoki ochronne, dzięki czemu nawierzchnia długo pozostanie czysta i zachowa świeżość.

Nawierzchnie zewnętrzne
Autor: Bruk-Bet Modne jest stosowanie wielkich płyt brukowych. Takie znajdziemy w kolekcji Novator Solo o wykończeniu granodioryt firmy Bruk-Bet

Jak dopasować nawierzchnię

Najczęściej płyty lub kostki brukowe dobiera się do kolorów elewacji albo jej fragmentów. Popularne jest łączenie różnych barw na ścianach zewnętrznych domów. Często są to fragmenty tynku o innym kolorze albo wstawki z innego materiału, np. płytki kamienne lub deski. Często na cokole wykonuje się dekoracyjną okładzinę. Jeśli barwy i wzory tam zastosowane powtórzymy w nawierzchni, będzie stanowić ona spójne dopełnienie domu.

Drugi element, do którego możemy dopasować kolorystykę i styl otoczenia domu, to dach. W naszym krajobrazie popularne są domy z dachami skośnymi, często o dużych wysokości i spadku. Taki dach doskonale widać, gdy się patrzy na posesję. Ułożenie wokół domu płyt brukowych w takim samym kolorze wprowadzi ład na działkę.

Trzecim elementem, do którego możemy nawiązać w takiej sytuacji, jest ogrodzenie. Tu mamy wiele możliwości, ponieważ podmurówka i słupki, a nawet całe ogrodzenie mogą być wykonane z elementów spójnych kolorystycznie z płytami na podjeździe.

Nawierzchnie zewnętrzne
Autor: Bruk-Bet Wielkim powodzeniem cieszą się płyty w kolorach z palety szarości, z których można wykonać nowoczesną nawierzchnię wokół domu w takim samym stylu. Na zdjęciu płyty z kolekcji Novator Solo o wymiarach 100 x 50 cm w kolorze perłowym stalowo-szarym

Dobór grubości do miejsca przeznaczenia

Płyty i kostki brukowe mają różną grubość. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na wybór materiału do wykończenia określonej powierzchni. Do wykończenia tarasu lub ścieżek w ogrodzie wystarczą elementy o grubości 3,5-4 cm. Na rynku bardzo dużo jest płyt i kostek o grubości 6 lub 8 cm. To uniwersalny wymiar, który pozwala wykorzystać takie wyroby na podjeździe przed domem. Takie elementy są na przykład w kolekcjach firmy Bruk-Bet: 6-centymetrowe - Prospect, Symfonia lub Kontur i 8-centymetrowe takie jak Novator Solo i Romalit. Przy wykonaniu prawidłowej podbudowy śmiało mogą po nim jeździć samochody osobowe. Płyty z kolekcji Novator City firmy Bruk-Bet wyróżniają się grubością - mają 8, 10, 12 a nawet 16 cm. Jeśli wykona się odpowiednio mocną i wytrzymałą podbudowę, to mogą po nich jeździć największe samochody ciężarowe.

Nawierzchnie zewnętrzne
Autor: Bruk-Bet Płyty i kostki brukowe powinny mieć odpowiednią grubość do sposobu użytkowania nawierzchni. Na podjazd do ruchu kołowego są przeznaczone płyty o grubości 8-12 cm, np. Novator Solo firmy Bruk-Bet

Piękna i urozmaicona kolorystyka

Płyty i kostki brukowe mogą być bardzo atrakcyjnie wykończone. Producenci stosują różne technologie, wielobarwne kruszywa lub posypki, dodatki barwiące albo modyfikujące powierzchnię. To pozwala uzyskać wiele efektów dekoracyjnych. Jednym z najpopularniejszych jest tonalne mieszanie barw nazywane Color-Mix. Ta technika jest wykorzystywana do tworzenia wzorów naśladujących kamienie naturalne, w których kolory przenikają się pasmowo, np. wapień dewoński, wapień muszlowy, serpentynit. Tak wykończone płyty znajdziemy w kolekcji Novator Solo lub Novator Piano, a także Visio firmy Bruk-Bet.

Bardzo modne są płyty z wykończeniem Metalic Color, które daje efekt perłowy z lekkim metalicznym połyskiem. Są przeznaczone do nowoczesnych aranżacji, najczęściej szarych. Tak wyglądają płyty Symfonia lub Prospect firmy Bruk-Bet, które mogą być srebrno-białe, stalowe, stalowo-srebrne, stalowo-antracytowe. Równie nowoczesny efekt daje wykończenie Color. Takie elementy mają bardzo nasycony kolor, np. szary jasny lub ciemny albo grafit.

Wielu inwestorów wybiera płyty o wykończeniu Rustical - mają powierzchnię śrutowaną z drobnoziarnistymi kruszywami, przypominają więc granit. Powierzchnie Microtec i Multigran mają podobny styl, ale wykorzystano w nich grubsze kruszywa i inną obróbkę powierzchni. W pierwszych jest ona płukana i wgłębnie szczotkowana, a w drugich wymywana wodą. Wszystkie trzy wymienione rodzaje wykończenia płyt i kostek brukowych pozwalają uzyskać elementy o bardzo wysokiej antypoślizgowości. Wykończenie Microtec mogą mieć płyty Prospect lub Novator Solo z ofert firmy Bruk-Bet.

Powłoki zabezpieczające

Powierzchnia wykonana z betonowych płyt lub kostek brukowych będzie podlegać wpływom czynników atmosferycznych, będą chodzić po niej ludzie i zwierzęta, jeździć samochody. Żeby długo zachowała ładny wygląd bez zabrudzeń, dobrze jest wykorzystać elementy odpowiednio zabezpieczone. Powłoki ochronne ograniczają wchłanianie wilgoci i wody, przyleganie kurzu i brudu, powstawanie plam, ułatwiają także zmywanie zanieczyszczeń. Najlepsze zabezpieczenie tworzą mocne powłoki polimerowe, które sprawiają, że woda nie będzie wsiąkać w beton. Wywołują one efekt perlenia - woda zbiera się w krople pozostające na powierzchni i odparowujące po pewnym czasie.

Skutecznym systemem ochronnym jest Perlon Lamino wykorzystywany przez firmę Bruk-Bet. Takie zabezpieczenie wzmacnia kolor, zapobiega powstawaniu wykwitów wapiennych, nadaje delikatny połysk nawierzchni. Ponadto powłoka zapewnia odporność na wchłanianie wody i wszelkich zanieczyszczeń, np. plam spożywczych lub po olejach samochodowych. Perlon Lamino daje bardzo długą ochronę. Jej odnowienie jest potrzebne najwcześniej po 5 latach użytkowania. Płyty i kostki z Perlonem nie wymagają już impregnacji po ułożeniu nawierzchni.

 

Nawierzchnie zewnętrzne
Autor: Bruk-Bet Płyty brukowe firmy Bruk-Bet są zabezpieczane powłokami ochronnymi z serii Perlon Lamino. Na zdjęciu płyty z kolekcji Novator Akord
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie