Akumulatorowe narzędzia ogrodowe – dlaczego warto z nich korzystać?

2020-03-02 14:53 Materiał sponsorowany Michał Mazik

Największy dylemat przy wyborze narzędzi ogrodowych dotyczy ich zasilania. Lepiej postawić na urządzenie spalinowe czy raczej elektryczne? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Niektóre mankamenty mogą znacznie ograniczyć komfort użytkowania. Tymczasem istnieje złoty środek – to narzędzia akumulatorowe.

Wybór narzędzi ogrodowych jest sprawą indywidualną, zależną od różnych czynników, takich jak. powierzchnia działki, elementy urządzenia ogrodu, dostępność źródeł prądu, miejsce do przechowywania, itd. Przed zakupem warto sprawdzić plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

Urządzenia spalinowe i elektryczne – zalety i wady

W większych ogrodach lepiej sprawdza się sprzęt spalinowy. Z reguły jest wydajniejszy i bardziej wytrzymały. Można go używać bez ograniczeń, gdyż nie jest zależny od źródeł prądu. Sprzęt elektryczny pracuje ciszej (po kilku godzinach pracy robi to różnicę), jest ekologiczny, a nowoczesne modele są na tyle wydajne, że z powodzeniem nadają się do stosowania w większości ogrodów. Mają również mniejszą wagę, co użytkownik szybko doceni. Niestety, wciąż bywają problematyczne. Mają długi przewód, który utrudnia pracę i czyni ją mniej komfortową. Są uzależnione od źródeł prądu, dlatego nie wszędzie można z nimi dotrzeć. Nie nadają się na działki ROD, w których nie zamontowano instalacji elektrycznej. Takich problemów nie będziemy mieli, gdy wybierzemy narzędzia akumulatorowe.

Akumulatorowe narzędzia ogrodowe Makita
Autor: Makita

Dlaczego stawiać na sprzęt akumulatorowy?

Urządzenia akumulatorowe mają zalety urządzeń elektrycznych, a jednocześnie są pozbawione typowych dla nich wad. Ich mocną stroną jest dobra wydajność, łatwość i wygoda korzystania oraz brak ograniczeń. Korzysta się w nich w każdym, nawet najbardziej oddalonym zakątku ogrodu. Są względnie lekkie (zbliżone ciężarem do urządzeń elektrycznych) i mobilne. Ich waga w porównaniu z urządzeniami spalinowymi jest dużo mniejsza, gdyż nie posiadają zbiornika na paliwo i ciężkiego silnika. Ponadto są bardziej przyjazne dla środowiska - wszak nie emitują spalin i są łatwiejsze w serwisowaniu. Łatwo uda się je przewieźć w bagażniku na działkę letniskową czy rodzinny ogród działkowy. Mogą z nich korzystać kobiety oraz osoby starsze. Świetnie sprawdzają się w ogrodach, które prowadzone są w sposób ekologiczny. Nie powodują zanieczyszczeń, a przy tym pracują na tyle cicho, iż nie straszą ogrodowych lokatorów.

Dla kompatybilności i tym samym oszczędności warto postawić na modele jednego producenta. Wtedy jeden akumulator litowo-jonowy obsługuje dużą liczbę urządzeń. Przykładowo jeden akumulator 18V Makita obsługuje ponad 300 narzędzi. Wchodzą w to m.in. kosiarki, nożyce do żywopłotu, nożyce do trawy, sekatory i dmuchawy, ale również elektronarzędzia, takie jak młoty, wiertarki, odkurzacze, radia itd.

Wybór urządzeń akumulatorowych

Od specyfiki ogrodu zależy jaki sprzęt akumulatorowy będzie nam potrzebny. Jak dobrze wiemy, na każdej działce potrzebne są kosiarka i podkaszarka (np. DML432, DLM380). Do obrzeży trawnika i wokół kompozycji lub roślin nasadzanych soliterowo przydatne będą nożyce do trawy (np. DUM460). Jeśli posiadamy przydomowy sad lub posadziliśmy znaczną ilość drzew, warto zaopatrzyć się w piłę łańcuchową. Makita ma w swojej ofercie dużą gamę pił łańcuchowych, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie (najbardziej popularne modele wśród użytkowników to DUC356 i DUC306). Taka piła posłuży nie tylko do wycinki, ale także do cięcia grubszych gałęzi i konarów. „Obowiązkowym” narzędziem w przypadku posiadania formowanego żywopłotu lub geometrycznych figur z roślin są nożyce do żywopłotu. Warto kupić te z zasilaniem, gdyż wykonywanie prac narzędziem manualnym jest pracochłonne i zwyczajnie uciążliwe.

Dmuchawa
Autor: Makita

Do wykonywania podstawowych prac ziemnych (przekopywanie po zbiorach, przygotowywanie terenu przed siewem, mieszanie nawozów organicznych) potrzebna będzie glebogryzarka. W ogrodach z szerokim podjazdem i dużą ilością nawierzchni utwardzanych wygodę zapewni dmuchawa.

Narzędzi do pielęgnacji ogrodu jest mnóstwo. Przy wyborze konkretnych modeli zwraca się uwagę na podobne parametry co przy sprzęcie elektrycznym czy spalinowym. W narzędziach akumulatorowych istotne jest napięcie zasilania (np. 12 V, 18 V). W wielu urządzeniach znaczenie ma szerokość powierzchni roboczej (np. w kosiarce akumulatorowej DLM460Z szerokość koszenia wynosi 46 cm!). Ponadto warto zwrócić uwagę na jakość materiału wykonania, ergonomiczne uchwyty oraz wagę. Trzeba także sprawdzić rodzaje obsługiwanych akumulatorów (2,0/ 3,0/ 4,0/ 5,0/ 6,0 Ah). Oczywiście im większa pojemność akumulatora, tym korzystanie z urządzenia lub urządzeń będzie praktyczniejsze. W sytuacji, gdy posiadamy 1-2 urządzenia i mały ogród, wystarczy mniej pojemny akumulator (2,0-3,0Ah).

Branża urządzeń akumulatorowych ciągle rozwija się i stanowi poważną konkurencję dla tradycyjnego sprzętu. Warto iść za tym trendem, gdyż daje to duży komfort wykonywania prac pielęgnacyjnych, a także oszczędność.

CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE