Kuflik cytrynowy ma zadziwiające kwiaty - czy wiesz co przypominają? Jak uprawiać kuflik cytrynowy?

2024-01-29 14:50

Kuflik cytrynowy to pochodzący z Australii piękny, zimozielony krzew o wyjątkowo ciekawych kwiatostanach. Czy w naszych warunkach klimatycznych kuflik może rosnąć w ogrodzie? Jak uprawiać i zimować kuflik cytrynowy?

Spis treści

  1. Jak wygląda kuflik cytrynowy?
  2. Czy kuflik może rosnąć w ogrodzie?
  3. Jak uprawiać kuflik cytrynowy?
  4. Kuflik zimowanie - jak przechować kuflika?
  5. Czy kuflik się przycina?
  6. Kuflik cytrynowy rozmnażanie

Jak wygląda kuflik cytrynowy?

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) w naturze osiąga spore rozmiary, bo dorasta do 10-12 m wysokości. Może być dużym krzewem, a nawet małym drzewkiem. W uprawie kuflik jest zwykle znacznie niższy i rzadko przekracza 2 m wysokości (jedna z jego karłowych odmian 'Little John' dorasta zaledwie do około 1 m wysokości).

Kuflik cytrynowy ma gęsty, krzaczasty pokrój i tworzy liczne, cienkie, rozgałęzione pędy, które w górnej części przewieszają się na zewnątrz. Pędy są lekko omszone i pokryte licznymi, zimozielonymi, skórzastymi, wąskimi, lancetowatymi listkami, które po potarciu, wydzielają przyjemny, cytrynowy aromat.

Choć pokrój krzewu jest atrakcyjny, to największą ozdobą kuflika cytrynowego są oryginalne, kłosowe kwiatostany, pojawiające się na końcach pędów przez całe lato (VI-VIII), złożone z licznych kwiatów pozbawionych płatków, ale posiadających gęsto upakowane, czerwone, wydłużone, sztywne pręciki, zakończone żółtymi pylnikami. Ponieważ za sprawą pręcików kwiaty są puszyste i najeżone, przypominają dawniej często używane w kuchni szczotki do butelek, dlatego roślina tak właśnie bywa nazywana.

Przeczytaj też:

Czy kuflik może rosnąć w ogrodzie?

Niestety, choć jest atrakcyjnym, pięknie kwitnący krzewem, kuflik cytrynowy w naszym klimacie nie nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie, gdyż nie jest mrozoodporny. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, ma też dość szczególne wymagania i tylko po ich spełnieniu będzie dobrze rósł i obficie kwitł.

Poznaj kwitnące krzewy w doniczkach na balkon i taras.

Jak uprawiać kuflik cytrynowy?

W sezonie wegetacyjnym kuflikowi cytrynowemu należy zapewnić zaciszne, słoneczne stanowisko i dość wysoką temperaturę (18-22/24°C). Latem dobrze jest też wystawić go na taras lub balkon, gdzie będzie miał dostęp do świeżego powietrza i pełnego słońca. Kuflik najlepiej rośnie w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu, o lekko kwaśnym, a nawet kwaśnym odczynie pH.

Latem kuflika cytrynowego powinno się podlewać często, ale umiarkowanie, gdyż roślina ta nie znosi zarówno suszy, jak i zalania. Ziemia w doniczce z kuflikiem  nigdy nie powinna całkiem wyschnąć, ale nie może być także mokra, bo wtedy korzenie rośliny szybko zaczynają gnić i obumierać. Dlatego też jeśli po podlaniu pozostanie na podstawce woda, należy ją usunąć.

Aby pobudzić roślinę do obfitego kwitnienia, w sezonie wegetacyjnym powinniśmy ją też systematycznie zasilać, najlepiej nawozami dla roślin kwitnących lub kwasolubnych.

Warto też posadzić krzew w nieco przyciasnej doniczce (niewiele większej, niż bryła korzeniowa), gdyż dzięki temu roślina zawiąże więcej kwiatostanów. Przez cały okres wegetacyjny, należy też systematycznie usuwać z krzewu przekwitłe kwiaty, skracając przy tym pędy o połowę, co również pobudzi roślinę do obfitszego kwitnienia i lepszego krzewienia.

Kuflik zimowanie - jak przechować kuflika?

W uprawie kuflika cytrynowego najtrudniejszym okresem jest zima, bo roślinę ciężko jest przechować w dobrej formie do następnego roku, choć warto spróbować, bo trudno jest ją także rozmnożyć.

Kufliki mrozów nie przetrwają, dlatego na zimę trzeba zabrać je do pomieszczenia. Nie może być to jednak ciepłe, duszne mieszkanie z małą ilością światła, bo w takim miejscu rośliny rzadko udaje się przechować do wiosny. Znacznie odpowiedniejsze będzie dla nich widne, ale chłodne pomieszczenie (o temperaturze 8-10 °C), gdzie będą mogły spokojnie przetrwać okres spoczynku. W tym czasie należy też zaprzestać nawożenia roślin i ograniczyć ich podlewanie, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia ziemi w doniczce.

Przeczytaj też:

Czy kuflik się przycina?

Kiedy szczęśliwie uda się przechować kuflika do następnego roku, to na przedwiośniu należy skrócić jego pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zawiąże więcej kwiatów.

Kuflik cytrynowy rozmnażanie

Obcięte fragmenty pędów można spróbować wykorzystać do rozmnażania rośliny, ale trzeba liczyć się z tym, że zabieg może się nie powieść, bo sadzonki pędowe ciężko się ukorzeniają i w nieodpowiednich warunkach łatwo gniją.

Jeszcze trudniej jest pozyskać nowe rośliny przez wysiew nasion, gdyż w naturze kuflik rozmnaża się w bardzo szczególny sposób. Rosnąc na terenach systematycznie nawiedzanych przez pożary, musiał dostosować się to tak ekstremalnych warunków, dlatego jego nasiona najlepiej kiełkują wtedy, gdy wcześniej zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury, a to w warunkach domowych może być trudne.

Dlatego też warto dbać o kuflika cytrynowego bardzo troskliwie, bo jeśli go zaniedbamy, szybko zmarnieje i wiosną będzie trzeba kupić nową sadzonkę w centrum ogrodniczym, na targu lub u producenta.

Przeczytaj też:

Kuflik
Autor: www.thinkstockphotos.com Kuflik
warto wiedzieć

Kuflik cytrynowy skrywa jeszcze jedną, ciekawą tajemnicę. Otóż w jego tkankach znajduje się substancja alleopatyczna, hamująca rozwój chwastów (leptospermon). Wydzielana przez korzenie do podłoża, utrudnia kiełkowanie nasion innych roślin i ogranicza ich konkurencję. Po jej odkryciu naukowcy uzyskali podobną, lecz silniejszą substancję (mezotrion), która została wykorzystana do stworzenia skutecznych środków chwastobójczych (obecnie to m.in. Callisto 100 SC).

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?
Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Nasi Partnerzy polecają