Automatyczna kosiarka do trawy - instalacja na trawniku i obsługa

2018-07-31 16:08 Na podstawie materiałów prasowych firmy Husqvarna

Kosiarki automatyczne mogą pracować na trawniku 24 godziny na dobę, ich instalacja w ogrodzie jest prosta i zajmuje niewiele czasu, a obsługa jest super prosta! Dowiedz się jak zainstalować i użytkować kosiarkę automatyczną w ogrodzie.

Wielu właścicieli ogrodów nie ma czasu, aby w pełni zadbać o trawnik w ogrodzie, dlatego rośnie popularność automatycznych kosiarek. Kosiarki Automower™ samodzielnie ścinają trawę, niezależnie od kształtu trawnika, przeszkód (rośliny, mała architektura ogrodowa, schody, ścieżki), ukształtowania terenu oraz pogody. Urządzenia te są ekonomiczne, ciche, bezpieczne w użytkowaniu, lekkie, mają niewielkie rozmiary, charakteryzują się estetyką oraz nowoczesnymi kształtami.

Na polskim rynku dostępne są trzy modele kosiarek Automower™ zasilanych energią elektryczną. Czwarty model – pierwsza na świecie kosiarka Automower™ Solar Hybrid – dzięki zastosowaniu baterii słonecznych jest zasilana częściowo energią słońca. Poszczególne modele przeznaczone są do pielęgnacji trawników o różnej powierzchni.

Instalacja automatycznej kosiarki

Na początek warto przygotować szkic ogrodu z zaznaczeniem domu, ścieżek, roślinności oraz innych obiektów. Szkic ułatwi wyznaczenie terenu roboczego kosiarki, podpowie jak optymalnie wydzielić tzw. wyspy, czyli miejsca na trawniku, które nie będą koszone (rabaty kwiatowe, drzewa, oczko wodne, elementy małej architektury) i gdzie umieścić stację ładującą kosiarki.
Stacja automatycznej kosiarki Automower® powinna być zainstalowana na równiej, płaskiej powierzchni w centralnej części ogrodu, w miejscu wolnym od przeszkód. Od frontu i z boków stacji trzeba zostawić wolną przestrzeń o promieniu minimum 3 metrów. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy przymocować stację do podłoża za pomocą specjalnych śrub. Kolejną czynnością jest ułożenie pętli ograniczającej teren działania maszyny. Warto zostawić początkowy fragment przewodu luzem, dzięki czemu zyskamy odcinek, który zostanie wpięty do stacji dokującej. Linia ograniczająca powinna być poprowadzona 30 cm od ścian, 20 cm od rabat kwiatowych oraz 5 cm od ścieżek czy chodników na poziomie trawnika. W miejscach, gdzie z przyczyn konstrukcyjnych kosiarki trawa nie będzie koszona (przy murach, płotach) najlepiej wysypać korę, żwir lub w inny sposób zapobiec rośnięciu trawy. Rozwiązanie takie uwolni nas od dokaszania miejsc trudno dostępnych.

Przewodu ograniczającego nie trzeba zakopywać. Dzięki dołączonym szpilkom, które dociskają kabel do ziemi, nie zostanie on przesunięty lub zerwany. Przewód jest ocynowany i zabezpieczony wysokiej jakości izolacją – w ten sposób niwelowane jest zagrożenie wilgocią. Jeśli planujemy wertykulację lub aerację trawnika, przewód trzeba zakopać. Można też poprowadzić pętlę ograniczającą częściowo pod ziemią, a częściowo na powierzchni murawy.
W większości ogrodów rosną drzewa, krzewy, założone są rabaty, grządki warzywne, stoją elementy małej architektury. Każdy z takich obiektów otoczyć przewodem i zawrócić, tak by powstała wyspa – kosiarka Automower® tam nie wjedzie.
Po rozwinięciu przewodu ograniczającego należy podłączyć go do stacji ładującej dołączonymi do zestawu łącznikami zaciskając kombinerkami łącznik na każdej z dwóch końcówek pętli ograniczającej (do momentu usłyszenia kliknięcia). Nadmiar przewodu należy odciąć. Następnie łączniki należy wsunąć do wtyczki – prawy koniec przewodu do prawej wtyczki, lewy do lewej.

