Renowacja starych płytek ceramicznych - jaką farbą pomalować stare okładziny podłóg i ścian?

2025-05-05 7:00

Znudziła Ci się posadzka lub okładzina z płytek i zastanawiasz się jak ją zmienić. Renowacja starych podłóg i ścian z ceramiki to nie tylko ich wymiana. Można to wykonać mniej destrukcyjną, tańszą i wymagającą mniej czasu metodą. Do bardziej przyjaznego remontu służą specjalne farby i powłoki przeznaczone do renowacji płytek. Jak to zrobić?

Spis treści

  1. Przygotowanie powierzchni
  2. Farby do płytek
  3. Malowanie farbami
  4. Powłoki żywiczne
  5. Aplikacja powłok żywicznych
  6. Pokrycie z mikrobetonu
  7. Nakładanie mikrobetonu

Starą, równą, dobrze wykonana okładzinę ceramiczną można w prosty sposób zmienić w nową i efektowną podłogę. Przemysł chemii budowlanej pozwala to urzeczywistnić przy użyciu wielu materiałów, które wytworzą na starej posadzkę nową powłokę zmieniającą całkiem wygląd starej powierzchni. Można odnowić w ten sposób zarówno powierzchnie wykończone ceramiką w kuchni, łazience, korytarzu, czyli we wnętrzach jak również na zewnątrz, na tarasie, schodach wejściowych czy werandzie. Wybór materiałów do renowacji takich podłoży jest spory - trzeba tylko wybrać odpowiedni do warunków, inne na zewnątrz, a inne do wnętrza domu.

Przygotowanie powierzchni

Posadzka do renowacji musi być w dobrym stanie technicznym. Musi być trwale i mocno osadzona na podłożu, bez odspojonych elementów. Nie powinna mieć ubytków, wyszczerbień, utłuczeń. Ewentualne ubytki fug trzeba uzupełnić. Należy usunąć wszystkie spoiny wykonane z silikonu lub innego materiału i uzupełnić je fugami.

Powierzchnia płytek musi zostać oczyszczona i dokładnie wymyta wodą z dodatkiem detergentu.

Aby poprawić przyczepność powłoki do podłoża ceramicznego trzeba go lekko zmatowić. Dzięki temu oczyszcza się powierzchnię z różnych zanieczyszczeń i wyrównuje. Matowa, szorstka powierzchnia lepiej absorbuje powłokę malarską, co zapobiega jej późniejszemu łuszczeniu. Takie przygotowanie powierzchni sprawia, że farba czy inna powłoka jest bardziej jednolita i trwała. To od tego etapu zależy tak naprawdę efekt końcowy w nie mniejszym stopniu niż jakość powłoki do renowacji.

Matowienie przeprowadza się najwygodniej szlifierką mimośrodową przy użyciu papierów ściernych o gradacji 180 – 240. Należy dokładnie zmatowić całą powierzchnię równomiernie. Następnie należy dokładnie odkurzyć i odpylić powierzchnię oraz ją wymyć i pozostawić do wyschnięcia.

Sucha, zmatowiona powierzchnia jest gotowa do naniesienia nowej dekoracyjnej powłoki. Pierwszą warstwą, która w zasadzie należy do procesów przygotowania powierzchni jest odpowiedni preparat gruntujący. Wyrównuje on jej chłonność i wzmacnia jej strukturę przed malowaniem. Nie wolno pominąć tej operacji. Materiały gruntujące wchodzą zazwyczaj w skład systemu renowacyjnego i każdy producent ma w swojej ofercie odpowiedni środek.

Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Farby do płytek

Farba do renowacji powierzchni ceramicznych a także innych podłoży mineralnych, np. betonu to trwała i estetyczna powłoka. W awangardowej nowoczesnej architekturze może być ciekawym materiałem wykończeniowym nawet w salonie. Przeważnie jednak są używane do pokrywania mniej wyeksponowanych pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się w kuchni, łazience, korytarzu.

Powłoki z farb są bardzo cienkie, ale dzięki dobrej przyczepności i elastyczności mogą spełniać swoje funkcje przez wiele lat. Te specjalnie przeznaczone na posadzki są odporne na ścieranie, mycie i antypoślizgowe.

Farby produkowane są w oparciu o żywice syntetyczne: alkidowe, akrylowe, lateksowe, silikonowe, poliuretanowe i epoksydowe. Są to wyroby zarówno wodorozcieńczalne, w formie wodnych dyspersji żywic syntetycznych jak i rozpuszczalnikowe. Są najczęściej jednoskładnikowe z wyjątkiem farb epoksydowych, które ze względu na chemiczny proces schnięcia i utwardzania są dwuskładnikowe. Część producentów oferuje swoje wyroby w kilku podstawowych kolorach, np. białym, niebieskim, zielonym, szarym, bordowym, brązowym. W ofercie są także wyroby gotowe w kilkudziesięciu barwach, ale także barwione na zamówienie w dowolnym kolorze z palety RAL.

Malowanie farbami

Popularność zastosowania farb wiąże się także z łatwością ich aplikacji na powierzchni. Pokrycie powłoką malarską można wykonać we własnym zakresie. Współczesne farby są tiksotropowe i nie zostawiają smug. Farbę do betonu na przygotowaną powierzchnię najwygodniej jest nakładać wałkiem. Na posadzkach można także po wylaniu odpowiedniej ilości rozprowadzić ją stalową pacą a następnie wałkiem. Profesjonaliści do malowania stosują także aparaty natryskowe. Powłoki z farb nakładane są najczęściej w dwóch warstwach.

