Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Płytki klinkierowe we wnętrzu. Wykończenie ścian, aranżacje i właściwości płytek
Zalety płytek z klinkieru

Płytki klinkierowe we wnętrzu. Wykończenie ścian, aranżacje i właściwości płytek

Płytki klinkierowe, to materiał polecany do wykończenia ścian wewnętrznych. Nadają się do aranżacji, zarówno ścian w salonie, holu, kuchni, a nawet w łazience. Płytki z cegły, nadają wnętrzom nieco surowy, ale jednocześnie ciepły klimat. Dzięki nim, tak wykończona ściana, łatwo naśladuje ceglany mur.

Autor: Wienerberger

Wnętrza wykończone klinkierem zyskują wyjątkowy charakter

Płytki z cegły na ścianie w salonie, kuchni, holu...  

Płytki klinkierowe mogą być "staromodne" albo nowoczesne, jednak zawsze nawiązują do tradycji. Gładkie i lśniące czy też chropowate z nierównymi krawędziami – jedne i drugie podkreślają charakter wnętrza albo dyskretnie przełamują jego konwencję. Płytki klinkierowe o rozmaitych fakturach i barwach stały się oryginalnym materiałem wykończeniowym.

Niezwykle istotna jest ich grubość – to dzięki jej zminimalizowaniu można w remontowanym wnętrzu „wznieść” mur bez konieczności wyburzania starej ściany i zmniejszania powierzchni pomieszczenia. Są nawet 16-krotnie cieńsze od cegły, którą naśladują. Przed wyborem konkretnych płytek klinkierowych warto poznać ich indywidualne wymagania – dotyczące odpowiedniego wykorzystania, układania i konserwacji.

Właściwości płytek klinkierowych

Elewacyjne płytki klinkierowe po ułożeniu doskonale imitują mur wzniesiony z cegły – takie jest ich zadanie. Dlatego ich szerokość i długość nawiązują do wymiarów pierwowzoru – cegły.

Krajowi producenci najczęściej oferują cegły o wymiarach 240-250 x 65 mm. Z zagranicy sprowadzane są płytki o nieco mniejszej szerokości – 50 i 52 mm. Niektóre płytki mają zaledwie 7,4 mm grubości, inne – 10 albo 13 mm, ale są też 20- i 23-milimetrowe. Te grubsze są wykorzystywane na okładziny ścienne z wgłębioną spoiną. Tak wykończona ściana staje się bardziej plastyczna, bo jest wyraźnie przestrzennie zróżnicowana.

Do narożników przeznaczone są specjalne kształtki kątowe – nadające wiarygodność imitacji muru. Znanych jest co najmniej kilkanaście rodzajów wiązań cegieł, które mogą być naśladowane przez płytki. Do wykonania niektórych z nich potrzebne są płytki tak zwane połówkowe. Nie zawsze producenci mają je w standardowej ofercie i niektóre wymagają przycinania.

Bez wątpienia klinkier to materiał trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie środków chemicznych. Przez wiele osób uznawany jest za niemal niezniszczalny, bo hartowany – wypalany w 1100°C. Wyroby klinkierowe znacznie różnią się parametrami. Dlatego chcąc długo cieszyć się urodą płytek, należy je wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem określonym przez producenta. Z większości płytek klinkierowych można wykonać okładziny ścienne czy półki, ale nie posadzki. Wprawdzie elewacyjne płytki klinkierowe mają wysoką odporność na ściskanie, jednak z reguły nie są badane ich ścieralność ani antypoślizgowość.

Wyroby klinkierowe słynące z niskiej nasiąkliwości znacznie różnią się pod tym względem między sobą. Te z gładką powierzchnią z reguły są najmniej nasiąkliwe – mniej niż 3 albo 6%. Ale już płytki formowane ręcznie mają znacznie wyższą nasiąkliwość – najczęściej mniejszą niż 12%, a są też takie, których nasiąkliwość przekracza tę wartość. Mimo to płytki klinkierowe można stosować prawie we wszystkich wnętrzach. Po ułożeniem ich nad blatem kuchennym czy w łazience koniecznie należy je zaimpregnować. Impregnowanie płytek nienarażonych na tak ekstremalne warunki także ma niewątpliwe zalety – zabezpiecza je przed kurzem, brudem i chroni ich kolor.

Ściany wewnętrzne w różnych fakturach i barwach

Podstawowy podział na płytki klinkierowe o kształtach nadawanych fabrycznie i formowanych ręcznie to jedynie wstęp do opisu tego, co je różni. Ich faktura – podobnie jak cegieł – może być gładka, rysowana, nakrapiana i odciskana. Za każdym z tych określeń kryje się mnóstwo zróżnicowanych wzorów.

Podobnie jest z barwami. Najbardziej pierwotna barwa ceglasta dziś doczekała się kilkudziesięciu barwnych mutacji – począwszy od perlistej bieli, przez żółcienie, brązy z domieszką granatu, po grafit i czerń. Wszystkie są otrzymywane z różnych naturalnych barw glin, minerałów lub piasku.

Autor: Wienerberger

O tym, że ściana nad blatem w kuchni wymaga szczególnej ochrony, nie trzeba nikogo przekonywać. Wykończenie jej klinkierem daje gwarancję trwałej okładziny łatwej do utrzymania w czystości.

ZDANIEM EKSPERTA

Czy klinkier sprawdzi się w łazience?

Doradza ekspert z firmy Wienerberger

Ściana pokryta klinkierem silnie oddziałuje na przestrzeń łazienki. Wyrazista faktura podkreśla strefę prysznica, a także urodę łukowego zwieńczenia niszy, w której zainstalowano kabinę prysznicową. W dużym salonie kąpielowym, gdzie króluje czystość form, cegła jest najmocniejszym akcentem. Nawiązuje do niej kolorystyka blatów, a nawet forma dekoracyjnego grzejnika.

Przeczytaj dodatkowo:
Trawertyn w aranżacji wnętrz. Kamień dekoracyjny...

Trawertyn to twarda odmiana wapienia o porowatej strukturze. Ma jasne, niemal białe wybarwienie, często z...

Malowanie mieszkania i domu. Przygotowanie ścian...

Zastanawiasz się jak pomalowac pokój? Najpierw dokładnie zaplanuj malowanie mieszkania. Przedstawiamy...

Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Modna szklana ściana. Czy każde szkło wygląda tak...

Szklane ściany rodzielają wnętrza, ale nie pomniejszają go optycznie. Oto jakie są możliwości wykorzystania...

Materiały wykończeniowe. Ściany w nowoczesnej...

Rynek materiałów wykończeniowych wciąż wzbogacają nowe produkty. Tradycyjne farby i tapety są...

Dekoracyjne malowanie ścian. Jak namalować pasy i...

Jednym z nieszablonowych pomysłów na dekorację ścian są proste, ale wyraziste geometryczne wzory. Dzięki...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.