Kosiarka Automower® musi też „wiedzieć” jak wrócić do stacji ładującej. Przygotowujemy więc przewód doprowadzający, łączący stację ładującą z pętlą ograniczającą po przeciwnej stronie ogrodu. Wybór przestrzeni dla przewodu doprowadzającego zależy od ukształtowania ogrodu. Najlepiej, gdy przewód przebiega przez centralną część zieleńca. Pamiętajmy o przymocowaniu go do podłoża za pomocą szpilek. Po rozwinięciu dostatecznej długości przewodu doprowadzającego należy połączyć go z pętlą ograniczającą za pomocą specjalnej złączki zaciskowej, posiadającej trzy styki. Pętlę przecinamy obcęgami do drutu, a każdy z jej przewodów wprowadzamy do zewnętrznych styków. Przewód doprowadzający umieszczamy w środkowym otworze, a złączkę zaciskamy kombinerkami. Podobnie jak przy pętli ograniczającej nakładamy łącznik na końcówkę przewodu przy stacji ładującej, po czym wpinamy go do wtyku oznaczonego napisem „Guide”.
Jedną z ostatnich czynności jest podłączenie stacji ładującej do transformatora, a ten do gniazdka elektrycznego, by móc ładować akumulator kosiarki. Po dokonaniu montażu należy sprawdzić poprawność funkcjonowania instalacji. Na płycie ładującej znajduje się dioda, której kolor sygnalizuje stan pętli. Jeżeli widzimy zielone ciągłe światło, oznacza to, że instalację kosiarki Automower® przeprowadzono poprawnie. Pozostaje włączyć urządzenie...

Łatwość obsługi i użytkowania kosiarki automatycznej

Kosiarki Automower™ wyposażone są w liczne funkcje zapewniające użytkownikowi swobodę, a przy tym pozwalające uzyskać optymalne efekty pracy. Programowanie urządzenia jest proste. Kosiarka samoczynnie doładowuje baterie, gdy jest to konieczne. Nie jest do tego niezbędna obecność właścicieli.

Kosiarki są wyposażone w system koszący o ostrych nożach ucinających niewielkie fragmenty źdźbeł, które następnie ulegają rozkładowi, stanowiąc naturalny nawóz i sprawiając, że trawnik jest bardziej odporny na suszę. Nieregularny tor koszenia pozwala nadać wspaniały wygląd każdemu trawnikowi, nawet o skomplikowanym kształcie lub pofałdowanej powierzchni.

Koszt użytkowania kosiarek Automower™ stanowi zaledwie niewielki procent kosztów użytkowania konwencjonalnych kosiarek spalinowych. W przypadku kosiarki Automower™ Solar Hybrid koszt ten jest jeszcze mniejszy, gdyż jest ona częściowo zasilana z paneli słonecznych.

W przypadku uniesienia kosiarki Automower™ bądź jej wywrócenia, noże zatrzymują się automatycznie. Dodatkowo ostrza tnące umieszczone są z dala od krawędzi maszyny i w razie napotkania przeszkody urządzenie zatrzymuje się i omija ją nie wyrządzając szkód.

Dzięki napędowi elektrycznemu kosiarka Automower™ nie wytwarza szkodliwych spalin. Pracuje cicho i dyskretnie, a my w tym czasie możemy cieszyć się niczym niezakłóconym, spokojnym popołudniem w ogrodzie…

Zobacz wideo: jak działa kosiarka automatyczna

Jak działa kosiarka automatyczna

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
mirek44
|

dobrze sprawdza się robot Autoclip 520 od Stigi, mam go już drugi miesiąc, po naładowaniu bateria trzyma na 3h koszenia, więc całkiem niezły wynik