Powłoki żywiczne

To podobny do farb, ale z większą zawartością żywic syntetycznych modny materiał do wykańczania posadzek. Są bardziej od farb odporne na ścieranie, zarysowania, zmywanie. O ich odporności może świadczyć fakt, że używane są do pokrywania posadzek przemysłowych. Są grubsze i trwalsze od powłok malarskich, stąd idealnie nadają się do zastosowania w miejscach o dużych obciążeniach i natężeniu ruchem, np. kuchni, garażu, korytarza, schodów.

Żywice tworzą bezspoinową, jednorodną i równą bezbarwną lub kolorową powłokę o grubości 1,5 – 6 mm. Pozwalają na realizację bardzo ciekawych projektów we wnętrzach. Dzięki przezroczystym żywicom można wyeksponować kompozycje ułożone na podłożu z różnych materiałów, np. kamieni lub fototapety. Masy żywiczne wzbogaca się też wypełniaczami dzięki którym ich powierzchnia zyskuje dodatkowy i zaskakujący efekt kolorystyczny, np. przez dodanie kolorowych płatków, kuleczek z akrylu lub drobnego kruszywa. Płatki i inne dodatkowe materiały oprócz dekoracyjnego efektu pełnią także rolę wzmocnienia powłoki i zmniejszają poślizg. Płaszczyzny pokryte żywicą wykańcza się lakierem błyszczącym, satynowym lub matowym.

Żywice to preparaty dwuskładnikowe w dwóch osobnych pojemnikach, które przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Produkowane są na bazie żywic poliuretanowych, epoksydowych, akrylowych i metakrylowych. Po wymieszaniu nadają się do użycia tylko przez ograniczony czas. Z tego względu wykonanie z nich powłoki wymaga doświadczenia.

Cienka powłoka żywicy nie przykryje uszkodzeń powierzchni, dlatego podłoża przed nałożeniem żywicy muszą być idealnie równe i czyste bez śladów uszkodzeń.

Aplikacja powłok żywicznych

Żywice nakładane są na powierzchnię schodów wałkami i szpachlami. Dobrze się rozprowadzają i mają właściwości tiksotropowe, więc nie spływają z powierzchni pionowych i można je stosować także na schodach. Nakłada się je na podłoże w trzech do sześciu cienkich warstwach. Aplikacja powłoki żywicznej jest czasochłonna, bo do nałożenia każdej warstwy trzeba odczekać do wyschnięcia poprzedniej, co trwa najczęściej kilkanaście godzin do pełnej doby. Po całkowitym wyschnięciu powierzchnie pokryte żywicą zabezpiecza się lakierem poliuretanowym.

Pokrycie z mikrobetonu

To cienkowarstwowa powłoka wykończeniowa, która nazywana jest także mikrocementem. Na podłożach rozprowadza się w postaci płynnej masy, która po stwardnieniu tworzy bardzo przyjemną w dotyku oraz odporną na ścieranie, zarysowania i uderzenia powierzchnię. Jest też łatwa do utrzymania w czystości.

Mikrobeton wzbogacony jest żywicami polimerowymi, które zwiększają jego elastyczność i przyczepność podczas nakładania na podłoże. Ma bardzo drobną strukturę i podczas aplikacji wypełnia wszystkie drobne nierówności i pęknięcia.

Powłoki z mikrobetonu są bardzo cienkie i nie przekraczają grubości 3 mm. Mogą być bardzo gładkie lub szorstkie. Mają jednolity kolor lub z widocznym na powierzchni efektem przenikania się przypominającym przecieranie. Dominują szarości oraz kolory ziemi i skał.

Można pokryć nim całą powierzchnię, używając go w jednej barwie, co podkreśli monolityczność podłoża. Zróżnicowanie barwy z kolei urozmaici wnętrze. Pokrytą mikrocementem powierzchnię należy zaimpregnować lakierem poliuretanowym, który tworzy warstwę zabezpieczającą a jednocześnie dekoracyjną nadając mu różny stopień połysku.

Mikrocement oferowany jest w handlu w postaci suchych mieszanek lub gotowych do aplikacji mas. W handlu dostępny jest z osobnymi pigmentami, które dodaje się podczas wyrabiania masy przed aplikacją, ale wygodniejsze są gotowe do użycia masy barwione w wybranym kolorze.

Murator Google News

Nakładanie mikrobetonu

Na powierzchni płytek rozprowadzany jest przy pomocy pacy stalowej. Nakładany jest zazwyczaj w dwóch cienkich warstwach po ok. 1 mm grubości. Po wyschnięciu jest kilkukrotnie szlifowany szlifierką tarczową papierami o różnej gradacji. Po każdym szlifowaniu należy dokładnie odkurzyć powierzchnię. Po wyschnięciu i odkurzeniu jest pokrywany warstwą lakieru poliuretanowego nanoszonego wałkiem nylonowym lub z mikrofibry w dwóch warstwach.

Murowane starcie
Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE

Gospodarstwo i dom w Kleczy

Murator Remontuje: Farba do przedpokoju odporna na zabrudzenia – jak ją wybrać?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany