| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga z drewna. Wybór i układanie drewnianej posadzki

Podłoga z drewna. Wybór i układanie drewnianej posadzki

Dlaczego tak lubimy podłogi drewniane? Bo posadzka z drewna daje uczucie ciepła i komfortu. Podłoga przez wiele lat będzie wyglądała atrakcyjnie. Pod pewnymi warunkami. Drewno musi być odpowienio dopasowane do rodzaju wnętrza, właściwie ułożone i konserwowane.

Autor: KOMFORT

Kopp bambus horyzontalny naturalny (Sklepy KOMFORT)

Położenie posadzki z drewna to dość kosztowna inwestycja. Poniesiony wydatek zwróci się, ponieważ taka podłoga przetrwa kilka pokoleń. Trzeba tylko dbać o nią na co dzień i regularnie odnawiać (cyklinować i lakierować lub woskować) co kilka lat.

Jakich klejów użyć do układania podłogi?

Bardzo ważne jest, aby kładąc podłogę, dobierać właściwe kleje i masy wyrównujące podłoże. Do każdego rodzaju podłogi (w zależności od gatunku drewna oraz kształtu i budowy deski) producenci zalecają odpowiednie preparaty.

Jeśli zastosujesz niewłaściwy tylko dlatego, że jest tańszy – podłoga może się odklejać, pęcznieć itd. Nie należy także przyspieszać kolejnych etapów układania – deski z niektórych gatunków drewna egzotycznego muszą leżeć przed cyklinowaniem i lakierowaniem nawet przez kilka tygodni.

WARTO WIEDZIEĆ

doradza Krzysztof Kowalewski, konsultant Sklepów KOMFORT

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając podłogę drewnianą?

Pierwszym czynnikiem przy wyborze podłogi drewnianej jest rodzaj pomieszczenia, w którym będziemy ją układać.

Do pomieszczeń takich jak sypialnie w zasadzie nadaje się każdy gatunek drewna. Ze względu na niewielkie natężenie ruchu możemy wybrać bardziej miękkie gatunki jak brzoza, sosna czy olcha. Jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą do przedpokoju lub holu, to najważniejszą  cechą musi być twardość. To ona decyduje o trwałości i wpływa na wygląd podłogi po latach użytkowania.

Najtwardszym drzewem stosowanym na posadzki jest jatoba. Osiąga współczynnik 7 w 9-stopniowej skali międzynarodowej i jest z powodzeniem stosowana również w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia, tj. w salonach i pokojach dziennych. Pamiętajmy, aby meble zabezpieczyć podkładkami filcowymi, a pod fotel lub krzesełko na kółkach podłożyć przezroczystą matę ochronną, która będzie chronić podłogę przez długie lata.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy zrezygnować z buku i klonu.

Podłoga lakierowana czy olejowana?

Podłoga lakierowana charakteryzuje się połyskiem i jest mało kłopotliwa w utrzymaniu. Wystarczy wilgotny mop i preparat do podłóg lakierowanych, by lśniła jak nowa. Olej wymaga częstszej konserwacji zwłaszcza w początkowym okresie, ale odwdzięcza się matową, naturalną powierzchnią drewna i umożliwia punktową naprawę uszkodzeń. W przeciwieństwie do lakieru, który nadaje się tylko do cyklinowania po całości.

Czy podłogę drewnianą można układać w każdej temperaturze?

Drewniana podłoga, jako produkt całkowicie naturalny, kurczy się i rozszerza w zależności od zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Jeśli podczas układania będzie zbyt zimno lub za wilgotno (tych parametrów powinien pilnować fachowiec), deski mogą pęcznieć (i wypychać jedna drugą) lub się kurczyć (powstaną szpary). Także już po ułożeniu trzeba dbać o to, aby w pomieszczeniu była właściwa wilgotność (45–60%) i temperatura (18–22°C). Jeśli w mieszkaniu będzie zbyt sucho – należy stosować nawilżacze powietrza.

Autor: KOMFORT

Doussie elegance - 3 lamele, mat (Sklepy KOMFORT)

Autor: KOMFORT

Deska trójwarstwowa lakierowana Jesion Family (Sklepy KOMFORT)

Jakie listwy?

Aby po ułożeniu podłoga wyglądała atrakcyjnie, wymaga wykończenia. Trzeba więc starannie dobrać listwy: przyścienne oraz przejściowe (między pomieszczeniami i różnymi rodzajami posadzek).

Koszt listew to zaledwie 1–2 procent ceny, a ich wpływ na efekt końcowy jest znaczny. Dlatego nie polecamy montowania do naturalnego parkietu wykończeń z tworzywa sztucznego.

WARTO WIEDZIEĆ

doradza Krzysztof Kowalewski, konsultant Sklepów KOMFORT

Drewno lite czy warstwowe?

Drewno trójwarstwowe to gotowe podłogi z kilkumilimetrową warstwą dekoracyjną drewna szlachetnego. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają samodzielny montaż i wymianę uszkodzonej deski. Ułożone jednak  jako „podłoga pływająca” powodują, że powstaje nielubiany przez użytkowników odgłos stukania.

Wady tej pozbawione są deski lite, ale te z kolei należy kleić do podłoża, co podnosi koszt i wydłuża czas montażu nawet do kilku dni.

Podobnie z parkietami. Występują najczęściej w postaci surowego drzewa, wymagają obróbki po przyklejeniu co jeszcze bardziej wydłuża czas oczekiwania na gotowy efekt.

Jak usłojenie drewna wpływa na jego klasę?

Kolorów drewna jest mnóstwo – od jasnego buku czy klonu przez ciemny dąb aż po prawie czarne, np. wenge. Poszczególne gatunki mogą mieć różne odcienie – cieplejsze, np. pomarańczowe (badi), lub zimniejsze, różowofioletowe (amarante).

Usłojenie drewna bywa prawie niewidoczne lub bardzo wyraziste, równomierne albo nieregularne. Zależy to od klasy drewna (nie mylić z jakością). I tak w klasie I zarówno barwa, jak i usłojenie poszczególnych deszczułek są zwykle identyczne, od klasy II w górę mogą być widoczne różnice.

Jak konserwować drewno?

Jeśli chcesz, aby twoja podłoga wyglądała ładnie przez długie lata, musisz o nią dbać:

  • systematycznie i starannie usuwaj piach oraz kurz, by podłoga się nie porysowała;
  • nóżki mebli, a zwłaszcza krzeseł, podklej filcowymi podkładkami;
  • nie dopuszczaj do tego, by na podłodze stała woda.

Przeczytaj dodatkowo:
Czas na wiosenne porządki. Jak skutecznie i...

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Mycie okien i podłóg zwykle...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...