Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Płytki klinkierowe we wnętrzu. Wykończenie ścian, aranżacje i właściwości płytek
Zalety płytek z klinkieru

Płytki klinkierowe we wnętrzu. Wykończenie ścian, aranżacje i właściwości płytek

Płytki klinkierowe, to materiał polecany do wykończenia ścian wewnętrznych. Nadają się do aranżacji, zarówno ścian w salonie, holu, kuchni, a nawet w łazience. Płytki z cegły, nadają wnętrzom nieco surowy, ale jednocześnie ciepły klimat. Dzięki nim, tak wykończona ściana, łatwo naśladuje ceglany mur.

Autor: Wienerberger

Wnętrza wykończone klinkierem zyskują wyjątkowy charakter

Płytki z cegły na ścianie w salonie, kuchni, holu...  

Płytki klinkierowe mogą być "staromodne" albo nowoczesne, jednak zawsze nawiązują do tradycji. Gładkie i lśniące czy też chropowate z nierównymi krawędziami – jedne i drugie podkreślają charakter wnętrza albo dyskretnie przełamują jego konwencję. Płytki klinkierowe o rozmaitych fakturach i barwach stały się oryginalnym materiałem wykończeniowym.

Niezwykle istotna jest ich grubość – to dzięki jej zminimalizowaniu można w remontowanym wnętrzu „wznieść” mur bez konieczności wyburzania starej ściany i zmniejszania powierzchni pomieszczenia. Są nawet 16-krotnie cieńsze od cegły, którą naśladują. Przed wyborem konkretnych płytek klinkierowych warto poznać ich indywidualne wymagania – dotyczące odpowiedniego wykorzystania, układania i konserwacji.

Właściwości płytek klinkierowych

Elewacyjne płytki klinkierowe po ułożeniu doskonale imitują mur wzniesiony z cegły – takie jest ich zadanie. Dlatego ich szerokość i długość nawiązują do wymiarów pierwowzoru – cegły.

Krajowi producenci najczęściej oferują cegły o wymiarach 240-250 x 65 mm. Z zagranicy sprowadzane są płytki o nieco mniejszej szerokości – 50 i 52 mm. Niektóre płytki mają zaledwie 7,4 mm grubości, inne – 10 albo 13 mm, ale są też 20- i 23-milimetrowe. Te grubsze są wykorzystywane na okładziny ścienne z wgłębioną spoiną. Tak wykończona ściana staje się bardziej plastyczna, bo jest wyraźnie przestrzennie zróżnicowana.

Do narożników przeznaczone są specjalne kształtki kątowe – nadające wiarygodność imitacji muru. Znanych jest co najmniej kilkanaście rodzajów wiązań cegieł, które mogą być naśladowane przez płytki. Do wykonania niektórych z nich potrzebne są płytki tak zwane połówkowe. Nie zawsze producenci mają je w standardowej ofercie i niektóre wymagają przycinania.

Bez wątpienia klinkier to materiał trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków chemicznych. Przez wiele osób uznawany jest za niemal niezniszczalny, bo hartowany – wypalany w 1100°C. Wyroby klinkierowe znacznie różnią się parametrami. Dlatego chcąc długo cieszyć się urodą płytek, należy je wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta. Z większości płytek klinkierowych można wykonać okładziny ścienne czy półki, ale nie posadzki. Wprawdzie elewacyjne płytki klinkierowe mają wysoką odporność na ściskanie, jednak z reguły nie są badane ich ścieralność ani antypoślizgowość.

Wyroby klinkierowe słynące z niskiej nasiąkliwości znacznie różnią się pod tym względem między sobą. Te z gładką powierzchnią z reguły są najmniej nasiąkliwe – mniej niż 3 albo 6%. Ale już płytki formowane ręcznie mają znacznie wyższą nasiąkliwość – najczęściej mniejszą niż 12%, a są też takie, których nasiąkliwość przekracza tę wartość. Mimo to płytki klinkierowe można stosować prawie we wszystkich wnętrzach. Po ułożeniem ich nad blatem kuchennym czy w łazience koniecznie należy je zaimpregnować. Impregnowanie płytek nienarażonych na tak ekstremalne warunki także ma niewątpliwe zalety – zabezpiecza je przed kurzem, brudem i chroni ich kolor.

Ściany wewnętrzne w różnych fakturach i barwach

Podstawowy podział na płytki klinkierowe o kształtach nadawanych fabrycznie i formowanych ręcznie to jedynie wstęp do opisu tego, co je różni. Ich faktura – podobnie jak cegieł – może być gładka, rysowana, nakrapiana i odciskana. Za każdym z tych określeń kryje się mnóstwo zróżnicowanych wzorów.

Podobnie jest z barwami. Najbardziej pierwotna barwa ceglasta dziś doczekała się kilkudziesięciu barwnych mutacji – począwszy od perlistej bieli, przez żółcienie, brązy z domieszką granatu, po grafit i czerń. Wszystkie są otrzymywane z różnych naturalnych barw glin, minerałów lub piasku.

Autor: Wienerberger

O tym, że ściana nad blatem w kuchni wymaga szczególnej ochrony, nie trzeba nikogo przekonywać. Wykończenie jej klinkierem daje gwarancję trwałej okładziny łatwej do utrzymania w czystości.

ZDANIEM EKSPERTA

Czy klinkier sprawdzi się w łazience?

Doradza ekspert z firmy Wienerberger

Ściana pokryta klinkierem silnie oddziałuje na przestrzeń łazienki. Wyrazista faktura podkreśla strefę prysznica, a także urodę łukowego zwieńczenia niszy, w której zainstalowano kabinę prysznicową. W dużym salonie kąpielowym, gdzie króluje czystość form, cegła jest najmocniejszym akcentem. Nawiązuje do niej kolorystyka blatów, a nawet forma dekoracyjnego grzejnika.

Szlifowanie gładzi gipsowej na ścianach bez tumanów pyłu. To możliwe!

Szlifowanie gładzi gipsowej wywołuje tumany pyłu, który wdziera się wszędzie i trudno się go...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dekoracyjna ściana we wnętrzu. Piękne faktury,...

Podstawą efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian tworzące tło dla innych elementów lub...

Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Malowanie mieszkania i domu. Przygotowanie ścian...

Zastanawiasz się jak pomalowac pokój? Najpierw dokładnie zaplanuj malowanie mieszkania. Przedstawiamy...

Materiały wykończeniowe. Ściany w nowoczesnej...

Rynek materiałów wykończeniowych wciąż wzbogacają nowe produkty. Tradycyjne farby i tapety są...

Kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz: klasa,...

Kupując kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz, weź pod uwage nie tylko jego rodzaj, ale także klasę,...

Kamień dekoracyjny na ścianach we wnętrzu domu...

Pomysł na zastosowanie naturalnego kamienia na ścianach we wnętrzu może okazać się bardzo praktycznym...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.